Katarakta wcześniej, czy później dotknie co drugiego z nas.

Jest to choroba, z którą boryka się 70% osób powyżej 75. roku życia. Nie jest to jednak wyznacznik, ponieważ to schorzenie dotyczy coraz młodszych osób. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty.

Katarakta to choroba uleczalna. Jedyna metoda leczenia stosowana na całym świecie to zabieg chirurgiczny, tzw. fakoemulsyfikacja. Jest to usuwanie zaćmy (zmętniałej soczewki) za pomocą wibracji ultradźwiękowych, które rozdrabniają zmętniałą soczewkę w oku. W jej miejsce wstawiana jest nowa sztuczna soczewka. Bez kolejki zabieg w rejonie Elbląga i okolic można wykonać w Klinice Potocki.

Klinika Potocki. Jesteśmy blisko, gdy liczy się zdrowie

Własny blok operacyjny wykończony w najwyższych europejskich standardach, świetna kadra lekarzy specjalistów i holistyczne podejście do pacjenta – Klinika Potocki to nowa jakość usług medycznych.

Metoda operacji zaćmy jest bezpieczna oraz ból nie jest odczuwalny dla pacjenta. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu większość osób zmagających się z chorobą nie posiada przeciwwskazań do wykonania zabiegu (choroby internistyczne, wiek) .
Zabieg odbywa się w przedziale czasowym 15-20 minut. Około 1,5 godziny trwa cała procedura. Po około czterech godzinach pacjent może opuścić szpital, a po kilku dniach może powrócić do wykonywania większości czynności życia codziennego.
Bardzo ważne jest to, że efekty operacji widoczne są praktycznie od razu. Dzisiejsza medycyna pozwala na wszczepienie soczewki, która jednocześnie koryguje wady wzroku (astygmatyzm, starczowzroczność, krótkowzroczność, dalekowzroczność). Obecnie stosowane są także soczewki posiadające filtr UV. Chronią ludzkie oko przed szkodliwym promieniowaniem oraz pozytywnie wpływają na kontrast widzenia, co znacznie ułatwia jazdę samochodem po zmroku. Oznacza to, że raz na zawsze możemy przestać nosić okulary. Na operacyjne usunięcie zaćmy powinniśmy zdecydować się jak najszybciej. Całkowite zmętnienie soczewki może spowodować powikłania oraz może nie pozwolić na całkowitą poprawę wzroku.