Konsultacja


Chirurgia naczyniowa to gałąź medycyny, która obejmuje diagnozowanie oraz leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych (tętniczych oraz żylnych) i naczyń limfatycznych. Chirurg naczyniowy po rozpoznaniu i zdiagnozowaniu problemu podejmuje odpowiednie leczenie. Leczenie może objąć udrożnienie naczynia poprzez poszerzenie światła, usunięcie zmian chorobowych lub poprzez wstawienie protezy naczyniowej, która przywraca prawidłowe funkcjonowanie uszkodzonych naczyń. Chirurg naczyniowy nie zajmuje się leczeniem chorób z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii.

Chirurgia naczyniowa obejmuje diagnozowanie i leczenie m.in.:

 • Przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy, owrzodzenie żylne, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, etc.).
 • Tętniaków aorty brzusznej, piersiowej, tętnic obwodowych.
 • Przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (bóle spoczynkowe, miażdżyca, owrzodzenie tętnicze, etc.).
 • Przewlekłego niedokrwienia mózgu.
 • Nowotworów układu naczyniowego.
 • Zatoru tętnicy płucnej.
 • Zespołu stopy cukrzycowej.

Podczas konsultacji chirurg naczyniowy przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, bada go i w zależności od schorzenia może skierować chorego na dodatkowe badania, w celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnie postawionej diagnozy.

Konsultacja z wykorzystaniem USG metodą Dopplera

USG metodą Dopplera (tzw. badanie dopplerowskie) jest jednym z najczęściej wykonywanych badań z zakresu chirurgii naczyniowej. Pozwala wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi żylnej i tętniczej. Badanie trwa kilkanaście minut, jest nieinwazyjne, nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i może być przeprowadzone u chorych w każdym wieku.

USG metodą Dopplera to standardowe badanie ultrasonograficzne, któremu dodatkowo towarzyszy efekt dźwiękowy w postaci szumu płynącej przez naczynia krwionośne krwi. W tym celu wykorzystuje się specjalną głowicę. Wysyła ona falę ultradźwiękową, która przemierza ciało, odbija się od płynącej krwi i powraca do głowicy. Zmiany częstotliwości fali widoczne są na monitorze. Na tej podstawie lekarz może określić, w którym miejscu krew płynie szybciej, wolnej lub cofa się, wskazując na nieprawidłową budowę naczyń. Badanie dopplerowskie jest szczególnie istotne w przypadku powikłań ciąży i szybko rosnących guzów. Może wykryć zmiany miażdżycowe, zakrzepicę i inne choroby naczyniowe. USG metodą Dopplera można zbadać m.in.: tętnice szyjne i podobojczykowe, serce, kończyny górne i dolne, narządy jamy brzusznej, narządy płciowe.

Skleroterapia piankowa

Skleroterapia piankowa to nieoperacyjna i nieinwazyjna metoda leczenia żylaków. Polega na wstrzyknięciu do światła rozszerzonych żył specjalnego spienionego środka farmakologicznego. Wywołuje on kontrolowany stan zapalny, w wyniku czego, uszkodzone naczynie obkurcza się, zwłóknia i z czasem zostaje całkowicie wyłączone z układu żylnego. Skleroterapia piankowa w odróżnieniu od tradycyjnej, w której wstrzykuje się płyn, jest bardziej precyzyjna, ponieważ spieniony środek nie rozpływa się po żyle, lepiej przylega do ścian naczynia i pozwala działać na konkretnych żyłach. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga zastosowania dodatkowego znieczulenia. Nakłucia wykonuje się bardzo cienkimi igłami. Są one praktycznie bezbolesne, dobrze tolerowane przez pacjenta i nie pozostawiają widocznych blizn.

1. Skleroterapia piankowa tzw. pajączków żylnych (teleangiektazji) to popularna metoda, która skutecznie i trwale pozwala pozbyć się kosmetycznego defektu kończyn dolnych. Uszkodzone naczynia zanikają w ciągu kilku tygodni od zabiegu. Przy niewielkiej ilości uszkodzonych naczyń zazwyczaj wystarcza jedna sesja ostrzykiwania, aby pozbyć się problemu.
2. Skleroterapia piankowa sprawdza się także w leczeniu bardziej rozległych żylaków, pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia głównych pni żylaków żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, a zastawki żylne są sprawne i odpowiednio regulują przepływ krwi. Bardziej rozległe uszkodzenia naczyń mogą wymagać kilku sesji ostrzykiwania w odstępach przynajmniej 7 dni.

3. Skleroterapia piankowa żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej pod kontrolą USG (echoskleroterapia) jest bezpieczniejsza, ponieważ w przypadku większych naczyń należy mieć pełną kontrolę nad wstrzykiwanym środkiem farmakologicznym. Dzięki USG można skutecznie zamknąć żyłę odpiszczelową lub odstrzałkową, których nie widać gołym okiem. Przed zabiegiem echoskleroterapii lekarz wykonuje dodatkowo USG metodą Dopplera, aby ocenić stopień niewydolności żył i wykonać pomiar wielkości uszkodzonych naczyń. W przypadku żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej wykonuje się kilka wstrzyknięć w odstępach kilkutygodniowych.

Przeciwwskazania do wykonania skleroterapii piankowej:

 • ciąża, karmienie piersią,
 • unieruchomienie kończyny,
 • alergia na środki farmakologiczne stosowane podczas zabiegu,
 • żylaki otoczone wrzodami,
 • obrzęk kończyny, który pomimo leczenia nie zmniejsza się,
 • cukrzyca, przebyta niedawno zakrzepica żył głębokich,
 • infekcja skórna.

Zalecenia po zabiegu

Po skleroterapii piankowej można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności. Bezpośrednio po zabiegu należy udać na ok. godzinny spacer. Przez kilka tygodni po zabiegu należy nosić specjalne rajstopy uciskowe, unikać ciepłych kąpieli, opalania i przebywania w saunie. Niewskazane jest także zbyt długie chodzenie i siedzenie.

Operacja radykalna w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej

Operację radykalną w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej należy przeprowadzić u pacjentów, u których występują zbyt rozległe zmiany chorobowe lub doszło do niewydolności zastawek żylnych. W takiej sytuacji zastosowanie skleroterapii (zamykania światła żył za pomocą specjalnego środka farmakologicznego) jest niemożliwe, a jedyną skuteczną formą leczenia jest operacyjne usunięcie całego naczynia wraz z wycięciem żylaków oraz przecięciem niewydolnych żył przeszywających.

Operację usunięcia naczyń żylnych przeprowadza się metodą Babcocka. Polega ona na wykonaniu dwóch cięć, jednego w pachwinie, a drugiego w okolicy kostki przyśrodkowej (lub okolicy stawu kolanowego), w celu uwidocznienia uszkodzonego naczynia. Po odnalezieniu żyły, pierwszym etapem jest podwiązanie naczynia w miejscu, w którym uchodzi do żyły udowej. Drugim etapem jest odnalezienie początkowego odcinka naczynia w okolicy kostki i wprowadzenie do jej wnętrza specjalnej sondy. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie sondy do końcowego odcinka żyły, czyli do miejsca podwiązania. Następnie przecina się oba końce uszkodzonego naczynia i przywiązuje je do sondy. W taki sposób możliwe jest całkowite usunięcie zmienionej chorobowo żyły.

Operacji usunięcia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej często towarzyszy zabieg miniflebektonomii, czyli nieinwazyjna metoda usunięcia żylaków. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w skórze za pomocą specjalistycznych, chirurgicznych szydeł wyciąga się żylaki. Nacięcia nie wymagają założenia szwów i nie pozostawiają widocznych blizn.

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do operacji radykalnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniu przedmiotowym, USG metodą Dopplera oraz na badaniach laboratoryjnych.

Operacja

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub miejscowym. Czas jej trwania to około 2 godziny. Nacięcia wykonane w pachwinie mają do kilku centymetrów długości, a przy kostce około 1 cm. Po zabiegu na nogę zakłada się opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego na całą nogę. Po zabiegu konieczna jest obserwacja w szpitalu. W zależności od rodzaju znieczulenia od kilku do kilkunastu godzin. Opatrunek należy regularnie zmieniać do momentu zniknięcia siniaków. Szwy wyciągane są po ok. tygodniu.

Cena zabiegu

Zabiegi Cena
Konsultacja  150 zł
Konsultacja z wykorzystaniem USG metodą Dopplera  220zł
Skleroterapia piankowa, pajączki żylne  350zł
Skleroterapia piankowa  600zł
Skleroterapia piankowa żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej pod kontrolą USG od 1 000zł
Miniflebektomia, tradycyjna na małych żyłach  500 - 1 000zł
Operacja radykalna w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej od 3 500zł