Nadmiar skóry oraz przepuklina tkanki tłuszczowej oczodołu to znacznie więcej niż problem natury estetycznej. Defekt ten może powodować uczucie ogólnego dyskomfortu, a w niektórych przypadkach ograniczać pole widzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest blepharoplastyka, czyli korekta powiek.
Na czym polega blepharoplastyka?
Najogólniej mówiąc, zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry z powieki. Wykonywany jest on zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu i trwa około 1,5 godziny. Lekarz wykonuje cięcie i usuwa nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej. W przypadku powieki górnej cięcie wykonywane jest w miejscu naturalnej fałdy, natomiast dolnej – w linii podrzęskowej. Dzięki temu po operacji nie są widoczne blizny.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz dokonuje kwalifikacji do operacji oraz wyjaśnia pacjentowi, co to blepharoplastyka i na czym polega korekta powiek.
Jak przygotować się do zabiegu?
Bardzo ważne jest, by bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim trzeba wykonać komplet zleconych badań (zazwyczaj jest to morfologia, poziom elektrolitów oraz APTT). Minimum 10 dni przed zabiegiem należy odstawić leki mogące wpływać na wydłużenie czasu krzepnięcia krwi (np. polopiryna, aspiryna). Równie istotne jest zrezygnowanie z palenia papierosów miesiąc przed operacją. Kobiety powinny dodatkowo dopasować termin zabiegu do fazy cyklu miesiączkowego – blepharoplastyka nie może być wykonana w trakcie miesiączki.
Przeciwwskazania do blepharoplastyki
Podczas konsultacji przed zabiegiem lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, wykona badanie wzroku oraz zaznaczy mazakiem część skóry do wycięcia. Bardzo ważnym aspektem tej konsultacji jest wykluczenie istnienia przeciwwskazań, do których należą między innymi:
- nieustabilizowane nadciśnienie,
- cukrzyca,
- aktywna infekcja układu oddechowego,
- zakażenia skóry w obszarze zabiegowym,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- tendencja do powstawania blizn,
- ciąża oraz okres laktacji,
- nadczynność tarczycy,
- niektóre choroby oczu, serca oraz ogólnoustrojowe.
Zalecenia pozabiegowe
Choć korekta powiek przeprowadzana jest w trybie jednodniowym i nie wymaga hospitalizacji, wiąże się z pewnymi, tymczasowymi ograniczeniami dla pacjenta. W dniu operacji nie można już prowadzić samochodu, dlatego warto udać się do kliniki z osobą towarzyszącą, która zapewni pacjentowi bezpieczny powrót do domu. Zaleca się również zrezygnowanie z picia alkoholu oraz palenia papierosów przez minimum 48 godzin od zabiegu. Jeśli natomiast chodzi o aktywność fizyczną, to zaleca się zrobienie przerwy od ćwiczeń przez około 3 tygodnie. Przez miesiąc należy również szczególnie dbać o oczy i nosić okulary przeciwsłoneczne.
W pierwszym tygodniu po operacji mogą być widoczne sińce oraz obrzęki. Znikną one samoistnie, jednak dla przyspieszenia tego procesu warto stosować zimne okresy w okolicy powiek.
Ile kosztuje blepharoplastyka?
Zabieg ten wykonywany jest w Klinice Potocki w Braniewie w trybie prywatnym i nie wymaga hospitalizacji. Szczegółowe informacje na temat tego, ile kosztuje korekta powiek znajdą Państwo w cenniku zamieszczonym na naszej stronie internetowej.