Chirurgia twarzowo-szczękowa to specjalizacja, skupiająca się na zabiegach w obrębie twarzoczaszki. Cechujące się szczególną precyzją procedury, wykonywane przez chirurga twarzowo-szczękowego, mogą dotyczyć zarówno pomocy w przypadku nagłych urazów różnych części twarzy i szczęki, jak i zaplanowanej korekcji wad czy leczenia schorzeń niniejszych partii.
Chirurgia twarzowo-szczękowa. Rodzaje zabiegów
Zakres zabiegów, wykonywanych przez chirurga twarzowo-szczękowego jest szeroki, bowiem obejmuje znacznie więcej procedur zabiegowych niż jedynie ekstrakcja zęba, z którą zazwyczaj kojarzona jest niniejsza dziedzina medycyny. W celu możliwie najlepszego przedstawienia zakresu usług, świadczonych przez specjalistę chirurgii twarzowo-szczękowej, warto dokonać krótkiej charakterystyki zabiegów.
Ekstrakcja zęba – ból i gojenie
Ekstrakcja, czyli usuwanie zębów, to jeden z najczęściej wykonywanych przez chirurga twarzowo-szczękowego zabiegów, należących do chirurgii stomatologicznej. Zazwyczaj specjalista z tej dziedziny zajmuje się szczególnie trudnymi przypadkami, w których umiejscowienie zęba lub jego korzeni jest skomplikowane. Zabieg w znieczuleniu ogólnym to jedna z możliwych okoliczności, w jakich odbywa się ekstrakcja zęba. Ból i gojenie to aspekty, które budzą w pacjentach największy niepokój. Ekstrakcja zębów w znieczuleniu ogólnym ma na celu zapewnienie maksymalnego komfortu fizycznego oraz psychicznego osobom, które stają przed koniecznością usunięcia zęba przez chirurga twarzowo-szczękowego.
Operacja usuwania torbieli z zatoki szczękowej
Torbiel w zatoce szczękowej jest niegroźną, aczkolwiek powodującą duży dyskomfort patologiczną zmianą w przestrzeni twarzoczaszki. Ból towarzyszący torbieli, zlokalizowanej w zatoce szczękowej, najczęściej spowodowany jest jej płynną, półpłynną lub gazową zawartością, uciskającą przestrzenie w kościach. Zazwyczaj ten stan stanowi wystarczająca odpowiedź na wątpliwość, czy trzeba usunąć torbiel zęba. W takich przypadkach pomocna okazuje się operacja usuwania torbieli z zatoki szczękowej, przeprowadzana przez chirurga twarzowo-szczękowego. Jest to wykonywany w znieczuleniu ogólnym zabieg, który niekiedy obejmuje także ekstrakcję zębów przyczynowych i ewentualne uzupełnienie ubytku wszczepem.
Usuwanie pieprzyków na twarzy i innych zmian skórnych
Zabiegi z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej obejmują także usuwanie różnego rodzaju zmian skórnych, do których zalicza się między innymi pieprzyki i włókniaki. Pieprzyki to niewielkich rozmiarów narośla na skórze, za których powstanie odpowiada aktywność komórek barwnikowych. Stąd pieprzyki nazywa się często znamionami barwnikowymi. Usuwanie pieprzyków na twarzy najczęściej wynika z przyczyn estetycznych. Wycinanie niepokojących zmian, a więc nierównomiernie zabarwionych lub takich, które stale się powiększają, znajduje swoje uzasadnienie w profilaktyce chorób skóry, np. czerniaka. Z tego powodu każda usuwana chirurgicznie zmiana zostaje poddana badaniu histopatologicznemu.
Wycięcie zmiany skórnej głowy, twarzy lub szyi z plastyką miejscową nie jest standardowym zabiegiem polegającym na usunięciu drobnej narośli, bowiem zakłada pewną ingerencję plastyczną w strukturę skóry. Tego rodzaju korekcji dokonuje się ze względu na postrzegany jako nieestetyczny wygląd zmiany, jej cechy utrudniające komfortowe funkcjonowanie lub właściwości zagrażające zdrowiu.
Cena wycięcia zmiany skórnej
Cena wycięcia zmiany skórnej zazwyczaj ustalana jest indywidualnie, bowiem jest zależna od charakteru zmiany, jej umiejscowienia oraz konieczności przeprowadzenia badania histopatologicznego. Cena usuwania włókniaków podyktowana jest identycznymi aspektami zabiegu. Ostateczny koszt chirurgicznego usuwania zmian skórnych uzależniony jest także od tego, czy w ramach procedury zabiegowej wykonywana jest plastyka miejscowa, wymagająca przesunięcia płatów lub ewentualnego przeszczepu fragmentu skóry.
Endoskopowe udrażnianie dróg łzowych
O niedrożności dróg łzowych świadczy częste łzawienie, a także ból, swędzenie i zaczerwienienie okolic oczu. W zaostrzonych stanach zapalnych, spowodowanych zatkaniem kanalików łzowych może pojawić się opuchlizna oraz wydzielina. Przyczyny niedrożnych dróg łzowych są różne. Do najpopularniejszych należą:
- wrodzona niedrożność – nieprawidłowa budowa kanalików łzowych, wynikająca z zaburzeń rozwojowych podczas formowania się twarzoczaszki,
- niedrożność kanalików łzowych, będąca efektem ich zawężania w wyniku naturalnych procesów starzeniowych organizmu,
- urazy, w wyniku których zostaje skrzywiona przegroda nosowa,
- przewlekłe nawracające zapalenia,
- przebyte choroby.
Endoskopowe udrażnianie dróg łzowych to procedura zabiegowa z wykorzystaniem endoskopu, za pomocą którego chirurg twarzowo-szczękowy przywraca drożność drogom łzowym. Dzięki niej przestrzeń pomiędzy woreczkiem łzowym a kanałem nosowo-łzowym jest na powrót wydolna, a więc może spełniać swoją funkcję, jaką jest odprowadzanie łez z oka do nosa.
Klinika Potocki – chirurgia twarzowo-szczękowa
W naszej klinice możecie Państwo skorzystać z możliwości wykonania każdego z wyżej wymienionych zabiegów, wchodzących w zakres chirurgii twarzowo-szczękowej. Dokładamy wszelkich starań, aby odbywały się one w warunkach zapewniających możliwie największy komfort fizyczny i psychiczny. Pomoc drugiemu człowiekowi to naczelna wartość, którą każdego dnia kierujemy się w naszej pracy.