Cięcie cesarskie (CC) jest współcześnie jedną z najczęściej wykonywanych operacji położniczych. W ostatnich latach notuje się stopniowy wzrost odsetka porodów wykonywanych tą metodą. W 2015 r. w Polsce przekroczył on wartość 40%. Następstwem gojenia się rany po operacji cesarskiego cięcia jest blizna, której występowanie może wiązać się dyskomfortem pacjentki. Aby wyeliminować zmianę występującą na skórze, podejmuje się szereg działań medycznych. Z artykułu dowiesz się więcej o tym, jak należy przeprowadzać terapię blizny po CC oraz jakie są metody jej usuwania.
Blizna po cięciu cesarskim – etapy powstawania
Można wyróżnić trzy etapy gojenia się rany po operacji cesarskiego cięcia. Pierwsza z nich to faza zapalna. Rozpoczyna się ona w pierwszej godzinie po naruszeniu tkanek i trwa zwykle od 2 do 7 dni po zabiegu (czas ten może się nieco wydłużyć). W trakcie drugiej fazy dochodzi do ziarninowania i bliznowacenia – na powierzchni rany tworzy się tzw. ziarnina, czyli tkanka łączna bogata w naczynia krwionośne włosowate. Faza ta trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni po operacji. Ostatnia faza to tzw. faza modelowania, w czasie której blizna po cięciu osiąga swój finalny wygląd. Komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny stopniowo umierają i zostaje zahamowany proces ich powstawania. Faza ta może zakończyć się nawet kilka lat po zabiegu.
Blizna po cięciu cesarskim – pielęgnacja
Pielęgnacja blizny przybiera różną postać w zależności od czasu, który minął od operacji. W pierwszej kolejności – w trakcie fazy I – należy pamiętać o tym, by nie zamoczyć opatrunku zakładanego na ranę. Mokry opatrunek powinien zostać natychmiast zmieniony. Nieco później, kiedy rana odpowiednio się zagoi, bliznę można myć wodą oraz mydłem hipoalergicznym. Dużą popularnością wśród pacjentek cieszy się również wykorzystanie żelów do higieny intymnej. Blizna po cesarce powinna być przemywana kilka razy dziennie – należy przy tym pamiętać o tym, by każdorazowo bliznę osuszyć. Do pielęgnacji można również stosować kremy zawierające takie składniki, jak silikon, heparyna, masa perłowa, kwas hialuronowy, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej czy ekstrakt z cebuli.
Blizna po cięciu – terapia i usuwanie
Blizna po cięciu, która goi się nieprawidłowo lub taka, która nie jest odpowiednio mobilizowana, może powodować dolegliwości bólowe i ciągnięcie w okolicy cięcia. Oprócz tego, procesowi gojenia się blizny mogą towarzyszyć takie objawy, jak ból kręgosłupa, migreny czy zmiana postawy ciała.
Bardzo często jednak, mimo że blizna po cięciu goi się dobrze, stanowi dla kobiet spory problem natury wizualnej, a co za tym idzie – psychologicznej. Potrafi skutecznie odbierać kobiecie pewność siebie i negatywnie wpływać na samoocenę. Zdarza się także, że dochodzi w jej obrębie do patologicznych zmian – guzów i zrostów, którym towarzyszyć mogą deformacje i ból. Rozwiązaniem tej sytuacji może być chirurgiczne usuwanie blizny, które polega na poprawie jej wyglądu – zmniejszeniu, uelastycznieniu oraz wygładzeniu powierzchni blizny. Jak wygląda zabieg? Niezbędne jest podjęcie kilku kroków:
- przed zabiegiem konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjentki – odpowiednie badania zleca lekarz;
- chirurgiczne usuwanie blizny wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym;
- obszar blizny zostaje najpierw zmiękczony i przygotowany do zabiegu, a następnie chirurg dokonuje cięcia.
Efekty chirurgicznego usuwania blizny widoczne są zazwyczaj już po miesiącu od zabiegu, a ostateczny rezultat – po całkowitym wygojeniu się okolic cięcia, czyli mniej więcej po roku. Szybkość gojenia się miejsca poddanego zabiegowi uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od głębokości, rozmiaru i usytuowaniu blizny oraz momentu, w którym pacjentka podjęła decyzję o zabiegu. Optymalny czas to rok po cięciu cesarskim, ponieważ w tym okresie blizna dojrzewa i nabiera ostatecznego kształtu.
Blizna po cięciu – przeciwwskazania i efekty uboczne
Istnieje kilka przeciwwskazań do chirurgicznego usuwania blizny po cięciu cesarskim. Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety, które:
- są w ciąży;
- cierpią na choroby układy krążenia oraz choroby serca;
- mają nadciśnienie;
- chorują na cukrzycę,
- mają objawy ropnego zapalenia skóry;
- przechodzą infekcje bakteryjne bądź wirusowe;
- mają opryszczkę.
Wszelkie skutki uboczne i komplikacje, które mogą pojawić się w efekcie przeprowadzenia chirurgicznego usuwania blizny, są zawsze szczegółowo omawiane przez lekarza przed podjęciem decyzji o zabiegu. Jednym z efektów ubocznych może być obrzęk pozabiegowy, który zwykle ustępuje w przeciągu kilku tygodni.
Usuwanie blizny po cięciu cesarskim – rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po zabiegu jest niezbędny, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. W tym czasie nie powinno się wykonywać intensywnych treningów, ćwiczeń, przede wszystkich tych, które aktywizują mięśnie brzucha. Przez okres trzech miesięcy od zabiegu zaleca się także unikanie długotrwałego przebywania na słońcu czy korzystania z solarium, w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia przebarwień skórnych.