Jedną z bardziej kłopotliwych i zawstydzających dolegliwości stanowi nadpotliwość. Wiecznie wilgotne dłonie, mokre plamy na koszulce pod pachami czy też spływające z czoła charakterystyczne krople – z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Z pomocą przychodzi między innymi medycyna estetyczna proponująca leczenie nadpotliwości toksyną botulinową.
Najczęstsze przyczyny nadpotliwości
Należy pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalnym procesem chroniącym organizm przed przegrzaniem. O nadpotliwości mówimy natomiast wtedy, gdy gruczoły wydzielają zbyt dużo potu, co znacznie obniża komfort życia. Przyczyny takiego stanu mogą mieć różne podłoże. Może to być menopauza lub inne zaburzenia hormonalne, infekcje, cukrzyca, nadwaga bądź otyłość, niektóre choroby nowotworowe, sytuacje stresujące, a także aktywność fizyczna czy też dieta bogata w używki i ostre potrawy.
Jakie są skutki nadpotliwości?
Warto zaznaczyć, że przypadłość ta stanowi problem nie tylko natury higienicznej. Dolegliwość ta znacznie obniża komfort życia, często też wiąże się z poczuciem wstydu, odbiera pewność siebie, a nawet powoduje wycofanie, unikanie kontaktów z ludźmi. Nie pozostaje zatem bez wpływu na ludzką psychikę, relacje międzyludzkie, a nawet życie zawodowe. Co więcej, nadmierna wilgotność na skórze sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które prowadzą do zakażeń. W przypadku tej dolegliwości staranna higiena oraz częste zmiany i pranie odzieży mogą okazać się niewystarczające. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej wdrożyć leczenie.
Jak przebiega leczenie nadpotliwości w Klinice Potocki w Braniewie?
Medycyna estetyczna oferuje w tym zakresie leczenie nadpotliwości toksyną botulinową. Należy jednak pamiętać, że jest to leczenie objawowe – metoda ta nie zwalcza przyczyn problemu, szczególnie jeśli ma on podłoże medyczne. Toksyna botulinowa pozwala zablokować działanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe, a w konsekwencji zahamować wydzielanie przez nie potu. Efekt ten utrzymuje się, w zależności od indywidualnych czynników, od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie zalecane jest ponowne skorzystanie z zabiegu.
Zabieg nie jest skomplikowany ani zbyt inwazyjny. Wiąże się jednak z aplikacją podskórną toksyny botulinowej, co wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Pozwoli to nie tylko na dopasowanie zabiegu do konkretnego przypadku, ale też na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Zostanie wówczas także określone pole nadmiernej potliwości – w tym celu wykonuje się tzw. test Minora.
W zależności od pola zabiegowego, ostrzykiwanie może trwać od kilkunastu minut do godziny. Zazwyczaj nie jest konieczne podanie znieczulenia, jednak pacjenci o większej wrażliwości na ból mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Bolesność miejsca poddanego zabiegowi może się utrzymywać przez kilka godzin od iniekcji toksyny botulinowej. Może jej również towarzyszyć obrzęk oraz zaczerwienienie skóry – dolegliwości te powinny zniknąć samoistnie w ciągu kilku dni. W niektórych przypadkach może się także pojawić przejściowe osłabienie mięśniowe, ogólne zmęczenie oraz podwyższona temperatura ciała. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Pacjenci nie wymagają hospitalizacji i mogą wrócić do codziennej aktywności jeszcze tego samego dnia. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po kilku, a czasem kilkunastu dniach.
Wskazania do zabiegu
O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz podczas konsultacji. Dokonuje on oceny problemu oraz możliwości wdrożenia leczenia toksyną botulinową na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem, testu Minora, a – w razie potrzeby – także badań dodatkowych. Podstawowym wskazaniem do zabiegu jest nadpotliwość pach, dłoni, stóp oraz czoła. Zabieg dedykowany jest pacjentom w różnym wieku – zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Należy pamiętać, że leczenie toksyną botulinową jest leczeniem objawowym. Pacjent powinien również wykonać szerszą diagnostykę, która pozwoli poznać przyczynę dolegliwości.
Kto nie może poddać się leczeniu toksyną botulinową?
Działanie zabiegu opiera się na właściwościach toksyny botulinowej, znanej również jako botoks czy też jad kiełbasiany. To naturalna toksyna, która jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jednak, ze względu na swoje działanie i wpływ na wydzielanie acetylocholiny (neuroprzekaźnika), nie może być stosowana u każdego pacjenta. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- nadwrażliwość na składniki preparatu zawierającego botoks,
- ciąża oraz okres karmienia piersią,
- miejscowe, aktywne infekcje skórne,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zażywanie niektórych leków (m.in. antybiotyki, leki rozrzedzające krew, D-penicylamina i inne),
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
By zredukować do minimum ryzyko wystąpienia powikłań, należy przestrzegać zaleceń lekarskich. Szczegółowe informacje zostaną przekazane pacjentowi w placówce.