Problemy z zajściem w ciążę bądź z jej utrzymaniem dotykają coraz większą grupę kobiet w różnym wieku. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka niepłodności, która pozwoli poznać źródło problemu oraz opracować odpowiedni plan leczenia. Oprócz badań hormonalnych oraz USG warto wykonać także histeroskopię. Pozwoli ona wykryć zmiany patologiczne w obrębie macicy, możliwe jest również ich usunięcie podczas zabiegu, a także pobranie materiału do badania histopatologicznego.
Histeroskopia – co to jest?
Najogólniej mówiąc, jest to zabieg, który pozwala na dokładne obejrzenie i ocenę budowy jamy macicy, kanału szyjki oraz ujść jajowodów. Cechuje się on małą inwazyjnością i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjentka nie wymaga hospitalizacji i opuszcza klinikę jeszcze tego samego dnia. Zabieg ten ma szerokie zastosowanie i wykorzystywany jest między innymi w diagnostyce oraz leczeniu niepłodności.
Na czym polega histeroskopia?
Podczas zabiegu do ciała pacjentki wprowadzane jest niewielkie urządzenie wyposażone w aparat optyczny, które pozwala uzyskać dokładny obraz na zewnętrznym monitorze. Dzięki temu lekarz ma dokładny podgląd wnętrza jamy macicy, co pozwala wykryć patologiczne zmiany. Podczas zabiegu nie są wykonywane żadne nacięcia – narzędzie endoskopowe wprowadzane jest przez naturalne otwory ciała, tj. przez pochwę, a następnie do jamy macicy.
Histeroskopia trwa zazwyczaj 15-30 minut. Czas ten zależy przede wszystkim od rodzaju zabiegu (diagnostyka czy też operacyjne leczenie niepłodności), a tym samym zakresu podjętych czynności. O szczegółach pacjentka zostanie poinformowana w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.
Histeroskopia – diagnostyka i leczenie niepłodności
Zabieg ten uznawany jest za jedną z metod diagnozowania oraz leczenia niepłodności, ponieważ pozwala wykryć, a często także usunąć patologiczne zmiany w obrębie macicy, które utrudniają bądź uniemożliwiają zajście w ciążę. Do zmian wpływających na problemy z płodnością należą najczęściej zrosty oraz polipy.
Histeroskopia diagnostyczna – czy boli?
Przed zabiegiem pacjentce zostaje podane znieczulenie, dzięki czemu nie odczuwa ona dolegliwości bólowych. Może się jedynie pojawić lekkie uczucie dyskomfortu, które powinno zniknąć po kilku minutach.
W Klinice Potocki w Braniewie środek znieczulający podawany jest za pomocą specjalnej igły z ogranicznikiem podawania preparatu, tj. igły HYSTERO-BLOCK. W celu znieczulenia wykonywane są dwa nakłucia – nie należy się ich obawiać, ponieważ wykonuje się je w miejscach, gdzie nie występują wrażliwe zakończenia nerwowe (lub tam, gdzie jest ich bardzo mało).
W przypadku dłuższych zabiegów (zaawansowane zmiany patologiczne) stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe.
Histeroskopia – jak się przygotować?
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska celem kwalifikacji do tej metody diagnostyki oraz leczenia. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentką, zapozna się z wynikami wykonanych dotychczas badań i – w razie potrzeby – zleci dalszą diagnostykę. W przypadku kwalifikacji do zabiegu, pacjentce zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat przebiegu diagnostyki i leczenia, a także ewentualnych powikłań. By zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do diagnostyczno-leczniczego zabiegu, jakim jest histeroskopia. Czy trzeba się golić w miejscach intymnych? Czy przed badaniem można jeść i pić? Co ze współżyciem przed planowanym zabiegiem? Na te i inne pytania pacjentka uzyska odpowiedź podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Histeroskopia – w którym dniu cyklu można wykonać zabieg?
O ile lekarz nie zaleci inaczej, diagnostykę i leczenie niepłodności za pomocą tej metody należy przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu, tj. po ustaniu krwawienia miesiączkowego, tuż przed owulacją. W niektórych przypadkach możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu w inne dni cyklu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Choć histeroskopia nie należy do inwazyjnych metod, wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz oceni, czy pacjentka może zostać poddana zabiegowi. Bardzo ważna jest szczerość podczas wywiadu z lekarzem oraz przedstawienie aktualnych wyników badań.
Wśród najczęstszych przeciwwskazań wymienić należy:
– miesiączka,
– stan zapalny miednicy mniejszej.
Zabiegu nie wykonuje się ponadto u kobiet z podejrzeniem ciąży. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg ten wykonywany jest w Klinice Potocki w Braniewie w trybie jednego dnia. Pacjentka nie wymaga hospitalizacji i opuszcza placówkę najpóźniej kilka godzin po zabiegu. Bardzo ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji. Najczęściej należy do nich:
– powstrzymanie się od współżycia przez około 3-4 tygodnie (w przypadku histeroskopii operacyjnej),
– unikanie dźwigania i wysiłku fizycznego przez minimum kilka dni,
– zakaz korzystania z basenu przez około 2 tygodnie,
– przestrzeganie terminu wizyty kontrolnej.
Lekarz może również przepisać antybiotyki – należy wówczas pamiętać o ich zażywaniu przy ścisłym przestrzeganiu przekazanych zaleceń.
Jeśli w trakcie rekonwalescencji pojawi się krwawienie, silne bóle bądź inne niepokojące dolegliwości, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.