Medycyna estetyczna pozwala dzisiaj na różnorakie ingerencje, również w intymnych sferach naszego ciała, co nazywamy ginekologią estetyczną. Jednym z zabiegów oferowanych w ramach tej dziedziny jest labioplastyka. Pod tym pochodzącym z języka angielskiego określeniem (ang. labioplasty) kryje się korekta warg sromowych, zarówno większych, jak i mniejszych. Korekcie może zostać poddana nie tylko ich wielkość, ale również kształt, a wraz z tym – poziom komfortu życia, także erotycznego.
Labioplastyka – charakterystyka zabiegu
Labioplastyka jako zabieg z obszaru ginekologii estetycznej lub też chirurgii ginekologicznej umożliwia poprawę wyglądu warg sromowych większych i mniejszych. Dzięki odpowiedniej pracy chirurga zmianie ulega wówczas ich kształt – mogą stać się krótsze lub mniejsze, jednak zdarza się, że pacjentki decydują się również na ich powiększenie.
W czasie takiego zabiegu wargi sromowe są nacinane w określonych miejscach, a następnie usunięty zostaje z nich nadmiar niepotrzebnej tkanki. Jednocześnie zabieg ten przyczynia się do skrócenia mięśni oraz błony śluzowej w obrębie tylnej ściany pochwy. Nacięcia wykonywane są w kierunku wzdłużnym względem szczytu warg sromowych, bądź też w poprzek, na ich środku.
Procedura przeprowadzana jest wyłącznie w miejscach zewnętrznych obszarów intymnych, a ponadto w takiej odległości od strefy odpowiedzialnej za odczuwanie bodźców, by nie zostały naruszone delikatne obszary ciała. Dlatego też labioplastyka jest w pełni bezpieczna i nie podnosi ryzyka utraty, czy nawet zmniejszenia czułości wrażliwych miejsc. Docelowy kształt warg sromowych jest zależny wyłącznie od indywidualnych preferencji pacjentki.
Podczas labioplastyki kobieta przebywa w pozycji znanej ze standardowego badania w gabinecie ginekologicznym, jednak, w przeciwieństwie do rutynowej kontroli, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu.
Labioplastyka – wskazania i przeciwwskazania
Mogłoby się wydawać, że poddawanie się zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej jest podyktowane chęcią poprawy wyglądu i ogólnego komfortu. Niemniej, jeżeli chodzi o zabiegi takie, jak labioplastyka, wskazania do przeprowadzenia ich mogą znacząco wykraczać poza aspekt wizualny.
Wśród wskazań do zabiegu wyróżnia się utratę elastyczności warg sromowych i rozciągnięcie ich w rezultacie porodu oraz asymetrię warg lub ich naturalne powiększenie. Labioplastyka przeprowadzana jest również w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych podczas stosunku seksualnego.
Czasami jednak zabieg nie może się odbyć. Taka sytuacja ma miejsce podczas ciąży, karmienia piersią, miesiączki, infekcji intymnych – tym grzybiczych, stanów zapalnych. W przypadku zabiegu takiego, jak labioplastyka, przeciwwskazania to również przerwanie ciągłości skóry oraz choroby nowotworowe.
Labioplastyka – przed i po zabiegu. Efekty i zalecenia
Przed podjęciem decyzji o labioplastyce należy zdać sobie sprawę z ograniczeń i poznać zalecenia. Warto wiedzieć, że zabieg musi poprzedzić badanie cytologiczne, ponieważ od jego wyniku w dużej mierze zależy kwalifikacja do operacji. Przeprowadzona zostaje również konsultacja ginekologiczna, podczas której pacjentka dowiaduje się, jaki będzie przebieg labioplastyki. Ze spraw bardziej kosmetycznych: przed zabiegiem ważne jest dokładne usunięcie owłosienia z miejsc intymnych.
Labioplastyka — zalecenia po zabiegu
Labioplastyka, jak wiele innych zabiegów przeprowadzanych z użyciem skalpela, wiąże się z ingerencją, którą organizm musi zrekompensować poprzez właściwą rekonwalescencję. Czas gojenia ran oscyluje wokół dwóch tygodni. Przez ten okres pacjentka powinna unikać długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej i nie podejmować dużych wysiłków. Kluczowa jest również odpowiednia dbałość o operowane okolice: dopuszczalne jest stosowanie delikatnych, niedrażniących, płynnych lub żelowych środków do higieny intymnej. Przez około sześć tygodni od zabiegu należy zrezygnować z życia seksualnego oraz wysiłku fizycznego, po tym okresie nastąpić może powrót do dawnej aktywności. Znacząca poprawa stanu warg sromowych oraz wzrost komfortu życia sprawiają, że zabieg cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentek.