Zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i obniżenia jakości życia seksualnego. Problemy zgłaszane przez pacjentki dotyczą zwykle wyglądu strefy intymnej, aktywności seksualnej czy utrzymania odpowiedniego poziomu higieny. Naprzeciw potrzebom kobiet zainteresowanych zmianą swojej sytuacji wychodzi ginekologia estetyczna. Oferuje ona szereg zabiegów, których celem jest rozwiązanie wymienionych problemów. W artykule wskazujemy, czym jest ginekologia estetyczna, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu, a także jak się do niego przygotować.
Ginekologia estetyczna – zabiegi dla kobiet
Głównym zadaniem ginekologii estetycznej jest poprawa wyglądu i kondycji zewnętrznych narządów płciowych, a także jakości życia seksualnego pacjentki. Ginekologia estetyczna stanowi połączenie dwóch dziedzin: ginekologii i medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadzane przez lekarzy służą ochronie zdrowia kobiety oraz poprawie jej kondycji psychicznej związanej z aktywnością seksualną. Do zalet zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej należą – oprócz skuteczności – ich nieinwazyjność i bezbolesność.
Ginekologia estetyczna – wskazania do zabiegu
Problemy z zewnętrznymi narządami płciowymi, które stanowią wskazania do przeprowadzenia zabiegu, są często konsekwencją przebytego porodu. W jego wyniku dochodzi do rozluźnienia i poszerzenia pochwy, ponadto obniżeniu ulegają narząd rodny i cewka moczowa. Szczególnym wskazaniem do zabiegu jest także endometrioza – jej objawy mogą nasilić się po porodzie, niekiedy również choroba dotyka po porodzie kobiety dotychczas zdrowe. Wraz z upływem lat u kobiet coraz częściej pojawiają się infekcje narządów płciowych, niekiedy również występuje problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Kobiety po menopauzie skarżą się ponadto na dolegliwości związane z atrofią narządów płciowych, takie jak suchość pochwy i związany z nią ból w trakcie stosunków seksualnych. Niekiedy zdarza się również, że wskazania do zabiegu nie są związane z porodem (może tak być np. w przypadku wspomnianej już endometriozy). U pacjentek mogą wystąpić wrodzone bądź nabyte defekty pochwy, które utrudniają pożycie seksualne czy uprawianie sportu. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze wskazaniami do wykonania zabiegu są dolegliwości zagrażające zdrowiu kobiety. Może również chodzić o defekty estetyczne, np. bliznę po cięciu cesarskim, które znacznie pogarszają jakość życia kobiety, a także o potrzebę poprawy jakości życia seksualnego, nawet jeśli stosunkom nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe.
Ginekologia estetyczna – badanie i przygotowanie do zabiegu
Na badaniu poprzedzającym zabieg ginekologii estetycznej lekarz ustala istnienie wskazań do jego przeprowadzenia. Pacjentka na badanie powinna zabrać ze sobą wynik aktualnego badania cytologicznego. Sposób przygotowania pacjentki przed zabiegiem zależy od rodzaju wykonywanych zabiegów. W przypadku większości zabiegów – w tym laserowych oraz iniekcji kwasem hialuronowym – specjalne przygotowania nie są zasadniczo wymagane. Przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje dróg rodnych, stąd niezależnie od rodzaju zabiegu powinny one zostać wyleczone. Przed labioplastyką, czyli zabiegiem, którego celem jest zmiana wielkości i kształtu warg sromowych, pacjentka powinna wykonać badania podstawowe, np. morfologię, badanie ogólne moczu, APTT, poziom cukru we krwi. Zakres badań ustala lekarz ginekolog. Przed zabiegiem należy ponadto ogolić miejsca intymne, a także odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi. Należy również zaznaczyć, że zabiegi powinny odbywać się w pierwszej połowie cyklu.
Ginekologia estetyczna – zabieg
Jak zostało wspomniane, zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są zwykle małoinwazyjne, stąd przeprowadza się je w trybie ambulatoryjnym. Dotyczy to zarówno zabiegów wykonywanych za pomocą lasera (np. plastyki tylnej ściany pochwy lub usunięcia blizny po nacięciu krocza), jak i iniekcji kwasem hialuronowym (za pomocą kwasu można m.in. doprowadzić do powiększenia punktu G pacjentki lub zwiększenia warg sromowych). Z kolei w trakcie labioplastyki lekarz usuwa nadmiar skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej, aby nadać narządom płciowym pożądany przez pacjentkę wygląd. Nadmiar tkanki zostaje usunięty za pomocą lasera lub skalpela. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu uzależniony jest od jego rodzaju, nie powinien on jednak przekraczać kilkudziesięciu minut. Zwykle pacjentka przechodzi jeden zabieg, może się jednak zdarzyć, że lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu kilku zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Wskazania pozabiegowe różnią się w zależności od przeprowadzonego zabiegu i obejmują m.in. unikanie aktywności fizycznej oraz seksualnej, a także zakaz depilacji czy stosowania środków myjących na bazie alkoholu. Szczegółowy zakres zaleceń pozabiegowych wyznacza lekarz.