W przypadku trudności z poczęciem dziecka pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia przez okres około jednego roku, istnieje prawdopodobieństwo problemu z płodnością. Może to dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego tak ważna jest dokładna, szeroka diagnostyka niepłodności u obu partnerów. Mogą to być bowiem zarówno problemy hormonalne, jak i anatomiczne, a także wiele innych.
Przyczyny niepłodności
Problem z zajściem w ciążę jest bardzo złożony. Jego źródłem mogą być zaburzenia owulacji (a te mogą mieć z kolei wiele przyczyn), zespół policystycznych jajników, stany zapalne jajowodów, mięśniaki, endometrioza, choroby tarczycy, mięśniaki, choroby weneryczne bądź nowotworowe, a nawet stosowanie różnego rodzaju używek czy też nadwaga i niedowaga. Dlatego tak ważna jest szeroka diagnostyka. Należy również pamiętać o czynniku męskim i konieczności diagnostyki również w przypadku partnera.
Diagnostyka niepłodności w Klinice Potocki w Braniewie
Jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę mogą być zmiany patologiczne w obrębie macicy. Dlatego oprócz badań hormonalnych oraz ultrasonograficznych, należy również wykonać szerszą diagnostykę przy wykorzystaniu histeroskopii, która pozwoli ocenić budowę wnętrza jamy macicy, pobrać materiał biologiczny do badań histopatologicznych, ale nie tylko. Dzięki tej metodzie możliwe jest również usunięcie patologicznych zmian w obrębie macicy pod kontrolą wzroku, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.
Diagnostyka i leczenie niepłodności u kobiet – histeroskopia
Zabieg ten trwa zazwyczaj 15-30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Jest on stosowany nie tylko w diagnostyce, ale też leczeniu – bez konieczności interwencji chirurgicznej. W przypadku histeroskopii do ciała kobiety wprowadzane jest niewielkie urządzenie wyposażone w kamerkę HD. W tym celu lekarz nie wykonuje żadnych nacięć, a jedynie wykorzystuje naturalne otwory w ciele. Urządzenie optyczne wprowadzane jest przez pochwę, a następnie do szyjki oraz jamy macicy.
Dzięki wykorzystanej w urządzeniu technologii możliwe jest uzyskanie na zewnętrznym monitorze dokładnego obrazu wnętrza macicy. By uzyskać odpowiedni obraz, do wnętrza jamy macicy wtłacza się ponadto za pomocą specjalnej pompki sól fizjologiczną. Dzięki temu następuje rozprężenie ścian macicy, które pozwala stworzyć warunki niezbędne do prawidłowego przebiegu zabiegu.
Na czym polega leczenie niepłodności u kobiet w Klinice Potocki w Braniewie?
Za niepłodność u kobiety mogą odpowiadać patologiczne zmiany w obrębie macicy, takie jak polipy czy też zrosty. Dlatego tak istotne jest ich wykrycie oraz usunięcie – na tym między innymi polega leczenie niepłodności. Histeroskopia umożliwia przeprowadzenie diagnostyki oraz leczenia w trakcie jednego zabiegu. Jeśli lekarz zadecyduje o usunięciu wykrytych zmian, wystarczy wprowadzić przez pochwę niewielkie narzędzia, które pozwolą wyciąć zmienione chorobowo miejsca.
Zabieg wykorzystuje metodę o niskiej inwazyjności i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. W zależności od zakresu zabiegu (diagnostyka bądź leczenie niepłodności) pacjentce zostaje podane znieczulenie miejscowe lub podpajęczynówkowe.
Leczenie niepłodności – zabieg histeroskopii w Klinice Potocki
Nasza placówka jest kliniką jednego dnia, co oznacza, że pacjentki przebywają u nas maksymalnie 48 godzin. W przypadku histeroskopii nie jest konieczna hospitalizacja ani dłuższy pobyt w placówce po zabiegu. Pacjentka zazwyczaj opuszcza klinikę w ciągu jednej lub kilku godzin od zakończenia histeroskopii (czas ten jest zależny między innymi od zakresu zabiegu oraz rodzaju podanego znieczulenia). Sam zabieg – w zależności od indywidualnych czynników – trwa zazwyczaj 15-30 minut.
Jak przygotować się do zabiegu?
Choć wykorzystywane przez nas metody diagnostyki oraz leczenia niepłodności nie są inwazyjne i nie wymagają hospitalizacji, należy pamiętać, że o ich zastosowaniu zawsze decyduje lekarz. Dlatego w pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę kwalifikacyjną. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentką, zapozna się z przedstawioną dokumentacją medyczną (należy zabrać ze sobą wyniki aktualnych badań), zleci również wykonanie dodatkowych, niezbędnych badań. Dopiero na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o kwalifikacji do histeroskopii. Pacjentka zostanie wówczas poinformowana o przebiegu zabiegu, zostaną również przekazane zalecenia lekarskie. Przed zabiegiem należy pamiętać bowiem, o tym, żeby:
– być na czczo minimum 6 godzin przed zabiegiem (dotyczy zarówno jedzenia, jak i picia),
– udać się na zabieg w pierwszej fazie cyklu, tuż po ustaniu krwawienia miesiączkowego (o ile lekarz nie zaleci inaczej),
– opróżnić pęcherz przed samym zabiegiem.
Choć leczenie niepłodności ma na celu zwiększenie szansy na zajście w ciążę, należy pamiętać, by po zabiegu wstrzymać się na krótki czas ze staraniami i zrezygnować ze współżycia seksualnego przez okres wskazany przez lekarza (zazwyczaj 2-4 tygodnie). Po zabiegu należy odpoczywać i szczególnie dbać o higienę intymną.