Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego

Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego polega na dokładnym zbadaniu i skutecznym leczeniu jamy stawu oraz wszystkich struktur od wewnątrz bez potrzeby operacyjnego otwierania. Do przeprowadzenia zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcia w okolicy wyrostka barkowego oraz na powierzchni przedniej barku, za pomocą których wprowadza się do stawu kamerę, której podgląd można obserwować na zewnętrznym monitorze. Przed przystąpieniem do badania lekarz oczyszcza wnętrze stawu roztworem soli fizjologicznej, aby uwidocznić wszystkie struktury wewnątrz stawu. Następnie dokonuje oceny ścięgien, chrząstki, obrąbka stawu barkowego oraz przestrzeni podbarkowej. Jeżeli wystąpiła jakaś dysfunkcja, kolejnym etapem jest wprowadzenie miniaturowych narzędzi chirurgicznych i przeprowadzenie procedur naprawczych. Artroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w szczególnych przypadkach pod narkozą. Pacjent ułożony jest w pozycji leżącej na barku zdrowym lub półsiedzącej, z chorą kończyną ułożoną na specjalnym wyciągu.

Artroskopia stawu barkowego jest zabiegiem małoinwazyjnym, najmniej bolesnym, powoduje mniejszy uszczerbek, pozwala szybciej niż klasyczna operacja powrócić do wykonywania codziennych czynności, nie pozostawia widocznych blizn, a ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu jest niewielkie.

Wskazania do wykonania artroskopii stawu barkowego

Przy uszkodzeniach chrząstki stawowej za pomocą artroskopu wykonuje się chirurgiczne czyszczenie stawu (debridement), polegające na mechanicznym usunięciu niestabilnych fragmentów chrząstki, osteofitów, fragmentu błony maziowej, wyrównaniu powierzchni stawowych lub powierzchni łąkotek.

Artroskopowo wykonuje się także tenotomię, czyli zabieg przecięcia ścięgna bicepsa. Jest on konieczny przy dolegliwościach związanych z niestabilnością. Odcięty biceps przesuwa się do rowka międzyguzkowego (poniżej linii stawu ramiennego), a następnie łączy się z pozostałymi tkankami, dzięki czemu zaczyna pełnić swoje dotychczasowe funkcje.

Leczenie artroskopowe przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu konfliktu podbarkowego, schorzenia, w którym przez niewystarczającą ilość miejsca pomiędzy strukturami położonymi na głowie kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki dochodzi do tarcia, co prowadzi do powstania zapalenia kaletki podbarkowej. W takiej sytuacji wykonuje się akromioplastykę, czyli wyrównanie powierzchni wyrostka barkowego łopatki.

W zmianach zwyrodnieniowych stawu obojczykowo-barkowego połączonych z silnymi dolegliwościami bólowymi za pomocą artroskopu dokonuje się resekcji końca barkowego obojczyka. Podczas operacji usuwa się źródło ucisku na ścięgna stożka rotatorów.

Po operacji

Po diagnostyce lub leczeniu artroskopowym należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich, aby możliwie szybko móc wrócić do wykonywania codziennych czynności. Powrót do pełni sił może trwać do 6 miesięcy.

Przy nasilonym bólu barku należy stosować środki przeciwbólowe, a na pojawiający się obrzęk – zimne okłady. W pierwszych tygodniach po operacji zaleca się noszenie usztywnienia (temblaku lub ortezy), unikanie moczenia ran oraz dbanie o jałowość opatrunków. Kluczową rolę w powrocie do zdrowia odgrywa szybka i właściwa rehabilitacja, szczególnie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego (debridemet, tenotomia bicepsa, akromioplastyka, staw obojczykowo – barkowy)7 500 zł

CENA ZABIEGU ARTROSKOPOWYCH NIE OBEJMUJE KOSZTU IMPLANTU. DO CENY NALEŻY DODAĆ KOSZT IMPLANTU W ZALEŻNOŚCI OD ZUŻYCIA.