Dermatoskopia

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu skóry za pomocą dermatoskopu – specjalnego urządzenia przypominającego mikroskop. Dermatoskop pozwala obejrzeć wszelkie zmiany skórne pod odpowiednim powiększeniem, co umożliwia ich dokładną ocenę oraz odróżnienie zmian niebezpiecznych od niegroźnych zmian barwnikowych. Badanie to jest bardzo często stosowane w kontroli znamion i pieprzyków, które regularnie należy oceniać pod kątem zmian nowotworowych (czerniaka). Znamionom na skórze powinno się poświęcić szczególną uwagę po sezonie letnim, a każda zmiana ich koloru, kształtu lub wielkości powinna skłonić do wizyty u specjalisty.

Jak przebiega badanie dermatoskopem?

Dermatoskopia jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Lekarz trzyma urządzenie w dłoni i za jego pomocą ogląda skórę pacjenta. Całość przypomina korzystanie ze szkła powiększającego. Podczas badania oceniania jest struktura zmiany, jej kolor, asymetria i granice. Następnie lekarz uznaje zmiany za niegroźne lub kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę pod kątem obecności komórek nowotworowych. Może również zadecydować o potrzebie chirurgicznego usunięcia zmian lub zdiagnozować chorobę skóry, np. świerzb. Czas trwania badania jest zależny od ilości zmian na skórze.

Kiedy powinno się wykonać badanie?

Osoby posiadające liczne pieprzyki na ciele powinny kontrolnie zbadać je raz na rok (najlepiej jesienią). Bezwzględnie ocenie poddać należy również każde znamię, które w jakikolwiek sposób zaczyna wyglądać inaczej, niż zazwyczaj. Wskazaniem do badania mogą być również przebyte lub występujące w rodzinie nowotwory skóry. Dermatoskopia może też pomóc pacjentom, którzy borykają się z nieokreślonymi problemami skórnymi, takimi jak przebarwienia, guzki czy strupki.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jedynie powstrzymać się od smarowania skóry balsamami oraz od nakładania makijażu. W przypadku zgłaszania się z konkretnym problemem lub po zauważeniu zmian w pieprzyku warto również przypomnieć sobie, kiedy dokładnie te niepokojące zmiany wystąpiły.

UsługiCena
Dermoskopia200 zł