Alternatywę dla inwazyjnej chirurgii plastycznej stanowi medycyna estetyczna. Jest to interdyscyplinarna dziedzina, a zabiegi mogą być wykonywane przez lekarzy wielu specjalizacji – zarówno ginekologii, endokrynologii, wenerologii, dermatologii, jak i stomatologii i nie tylko (pod warunkiem, że podjęli oni dodatkowe kształcenie w tym kierunku). Medycyna estetyczna ma na celu nie tylko poprawę wyglądu, ale też jakości życia pacjenta.
Na czym polega medycyna estetyczna?
Jest to stosunkowo młoda dziedzina, dlatego też wciąż brakuje jasnych regulacji prawnych dotyczących medycyny estetycznej i kompetencji zajmujących się nią osób. W polskim systemie kształcenia nie istnieje ona jako odrębna specjalizacja medycyny (prawo do wykonywania zawodu ma każdy lekarz pod warunkiem, że dokształca się w tym kierunku, na przykład podejmując studia podyplomowe bądź też biorąc udział w odpowiednim szkoleniu). Zatem, co to medycyna estetyczna?
Jest to dział medycyny, który obejmuje działania nieinwazyjne bądź też o małej inwazyjności. Ich celem jest poprawienie urody głównie poprzez niwelowanie oznak starzenia (oraz profilaktykę starzenia się skóry), a także pobudzanie naturalnych procesów komórkowych. Warto jednak zaznaczyć, że zabiegi medycyny estetycznej stosowane są nie tylko dla zwiększenia atrakcyjności fizycznej, ale też w walce z kłopotliwymi dolegliwościami, takimi jak na przykład nadpotliwość. Zabiegi te przeprowadzane są w trybie jednego dnia i nie wymagają hospitalizacji. Nie pozostawiają też blizn (w niektórych przypadkach mogą pojawić się ślady po wkłuciu czy też zasinienia – jednak nie są one trwałe i znikną samoistnie). Dla zwiększenia komfortu pacjenta stosowane bywa znieczulenie miejscowe. Krótko po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności (zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza).
Zabiegi medycyny estetycznej w Klinice Potocki w Braniewie
W Klinice Potocki wykonywane są między innymi takie zabiegi jak:
- wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową (Azzalure, Bocouture, Botox, Dysport),
- korekcja kształtu ust,
- zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (lifting wolumetryczny, korekcja owalu twarzy, spłycanie bruzd),
- odmładzanie i regeneracja z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
- lipoliza (iniekcyjne usuwanie tkanki tłuszczowej),
- modelowanie kształtu twarzy nićmi liftingującymi oraz rewitalizującymi,
- leczenie nadpotliwości toksyną botulinową,
- mezoterapia igłowa,
- zabiegi laserowe
- i inne.
Zabiegi medycyny estetycznej – wskazania i przeciwwskazania
Wskazania do powyższych zabiegów mogą mieć różny charakter. To nie tylko poprawa urody, ale też eliminacja dolegliwości wpływających na pogorszenie jakości życia. Każdy z nich wykorzystuje inne techniki i preparaty, stąd też nie ma ogólnych wskazań oraz przeciwwskazań. Dlatego każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską oraz wywiadem medycznym (w niektórych przypadkach może być konieczne także wykonanie dodatkowych badań). Pozwoli to na poznanie oczekiwań pacjenta oraz dopasowanie metody pozwalającej uzyskać pożądany efekt, a także wykluczenie istnienia ewentualnych przeciwwskazań. Należy pamiętać, żeby podczas konsultacji szczerze odpowiadać na pytania lekarza i przekazać szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia, zażywanych leków (również tych dostępnych bez recepty), a także stylu życia.
Należy pamiętać, że nawet czynności o znikomej inwazyjności stanowią ingerencję w ludzki organizm, a tym samym nie każdy pacjent może się im poddać. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem może być ciąża, choroby krwi, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, aktywne stany zapalne skóry, nadwrażliwość na składniki aplikowanego preparatu, okres laktacji, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i nie tylko.
Medycyna estetyczna dedykowana jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom w różnym wieku. Najczęstszymi wskazaniami do nich są:
- zmarszczki (m.in. czoła pionowe, czoła poprzeczne, królicze, okolic oczu, brody, palacza, pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi, linie marionetki),
- nadpotliwość (pach, dłoni, czoła).
- bruksizm,
- uśmiech dziąsłowy („gummy smile”),
- opadające policzki,
- cienie i zagłębienia pod oczami,
- zapadnięte skronie,
- asymetria ust,
- małe, niedostatecznie nawilżone usta,
- niewyraźny kontur ust,
- ubytki tkankowe,
- nadmierna tkanka tłuszczowa (podbródek, biodra, brzuch, wewnętrzna strona ud, okolice kolan),
- utrata napięcia skóry,
- blizny pooperacyjne,
- przebarwienia,
- blizny potrądzikowe,
- nadmierne owłosienie,
- rozstępy i cellulit
- i inne.
Wskazania pozabiegowe
Choć dziedzina ta wiąże się z małą inwazyjnością, mogą pojawić się działania niepożądane. By zredukować do minimum ryzyko ich wystąpienia, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. W zależności od rodzaju zabiegu oraz wykorzystanych technik i preparatów może to być tymczasowe ograniczenia aktywności fizycznej, unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zrezygnowanie z makijażu i nie tylko. Szczegółowe informacje zostaną przekazane pacjentowi podczas konsultacji lekarskiej.