Zespół nerwu rowka łokciowego


Zespół nerwu rowka łokciowego, znany także jako zespół kanału łokciowego, to zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nerwu łokciowego. Choroba jest spowodowana przewlekłymi podrażnieniami lub uciskiem nerwu łokciowego na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Do uszkodzenia nerwu może dojść w wyniku urazu lub chorób stawu łokciowego, zaburzeń ukrwienia okolicy stawu, przemieszenia się nerwu łokciowego, które może być następstwem zbytniej płytkowości rowka lub brakiem rozcięgna. Ponadto do rozwinięcia choroby może przyczynić się cukrzyca, alkoholizm, zapalenia bakteryjne i wirusowe, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin, zatrucia chemiczne, a także obecność guzów kanału nerwu łokciowego. Na tę dolegliwość bardziej podatne są osoby, których praca polega na częstych ruchach stawu lub przewlekłym trzymaniu ręki w pozycji zgiętej.

Pierwszymi objawami pojawienia się choroby są drętwienie, mrowienie, pieczenie oraz zaburzenia czucia w okolicy małego i serdecznego palca. Dzieje się tak, ponieważ nerw łokciowy odpowiada za przewodzenie impulsów czuciowych właśnie z tych dwóch palców, a także z bocznej okolicy dłoni. Chory może odczuwać promieniujący ból stawu łokciowego, który nasila się szczególnie w nocy. Innymi objawami sugerującymi, że mamy do czynienia z zespołem kanału łokciowego jest niemożność utrzymania przedmiotów, osłabienie siły mięśniowej. W zaawansowanej fazie choroby obserwuje się zdecydowane pogorszenie precyzji wykonywanych czynności manualnych, a także zanik mięśni.

Diagnoza i leczenie zespołu nerwu rowka łokciowego


W pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze. Lekarz przeprowadza wywiad oraz testy prowokacji: Fromenta, cyrkla, Luthy'ego. Ponadto do zdiagnozowania choroby, konieczne jest wykonanie badania EMG lub ENG, które sprawdzają przewodnictwo impulsów w nerwie i pozwalają określić lokalizację oraz stopień jego uszkodzenia, a także czasami rezonansu magnetycznego lub RTG stawu łokciowego, które mogą być pomocne w ustaleniu przyczyny pojawienia się choroby.

Leczenie nieinwazyjne polega na rehabilitacji oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i witaminy B6. Ponadto wykonuje się zastrzyki z kortykosteroidów w okolicę stawu łokciowego oraz zaleca się ograniczenie ruchów kończyny górnej, odpoczynek, a czasami stosowanie ortezy w celu zabezpieczenia stawu przed dodatkowym urazem. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi określonych rezultatów należy koniecznie poddać się leczeniu operacyjnemu, ponieważ zbyt zaawansowana postać choroby, może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian w obrębie stawu łokciowego.

Operacja zespołu nerwu rowka łokciowego


Jeżeli nerw nie uległ znacznej degeneracji, leczenie operacyjne może przywrócić pełną sprawność ruchową. Operacja polega na uwolnieniu lub w niektórych przypadkach także przeniesieniu nerwu łokciowego. Kolejnym krokiem jest odpowiednia pooperacyjna rehabilitacja. Zwykle po 4-6 tygodniach chory odzyskuje pełną sprawność. Aby ustalić skuteczność leczenia po okresie pół roku zaleca się ponownie przeprowadzić badanie przewodnictwa nerwowego.

Cena zabiegu


ZabiegiCena
Zespół nerwu rowka łokciowego4 500 zł