Przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa znacznie obniżają komfort życia, sprawiając, że wiele spośród aktywności, które w normalnej sytuacji bylibyśmy chętni podjąć, stają się dla nas niedostępne. Niestety bardzo często zdarza się, że jeśli nie podejmiemy w odpowiednim czasie leczenia, mającego na celu wyeliminowanie przyczyny bólu, dolegliwości będą się stopniowo nasilać. Czasem też okazuje się, że leczenie zachowawcze nie przynosi pozytywnych rezultatów i konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu. W artykule przedstawiamy wybrane metody zabiegowe wykorzystywane przez lekarzy w ramach współczesnej neurochirurgii do leczenia takich dolegliwości, jak osteoporoza, przepuklina kręgosłupa, artretyzm czy przy objawach wypadnięcia dysku.
Neurochirurg – czym się zajmuje?
Wiele osób zastanawia się, do jakiego lekarza udać się z bólem kręgosłupa. Zwykle podstawowym wyborem będzie ortopeda. Niewykluczone jednak, że w toku diagnostyki zostaniemy skierowani do neurochirurga. Neurochirurgia to dziedzina medycyny, w ramach której lekarze zajmują się leczeniem chorób związanych z dysfunkcjami układu nerwowego. Pacjenci, którzy udają się do specjalisty z zakresu neurochirurgii mogą skarżyć się na przykład na zawroty głowy, mrowienie kończyn czy różne dolegliwości kręgosłupa. Do podstawowych zadań neurochirurga należą: kierowanie pacjentów na odpowiednie badania, dla przykładu tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, rozpoznawanie chorób neurologicznych, kwalifikowanie pacjentów do operacji i wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów. Poniżej opisujemy cztery wybrane zabiegi mające na celu wyeliminowanie dolegliwości kręgosłupa.
Ból pleców i szyi a termolezja
Termolezja jest metodą zabiegową, w której oddziałuje się na układ nerwowy poprzez podanie niewielkich dawek prądu o wysokiej częstotliwości. W wyniku jej zastosowania następuje wyłączenie fragmentów nerwów odpowiedzialnych za ból – w konsekwencji dolegliwości zostają ograniczone bądź wyeliminowane. Termolezję przeprowadza się, gdy inne – nieinwazyjne – metody leczenia zawiodą, a ponadto wykonana wcześniej blokada prognostyczna okaże się skuteczna. Zwykle najlepsze wyniki zabiegu uzyskuje się u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa będące konsekwencją zmian zwyrodnieniowych stawów międzywyrostkowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym wśród pacjentów, u których odnotowano zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, objawy neurologiczne z nim związane bądź też bóle w odcinkach piersiowym i lędźwiowym.
Discogel®, czyli małoinwazyjna metoda leczenia dyskopatii kręgosłupa
Discogel® jest nowoczesną metodą przezskórnego leczenia przepuklin kręgosłupa powstałych w wyniku dyskopatii (choroby zwyrodnieniowej dysku), czyli schorzeń krążka międzykręgowego (powszechnie zwanego dyskiem). W trakcie zabiegu do jądra miażdżystego (elementu krążka międzykręgowego) wprowadzany jest żelowy implant na bazie etanolu, produktów celulozopodobnych i wolframu. Dzięki właściwościom hydrofilnym preparat powoduje przesunięcie płynu do części środkowej dysku i prowadzi do odbarczenia struktur nerwowych oraz blokady receptorów odpowiadających za dolegliwości bólowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego przeprowadzeniu pacjent powraca do pełnej sprawności w ciągu ok. 4-8 tygodni.
Cementoplastyka – leczenie złamań osteoporotycznych
Przyczyną złamań osteoporotycznych jest obniżona wytrzymałość kości. Ryzyko wystąpienia złamań tego rodzaju rośnie po przekroczeniu piątej dekady życia. Szczególnie narażone na złamania są kobiety. Jeśli leczenie zachowawcze złamań nie przynosi efektów, można zdecydować się na cementoplastykę. Zabieg polega wprowadzeniu igieł do złamanego trzonu kręgu i podania cementu kostnego, w wyniku czego dochodzi do natychmiastowego zmniejszenia dolegliwości bólowych, wzmocnienia złamanego trzonu oraz zwiększenia mobilności pacjenta. Za wskazania do przeprowadzenia zabiegu uznaje się – oprócz złamań osteoporotycznych – również naczyniaki prowadzące do złamania trzonu kręgu czy zmiany przerzutowe do kręgosłupa w przypadku chorób nowotworowych. Cementoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Discektomia lędźwiowa
Discektomia lędźwiowa jest zabiegiem mającym na celu odbarczanie struktur nerwowych kanału kręgowego poprzez usunięcie wypadłego jądra miażdżystego (znajdującego się w krążku międzykręgowym) poprzez dostęp interlaminarny, częściową flawektomię (usunięcie więzadła żółtego) i odsunięciu worka opony twardej i korzenia nerwowego. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się bardzo silny ból kręgosłupa lędźwiowego, który nie ustępuje przy leczeniu zachowawczym, prowadzonym przez co najmniej 4 tygodnie, niedowład kończyn czy zespół ogona końskiego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Oprócz discektomii lędźwiowej zabiegiem, w trakcie którego dochodzi do usunięcia jądra miażdżystego, jest discektomia szyjna – podczas procedury dochodzi ponadto do usunięcia osteolitów (wyrośli kostnych) z tylnych powierzchni trzonów, a także więzadła podłużnego tylnego – w przypadku jego przerośnięcia i pogrubienia.
Wszystkie opisane wyżej zabiegi mające na celu pomoc w przewlekłych bólach kręgosłupa wykonuje się w Klinice Potocki.