Operacja nosa to zabieg z zakresu laryngologii, który rozważa wiele osób. Chęć poddania się tej procedurze zazwyczaj wynika z przyczyn funkcjonalnych, a więc nieprawidłowości w budowie, będących skutkiem wad rozwojowych lub urazów, a także estetycznych – niezadowolenia z wyglądu nosa. Niniejsza procedura zabiegowa ma na celu ulżenie w codziennym cierpieniu, najczęściej wynikającym z ograniczonej wydolności nosa, a jednocześnie jest szansą na poprawę wizualnych aspektów nosa zewnętrznego.
W zależności od rodzaju problemu dobierany jest odpowiedni zabieg – septoplastyka lub rynoseptoplastyka. Poniżej dokonujemy omówienia niniejszych zabiegów.
Skrzywiona przegroda nosowa – objawy
Skrzywiona przegroda nosowa to najpowszechniejsza, a co za tym idzie – najczęściej korygowana wada nosa. Bez względu na charakter asymetrii – wrodzony lub nabyty, objawy jej towarzyszące mają bezpośrednie przełożenie na komfort codziennego funkcjonowania osób dotkniętych tym schorzeniem.
Drożność nosa jest w dużej mierze ograniczona, co implikuje następstwa w postaci:
- niemożności dotlenienia organizmu bez wsparcia w postaci oddychania ustami, które powoduje m.in. chrapanie,
- stale nawracających infekcji i zapaleń górnych dróg oddechowych,
- częstych krwawień z nosa,
- znacznego pogorszenia zmysłu węchu.
O konieczności przeprowadzenia operacji przegrody nosowej orzeka lekarz. Decyzje podejmuje na podstawie badania laryngologicznego, poprzedzonego wywiadem z pacjentem. Skrzywienie przegrody nosowej nie jest równoznaczne z koniecznością jej korekty, bowiem czynnikiem przesądzającym o zaleceniu operacji funkcjonalno-estetycznej nosa jest występowanie kilku z powyżej wymienionych objawów, mających realny wpływ na dobrostan pacjenta.
Septoplastyka – korekta przegrody nosowej. Na czym polega zabieg?
Korekta przegrody nosowej polega na usunięciu zbędnych, bowiem nieprawidłowo ukształtowanych jej fragmentów i ewentualnej przebudowie jej asymetrycznej struktury. Niniejsza korekcja ma na celu prostowanie przegrody nosowej, a więc przywrócenie jej prawidłowego kształtu, odpowiadającego za drożność nosa. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest fakt, że nacięcie chirurgiczne wykonywane jest wewnątrz nosa – na styku skóry i błony śluzowej nosa, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest zupełnie niewidoczna i nie wpływa niekorzystnie na estetykę twarzy. Zakładane podczas operacji tampony uciskowe usuwane są kolejnego dnia, natomiast płytki stabilizacyjne – po upływie około tygodnia od zabiegu.
Czy operacja przegrody nosowej jest bezpieczna?
Wiele osób, rozważających poddanie się septoplastyce, zastanawia się, czy operacja przegrody nosowej jest bezpieczna i bolesna. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, które uniemożliwia odczuwanie jakiegokolwiek dyskomfortu, natomiast przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe, dzięki którym jest w stanie funkcjonować i przechodzić proces rekonwalescencji w możliwie największym komforcie. Kwalifikację do zabiegu prostowania przegrody nosowej przeprowadza lekarz, swoją decyzję opierając na niezbędnych badaniach, które mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa.
Septoplastyka – rekonwalescencja. Zalecenia po korekcie przegrody nosowej
Zalecenia po korekcie przegrody nosowej mają na celu stworzenie organizmowi optymalnych warunków rekonwalescencji. Po septoplastyce należy:
- przez około 2 tygodnie płukać jamę nosa w celu pozbycia się zalegającej wewnątrz niej wydzieliny, będącej naturalną reakcją obronną organizmu na ingerencję w jej struktury,
- nawilżać jamę nosową, stosując preparaty na bazie soli morskiej, które zaleci lekarz,
- prowadzić oszczędzający tryb życia – unikać wysiłku i sytuacji, które mogą spowodować uraz nosa.
Przestrzegane zalecenia po korekcie przegrody nosowej zwiększają szansę na odzyskanie pełnej drożności nosa, dzięki której znacznej poprawie ulegnie jakość oddychania, wyczulenie zmysłu powonienia oraz ustąpią stale nawracające stany zapalne i infekcje górnych dróg oddechowych.
Rynoseptoplastyka – o zabiegu
Zabiegiem, który oprócz korekty przegrody nosowej obejmuje także plastykę nosa zewnętrznego, np. chirurgiczne zmniejszenie nosa, jest rynoseptoplastyka. W odróżnieniu od septoplastyki, ingerencja chirurgiczna obejmuje nie tylko wnętrze nosa, ale także plastykę nosa zewnętrznego, która najczęściej wykonywana jest w celu:
- zlikwidowania garbu,
- zmniejszenia nosa,
- wyrównania asymetrii nosa,
- wymodelowania czubka nosa,
- korekcji zapadających się skrzydełek nosa.
Rynoseptoplastyka jest więc procedurą zabiegową, łączącą w sobie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne aspekty. Oznacza to, że dzięki korekcie przegrody nosowej przywrócona zostaje drożność nosa, a za sprawą plastyki poprawiony jego wygląd zewnętrzny.
Klinika Potocki – operacja funkcjonalno-estetyczna nosa. Dla kogo?
Septoplastyka oraz rynoseptoplastyka to wykonywane w naszej klinice zabiegi z zakresu chirurgii laryngologicznej, na które decydują się osoby odczuwające dyskomfort z powodu ograniczonej drożności nosa oraz niezadowolone z jego wyglądu. Niniejsze procedury obejmują swoim zakresem zarówno aspekt funkcjonalny, jak i estetyczny, dzięki czemu podczas jednej operacji możliwa jest całościowa korekta wszelkich nieprawidłowości nosa.