Uznawane za nieestetyczne cechy wyglądu mogą być powodem dyskomfortu psychicznego osób, u których występują. Zwykle dyskomfort ten staje się powodem podjęcia decyzji o przeprowadzeniu zabiegu korekcji. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku defektów uszu. Problem odstających uszu, pojawiający się zwykle już na etapie dzieciństwa, zna wielu z nas. Jeśli po wielu latach nadal zwracamy na niego uwagę, warto rozważyć wykonanie zabiegu, określanego mianem otoplastyki. W artykule opisujemy przebieg procedury otoplastyki, wskazujemy, jak powinno wyglądać przygotowanie do operacji, a także przedstawiamy związane z nią korzyści i najpowszechniejsze przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.
Otoplastyka – przygotowanie do zabiegu
Każdy zabieg poprzedza wizyta u lekarza prowadzącego, z którym pacjent ustala zakres zmian, do których ma dojść w trakcie procedury. Lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań krwi: OB, morfologii, wskaźnika krzepnięcia APTT oraz INR i elektrolitów. Nieprawidłowe wyniki mogą być podstawą do odłożenia zabiegu w czasie w celu dalszej diagnostyki. Otoplastyka musi być ponadto poprzedzona szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Oprócz tego wymienić można szereg szczegółowych wskazań, których należy przestrzegać w okresie okołozabiegowym. Dwa tygodnie przed zabiegiem, a także dwa tygodnie po jego przeprowadzeniu palący pacjenci powinni zrezygnować z papierosów – palenie bowiem spowalnia i utrudnia proces gojenia się ran. Ponadto kilka dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, który wpływa na obniżenie krzepliwości krwi. W okresie sześciu godzin przed plastyką uszu należy również zrezygnować z przyjmowania pokarmów i napojów (w tym wody).
Na czym polega zabieg otoplastyki?
Zabieg trwa około 1,5 h, w jego trakcie pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Korekcję uszu rozpoczyna się od podania znieczulenia. Można ją przeprowadzać zarówno w znieczuleniu miejscowym – w przypadku osób dorosłych lub w znieczuleniu ogólnym – gdy pacjentem jest dziecko. Po jego podaniu następuje właściwa część zabiegu. Lekarz wykonuje nacięcie na tylnej powierzchni małżowiny i następnie modeluje znajdującą się w niej chrząstkę. Gdy lekarz nada chrząstce pożądany kształt, zakłada wewnętrzne szwy. Powstałą w wyniku nacięcia małżowiny ranę zamyka się za pomocą szwów nierozpuszczalnych bądź rozpuszczalnych.
Jeśli otoplastyka została przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, zwykle pacjent opuszcza klinikę jeszcze tego samego dnia. W przypadku korekcji uszu wykonywanej przy znieczuleniu ogólnym pacjenci poddawani są jednodniowej obserwacji.
Korekta uszu – rekonwalescencja
Zabieg otoplastyki jest bezpieczny i nieinwazyjny. Niemniej jednak w pierwszych dniach po jego przepowadzeniu pacjent może odczuwać ból w okolicy operowanego miejsca. W celu jego uśmierzenia można stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Po upływie około tygodnia od zabiegu ściągane są szwy, warto jednak pamiętać, że procesy regeneracyjne w obrębie małżowiny trwają zwykle kilka miesięcy. Ze względu na nie należy tymczasowo zrezygnować z aktywności sportowej. W szczególności przez około dwa miesiące winno się zaprzestać uprawiania sportów kontaktowych, np. boksu. Oprócz tego należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu czynności, w trakcie których mogłoby dojść do odgięcia czy uszkodzenia małżowin, np. w trakcie mycia włosów czy czesania. Zaleca się również chronić uszy przed promieniami słonecznymi oraz zrezygnować z wizyt z sauny i solarium. Osoby dążące do tego, by rekonwalescencja przebiegła w niezakłócony sposób, mogą również rozważyć zakup specjalnej opaski. Opaska po operacji uszu zakładana na noc zmniejszy ryzyko wystąpienia przypadkowych urazów.
Operacja plastyczna uszu – efekty
Pozytywne efekty zabiegu są w pełni dostrzegalne po ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny. W wyniku zabiegu odchylenie uszu zostaje zredukowane, w konsekwencji czego twarz zyskuje symetryczny kształt. Poprawie wyglądu towarzyszyć może polepszenie samopoczucia i podniesienie komfortu życia pacjenta – kompleksy, których źródłem były wydatne uszy, zostają wyeliminowane.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu
Wymienić można następujące przeciwwskazania do zabiegu otoplastyki:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby nowotworowe,
- choroby tkanki łącznej,
- zmiany skórne,
- epilepsja,
- miesiączka,
- karmienie piersią,
- wiek (odstające uszy u dziecka należy korygować po ukończeniu przez nie siódmego roku życia).
W razie wystąpienia przeciwwskazań należy skonsultować możliwość przeprowadzenia zabiegu z lekarzem prowadzącym.
Ile kosztuje operacja uszu?
Ile kosztuje korekta odstających uszu? Cena wynosi zwykle kilka tysięcy złotych, a jej wysokość zależna jest od skomplikowania zabiegu, stopnia ingerencji i zakresu usług okołooperacyjnych. Ceny dobierane są indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta. Zabiegowi otoplastyki można poddać się w Klinice Potocki.