Chorobami gardła, krtani, nosa, uszu oraz innych narządów głowy i szyi zajmuje się laryngologia. Jest to szeroki dział medycyny, który zajmuje się zarówno diagnostyką oraz leczeniem, jak i profilaktyką nieprawidłowości w obrębie górnych dróg oddechowych oraz problemów z narządem zmysłu, smaku czy też węchu.
Laryngolog – czym się zajmuje?
Lekarz tej specjalizacji najczęściej bywa kojarzony z chorobami uszu oraz gardła. Należy jednak pamiętać, że zakres jego kompetencji jest znacznie szerszy. Często pojawiają się pytania o to, kto to i co robi laryngolog, co bada, co leczy, itp. Oczywiście, zawsze warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w razie potrzeby – zaleci nam dalszą diagnostykę, którą powinien przeprowadzić laryngolog. Od czego jest ten specjalista?
Organizm ludzki jest bardzo złożony i źródło niektórych dolegliwości okazuje się zaskakujące, na pozór w ogóle niezwiązane z miejsce występowania objawów. Dlatego z pomocy laryngologa warto skorzystać w przypadku występowania takich dolegliwości jak na przykład:
– zaburzenia równowagi,
– zawroty oraz bóle głowy,
– chrapanie,
– krwawienia z nosa,
– nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
– bezdech,
– zaburzenia węchu, smaku lub słuchu,
– chrypka,
– trudności z przełykaniem.
Laryngolog – co leczy?
Najczęstszymi chorobami oraz schorzeniami leczonymi przez lekarza tej specjalizacji są: przerośnięte migdałki, ostre lub przewlekłe zapalenia krtani/gardła/zatok/uszu, alergiczne i niealergiczne nieżyty nosa, skrzywienie przegrody nosowej, polipy w nosie/gardle/zatokach, przerost małżowiny nosowej dolnej, wady rozwojowe wędzidełka języka, torbiele boczne/środkowe oraz guzy łagodne szyi, niedosłuch.
Leczenie może ograniczać się do terapii farmakologicznej, może być jednak konieczne leczenie operacyjne. W Klinice Potocki w Braniewie wykonywane są takie zabiegi jak:
– usunięcie trzeciego migdała,
– podcięcie/usunięcie migdałków podniebiennych,
– drenaż wentylacyjny uszu,
– septoplastyka (plastyka przegrody nosowej),
– konchoplastyka (zmniejszenie małżowin nosowych dolnych),
– usunięcie ślinianki podżuchwowej,
– operacja usunięcia torbieli bocznych, torbieli środkowych i guzów łagodnych szyi,
– operacja zatok przynosowych/szczękowych
– i inne.
Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?
Pacjenci, którzy chcą skorzystać ze świadczeń medycznych bezpłatnie, tj. w ramach NFZ, muszą posiadać ważne skierowanie do specjalisty. Skierowanie takie wystawia zazwyczaj lekarz rodzinny w przypadku podejrzenia problemów laryngologicznych. W przypadku diagnostyki oraz leczenia w placówkach prywatnych (takich jak Klinika Potocki) nie jest konieczne skierowanie. Świadczenia odpłatne nie wymagają skierowania ani wcześniejszej konsultacji internistycznej.
Jak wygląda konsultacja laryngologiczna?
Nie ma jednego schematu badania, ponieważ przebieg konsultacji zależy od indywidualnych czynników. Wizyta zawsze rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz zapoznaniem się z wynikami wykonanych badań (o ile pacjent takie posiada). Następnie, w zależności od objawów, lekarz ogląda jamę ustną, nos, uszy oraz gardło pacjenta za pomocą wziernika bądź endoskopu. Może być również konieczne wykonanie badań USG czy też badania audiologicznego słuchu.