Żylakami nazywamy dość powszechne schorzenie związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń żylnych. Dotyka ono najczęściej kończyn dolnych i wiąże się zarówno z nieestetycznym uwypukleniami i ciemnymi śladami na nogach, jak i nieprzyjemnymi dolegliwościami i dyskomfortem. Współczesna medycyna posługuje się kilkoma sposobami leczenia żylaków, stosując między innymi metody uciskowe, farmakologiczne, obliteracyjne, a także interwencje chirurgiczne i wewnątrznaczyniowe. W naszej klinice proponujemy pacjentom laserowe usuwanie żylaków. Na czym polega taki zabieg?
Czym są żylaki i jak powstają?
Żylaki to poszerzenia żył powierzchniowych, objawiające się jako widoczne pod skórą rozszerzenia i uwypuklenia o ciemnej barwie. Zmiany te są kręte, wydłużone i poskręcane, najczęściej przybierają kształt workowaty lub wrzecionowaty. Źródłem żylaków jest uszkodzenie zastawek w naczyniach żylnych, których zadaniem jest przepuszczanie krwi wyłącznie w kierunku serca. Wskutek ich uszkodzenia krew zaczyna przepływać w obie strony, a gdy się cofa, zostaje gromadzona w najbardziej oddalonych od serca żyłach, czyli tych znajdujących się w kończynach dolnych. Nagromadzona krew powoduje rozciąganie ścian żył i zmienianie ich kształtu, dochodzi do rozwinięcia się stanów zapalnych i zastoju krwi. Procesy te osłabiają ściany żylne i zastawki.
Żylaki mogą być objawem przewlekłej choroby żylnej. Bardzo często pojawiają się u osób z predyspozycjami genetycznymi. Powstawanie żylaków może być także związane z trybem życia, między innymi stojącą lub siedzącą pracą, nieodpowiednią dietą lub małą ilością aktywności fizycznej. Niewielkie zmiany w obrębie żył nie muszą być poważnym problemem, jednak bardziej rozwinięte formy mogą wiązać się z dodatkowymi objawami lub powikłaniami.
Jak bolą żylaki? Objawy najczęściej występujące u pacjentów
Widoczne na nogach ciemne, poskręcane rozszerzenia i uwypuklenia wiążą się najczęściej z dyskomfortem o podłożu estetycznym. Żylaki mogą jednak wywoływać także konkretne objawy, które – w zależności od stadium choroby – będą mniej lub bardziej uciążliwe. Najpopularniejsze objawy żylakówto:
- zespół niespokojnych nóg, czyli RLS,
- uczucie ciężkości kończyn,
- tępe lub piekące bóle, nasilające się po dłuższym pozostawaniu w pozycji stojącej,
- obrzęki nóg i stóp,
- pulsowanie,
- nocne skurcze,
- wieczorne drętwienie,
- swędzenie,
- mrowienie,
- krwawienie z żylaków.
Laserowe usuwanie żylaków – jak się przygotować?
Niewydolność żylna, której objawem są żylaki i związany z nimi dyskomfort, doprowadzić może do powstawania trudnych do zagojenia owrzodzeń. Dlatego też leczenie żylaków warto podjąć już we wczesnym stadium choroby. W naszej klinice przeprowadzamy laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT (z ang. Endovenous Laser Treatment). Jest to innowacyjny sposób leczenia żylaków, który wciąż zyskuje na popularności z uwagi na niewielką inwazyjność. Od klasycznego zabiegu chirurgicznego, jakim jest stripping, laserowe usuwanie żylaków odróżnia także dużo krótszy czas rekonwalescencji – pacjent wraca do domu w dniu zabiegu.
Metoda EVLT przeznaczona jest dla pacjentów, u których lekarz od żylaków zajmujący się diagnostyką naczyń żylnych i leczeniem związanych z nimi schorzeń, stwierdzi niewydolność żyły podpiszczelowej lub odstrzałkowej. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać morfologię, ustalić grupę krwi, zbadać parametry układu krzepnięcia oraz wykonać badanie EKG. Niezbędne jest także przeprowadzenie badania ultrasonograficznego oceniającego przepływy w żyłach, czyli tak zwane USG metodą Dopplera. Przed zabiegiem pacjent powinien także odstawić leki hormonalne i unikać kremów zwiększających wrażliwość na światło słoneczne. Fragment skóry, spod którego usuwane będą żylaki, winno się wydepilować metodami chemicznymi. Szczegółowych informacji dotyczących przygotowania do zabiegu najlepiej zaczerpnąć bezpośrednio w klinice, chociażby drogą telefoniczną. Lekarz wskaże wszystkie niezbędne do podjęcia kroki, a niektóre z nich będzie można wykonać na miejscu.
Usunięcie żylaków kończyny dolnej – przebieg zabiegu
Jak wygląda sam zabieg laserowego usuwania żylaków metodą EVLT? Procedura jest dość szybka i prosta. Rozpoczyna się od dezynfekcji kończyny, z której usuwane będą żylaki oraz podania znieczulenia miejscowego. Następnie do światła niewydolnej żyły wprowadzany jest cewnik, którego końcówka emituje laser. Proces ten przebiega pod kontrolą USG. Pod wpływem energii uwalnianej przez laser niewydolna żyła obkurcza się, a docelowo – zamyka. Cewnik z laserem zostaje wyciągnięty z żyły, a na miejscu nakłucia zakłada się jałowy opatrunek oraz pończochę uciskową.
Laserowe leczenie żylaków jest bezbolesne i nie wiąże się z usuwaniem dotkniętej zmianami żyły.
Rekonwalescencja po operacji żylaków
Po zabiegu laserowego usuwania żylaków pacjent powinien spacerować przez około pół godziny, dlatego też w dniu zabiegu warto mieć na sobie wygodny, przewiewny strój oraz obuwie na płaskim obcasie. Tego dnia pacjent nie będzie mógł prowadzić samochodu, dlatego zaleca się przyjazd do kliniki z osobą towarzyszącą. Dzień po zabiegu można samodzielnie przeprowadzić zmianę opatrunku. Przez okres 14 dni, które są kluczowe dla uzyskania oczekiwanego efektu, pacjent powinien nosić pończochy uciskowe oraz chodzić na spacery, które ułatwią rekonwalescencję i pozytywnie wpłyną na krążenie krwi w żyłach. Należy jednak zwrócić uwagę, aby aktywność fizyczna nie była zbyt forsowna. Do intensywniejszych treningów będzie można powrócić po upływie około 3 tygodni. Konieczne może okazać się także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Laserowe usuwanie żylaków oceniane jest przez lekarzy jako zabieg o dużym stopniu skuteczności. Na jego popularność wpływa brak konieczności hospitalizacji i stosowania znieczulenia ogólnego. Bezinwazyjność metody wpływa na szybsze gojenie oraz brak blizn, krwiaków i nacięć pooperacyjnych, a bezbolesność ułatwia podjęcie decyzji o leczeniu.