Zapalenie zatok jest dolegliwością dotykającą wielu pacjentów. Powstający stan zapalny skutkuje gromadzeniem się śluzu w obrębie zatok, a to z kolei może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Niedrożne zatoki wiążą się z licznymi, nieprzyjemnymi objawami, takimi jak przewlekły katar, uczucie zatkanego nosa, kłopoty z jego wydmuchiwaniem, bóle głowy, wrażenie rozpierania twarzy czy potrzeba ciągłego odkrztuszania wydzieliny spływającej do gardła.
Kiedy dolegliwości stają się bardzo uciążliwe, a zapalenie przechodzi w stan ostry, niezbędna jest pomoc lekarza laryngologa oraz terapia antybiotykowa lub sterydowa. Jeśli jednak leczenie nie łagodzi stanu zapalnego, a objawy okazują się być przewlekłe, lekarz zadecydować może o konieczności ingerencji chirurgicznej. W naszej klinice proponujemy pacjentom endoskopową operację zatok przynosowych. Jak wygląda taki zabieg i jakie skutki może przynieść?
Na czym polega operacja endoskopowa zatok przynosowych?
Endoskopową operację zatok przynosowych metodą FESS (z ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery) wykonuje się w celu udrożnienia ujść zatok przynosowych i poprawienia ich funkcjonalności w sytuacjach, w których pacjent cierpi na przedłużające się stany zapalne. Zaletą FESS jest niewielka inwazyjność w stosunku do tradycyjnych metod chirurgicznych, mniejsza bolesność oraz krótki czas hospitalizacji pacjenta. Operacja FESS stwarza możliwość precyzyjnego, wewnątrznosowego otwarcia ujść zatok i pozostawienia w nienaruszonym stanie zdrowych struktur anatomicznych. Ze względu na fakt, iż zabieg metodą FESS wykonywany jest wewnątrz nosa, poddanie się mu nie wiąże się z powstawaniem trwałych śladów i blizn na twarzy pacjenta.
Kto kwalifikuje się do zabiegu FESS i jak się do niego przygotować?
W sytuacjach, w których pomimo leczenia farmakologicznego pacjent odczuwa przewlekłe dolegliwości, związane z zapaleniem zatok przynosowych, lekarz wykonuje badanie endoskopowe oraz tomografię komputerową. Działania te pozwalają ocenić stan jamy nosowej i ujścia zatok i na ich podstawie lekarz podejmuje decyzję o operacji i wydaje zaświadczenie zezwalające na zabieg FESS.
Przed endoskopową operację zatok przynosowych należy wykonać morfologię oraz odstawić leki, które wpływają na rozrzedzenie krwi. Konieczne jest także wykonanie EKG i RTG oraz umówienie konsultacji z anestezjologiem. Na co najmniej 6 godzin przed operacją pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania pokarmów i napojów.
Jak przebiega operacja metodą FESS?
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań oraz odpowiednim przygotowaniu pacjenta można przystąpić do operacji zatok przynosowych. Zabieg FESS przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Polega on na wprowadzeniu do nosa endoskopu, który uwidacznia zmiany chorobowe oraz te części zatok, które nie zostały dotknięte stanem zapalnym. Po zastosowaniu endoskopu, przez jamę nosową wsuwa się narzędzie mikrochirurgiczne, za pomocą którego usuwana jest błona śluzowa objęta stanem zapalnym. Usunięte tkanki bada się następnie pod kątem histopatologicznym. Operacja endoskopowa zatok przynosowych trwa około dwóch godzin.
Metoda endoskopowa wiąże się z efektywnym i szybkim poszerzeniem oraz udrożnieniem ujść zatok przynosowych. Podczas zabiegu FESS zatoki oraz nos nie są otwierane, co skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa pacjenta, zmniejszeniem ryzyka powikłań oraz przyspieszeniem regeneracji osoby operowanej.
Wiele osób rozważających operację tą metodą zastanawia się, czy FESS boli. Otóż dolegliwości bólowe po zabiegu określa się jako niewielkie, w ciągu kilku dni po operacji wskazane jest jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych.
Jak długo goją się zatoki po operacji FESS?
Czas hospitalizacji w przypadku poddania się zabiegowi endoskopowemu jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod – pacjent pozostaje w szpitalu jedną dobę. Zakłada mu się wówczas tak zwaną tamponadę. Jest ona wchłanialna, rehabilitacja po operacji FESS nie wiąże się więc z bólem spowodowanym usuwaniem opatrunku. W przypadku odczuwania dyskomfortu, w szpitalu podaje się także środki przeciwbólowe. Przez tydzień pacjent powinien unikać przemęczenia, zrezygnować ze sportu oraz napojów podnoszących ciśnienie krwi, do których należy między innymi kawa i alkohol. Pomocna może okazać się także terapia sterydami oraz regularne płukanie nosa i zatok. Kiedy następuje poprawa po poddaniu się operacji metodą FESS? Na efekty należy poczekać klika miesięcy, a ich dokładna liczba uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Po tym okresie rany powinny się zagoić, a zatoki odzyskać dawną drożność .
Skutki endoskopowej operacji zatok przynosowych
W ujęciu długofalowym endoskopowa interwencja FESS pozwala na poszerzenie i udrożnienie ujść zatok przynosowych oraz przywrócenie im prawidłowego funkcjonowania. To z kolei wiąże się z możliwością powrotu do utraconego komfortu i poprawą jakości życia – swobodniejszego oddychania oraz ustania dolegliwości bólowych. Nierzadko pacjenci zauważają także, że nie są zmuszeni oddychać przez usta, ustają ich problemy z chrapaniem oraz odnotowują ogólną poprawę wydolności organizmu, ze względu na jego lepsze dotlenienie.