Jednym z zabiegów wykonywanych w celu redukcji tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała jest lipoliza iniekcyjna. Należy jednak na wstępie zaznaczyć, że nie jest to zabieg odchudzający – stosowany jest bowiem na miejscowo zgromadzoną tkankę tłuszczową, której nie da się zlikwidować poprzez dietę oraz trening.
Lipoliza iniekcyjna – co to jest?
Jest to nieinwazyjny zabieg stanowiący alternatywę dla liposukcji i innych operacji plastycznych wymagających cięć chirurgicznych oraz podania narkozy. W tym przypadku wystarczy znieczulenie miejscowe, a sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, którego zadaniem jest rozkład tkanki tłuszczowej.
Lipoliza iniekcyjna – na czym polega zabieg?
Jest to zabieg, który nie wymaga znieczulenia ogólnego, interwencji chirurga ani hospitalizacji. Polega on na ostrzykiwaniu wybranych partii ciała i wprowadzeniu pod skórę specjalnego preparatu (wyciągu z soi: fosfatydylocholina), który niszczy komórki tłuszczowe. Następnie „uwolniony” tłuszcz jest transportowany do wątroby i wydalany z organizmu poprzez naturalne procesy metaboliczne. By przyspieszyć wydalanie tłuszczu z organizmu, zalecany jest masaż limfatyczny (kilka dni po zabiegu). Sam zabieg, w zależności od tego, jaki obszar ciała obejmuje, trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut.
Zalecenia pozabiegowe
Choć zabieg nie jest inwazyjny i wykonywany jest w tzw. trybie jednego dnia, w miejscu iniekcji może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk oraz ogólne uczucie dyskomfortu – dolegliwości te powinny ustąpić samoczynnie po kilku dniach (gdyby utrzymywały się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem). Ze względu na to, że zabieg powoduje rozkład tkanki tłuszczowej i transport tłuszczu do wątroby, skąd będzie ona wydalana z organizmu, przez kilka tygodni po zabiegu należy szczególnie dbać o odciążenie wątroby. Zaleca się lekkostrawną dietę oraz picie dużych ilości wody. Szczegółowe zalecenia zostaną przekazane pacjentowi indywidualnie.
Lipoliza iniekcyjna – kiedy widać efekty?
Zabiegu nie należy traktować jako sposobu na odchudzanie ani natychmiastowe modelowanie sylwetki. Rozbity tłuszcz wydalany jest z organizmu przez kilka tygodni, w związku z czym pierwsze efekty zauważalne są zazwyczaj po około 3 tygodniach.
Lipoliza iniekcyjna – ile zabiegów należy wykonać?
Każdy przypadek jest indywidualny i dlatego liczbę zabiegów dobiera lekarz na podstawie oczekiwań pacjenta, a także oceny partii ciała, wobec której ma być zastosowania lipoliza iniekcyjna. Kiedy efekty po pierwszym ostrzyknięciu zaczynają być widoczne (około 3 tygodnie po zabiegu), można przeprowadzić kolejny zabieg. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej w danym miejscu, pożądany przez pacjenta efekt można osiągnąć po 2-6 zabiegach wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych.
Lipoliza iniekcyjna – jak długo utrzymuje się efekt?
Kwestia efektów po zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy nie tylko od liczby zabiegów, ale też trybu życia pacjenta. Tkanka tłuszczowa zostaje rozbita i wydalona z organizmu, co oznacza, że rezultat jest trwały. Jednak by utrzymać ten efekt, należy pamiętać o aktywności fizycznej oraz zdrowej, zbilansowanej diecie. Pozwoli to uniknąć ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach ciała.
Lipoliza iniekcyjna – wskazania
Metoda ta polecana jest w walce z nadmierną tkanką tłuszczową w miejscach, które opierają się ćwiczeniom oraz diecie. Co istotne, zabieg zalecany jest osobom borykającym się z kłopotliwymi partiami ciała, a nie osobom otyłym z większą ilością tkanki tłuszczowej w wielu partiach ciała. Do najczęstszych wskazań do zabiegu należą:
- fałdy tłuszczu, tzw. boczki,
- podwójny podbródek,
- tzw. worki pod oczami,
- otłuszczone ramiona (w okolicy tricepsu),
- otłuszczona wewnętrzna lub zewnętrzna część ud,
- ginekomastia męska,
- otłuszczone biodra, brzuch, podbrzusze,
- nadmiar tłuszczu na policzkach,
- podpośladkowe fałdy,
- otłuszczone okolice kolan, karku i inne.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Należy pamiętać, że nawet zabiegi nieinwazyjne wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej celem wyeliminowania przeciwwskazań. Lipoliza iniekcyjna zalecana jest osobom szczupłym oraz z lekką nadwagą dla redukcji tkanki tłuszczowej z problematycznych partii ciała. Zabieg nie jest polecany osobom z dużą nadwagą ani tym, którym zależy na szybkim pozbyciu się większej ilości tkanki tłuszczowej (nie jest to zabieg odchudzający, a modelujący wybrane partie ciała).
Do najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu należą:
- ciąża,
- okres laktacji,
- otyłość,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- uczulenie na składniki preparatu,
- ciężkie schorzenia wątroby i nerek,
- choroby nowotworowe,
- niektóre choroby immunologiczne,
- ostre stany zapalne.
Ile kosztuje lipoliza iniekcyjna?
Całkowita cena zabiegu zależy przede wszystkim od oczekiwań pacjenta, ilości tkanki tłuszczowej poddanej ostrzykiwaniu oraz liczby zabiegów koniecznych do osiągnięcia pożądanego efektu. Szczegółowe informacje zostaną przekazane pacjentowi podczas konsultacji mającej na celu kwalifikację do zabiegu.