Osoby borykające się z problemem odstających, zbyt dużych bądź zdeformowanych narządów słuchu mogą poddać się otoplastyce. Jest to chirurgiczna operacja plastyczna uszu, która pozwala nadać im nowy kształt. Na czym polega i ile kosztuje operacja odstających uszu i innych deformacji narządu słuchu?
Jak wygląda operacja plastyczna ucha?
Zabieg wymaga wykonania nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny i dlatego wykonywany jest w znieczuleniu (miejscowym u pacjentów dorosłych oraz ogólnym u dzieci). Po wykonaniu nacięcia lekarz modeluje chrząstkę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pacjentem. Na koniec zakładane są szwy wewnętrzne, a na ranę zewnętrzną stosuje się szwy rozpuszczające się bądź nierozpuszczalne. Czas trwania zabiegu różni się w zależności od jego zakresu – zazwyczaj jest to jednak około 1,5 godziny.
Zazwyczaj nie jest wymagana hospitalizacja i pacjent opuszcza placówkę tego samego dnia (wyjątek stanowią pacjenci, u których zastosowano znieczulenie ogólne). Pacjent musi ponownie odwiedzić klinikę w celu zdjęcia szwów po 7-10 dniach, a następnie pojawić się na wizycie kontrolnej po 6 tygodniach. Oczywiście, w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości, nie należy czekać do wizyty kontrolnej i pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przygotowanie do zabiegu
Przed operacją wymagana jest wizyta u lekarza. Ma ona na celu poznanie oczekiwań pacjenta i zaproponowanie rozwiązania, które pozwoli osiągnąć pożądany przez niego efekt. Lekarz zleci również niezbędne badania, które pomogą wykluczyć istnienie przeciwwskazań do zabiegu. W przypadku pozytywnej kwalifikacji do otoplastyki, pacjentowi zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat przygotowania do zabiegu, jego przebiegu, ewentualnych skutków ubocznych, a także tego, ile kosztuje operacja plastyczna ucha.
Przed zabiegiem należy wykonać takie badania jak morfologia, OB, wskaźnik INR, stężenie elektrolitów, a także wskaźnik krzepnięcia APTT. Wymagane jest również szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przed zabiegiem należy ponadto zrezygnować z palenia papierów (minimum 2 tygodnie przed, a także 2 tygodnie po operacji), zażywania leków i preparatów obniżających krzepliwość krwi (kilka dni przed). Tuż przed zabiegiem (minimum 6 godzin) należy również powstrzymać się od jedzenia i picia (dotyczy to także spożywania wody).
Zalecenia pozabiegowe
Zabieg wykonywany jest w trybie jednego dnia i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji (jedynie w przypadku pacjentów poddanych znieczuleniu ogólnemu stosuje się jednodniową obserwację w klinice). Pacjentowi zostaną przekazane dokładne zalecenia pozabiegowe, których należy bezwzględnie przestrzegać. Najczęściej należą do nich:
- ograniczenie aktywności fizycznej przez minimum 2 miesiące,
- zakładanie na noc specjalnej opaski przez około 6 miesięcy (należy przy tym pamiętać, że przez ten okres zabronione jest spanie na boku),
- zachowanie szczególnej ostrożności podczas mycia głowy oraz czesania włosów (celem uniknięcia przypadkowego szarpnięcia i uszkodzenia małżowin),
- unikanie zamoczenia rany i opatrunku przez minimum tydzień,
- rezygnacja z farbowania włosów oraz nakładania trwałej ondulacji do czasu całkowitego zagojenia ran,
- ochrona miejsca podanego zabiegowi przed promieniowaniem słonecznym, a także rezygnacja z opalania w solarium nawet przez 6 miesięcy.
Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe – można wtedy sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj około pół roku i w tym czasie zaleca się dużo wypoczynku oraz oszczędny tryb życia.
Operacja plastyczna ucha – efekty
Otoplastyka ma na celu modelowanie chrząstki w taki sposób, by osiągnąć ustalony wcześniej z pacjentem efekt. Może to być korekta odstających uszu, poprawa asymetrii twarzy, zmiana wielkości małżowiny i nie tylko.
Należy również pamiętać, że każda operacja może być obarczona ryzykiem. W przypadku otoplastyki mogą pojawić się takie skutki uboczne jak bliznowce, infekcja czy też krwiaki. By ich uniknąć, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich.
Korekta uszu – wskazania i przeciwwskazania
Operacja ta wykonywana jest u pacjentów borykających się z problemem odstających uszu, ale nie tylko. Wskazaniem do otoplastyki są również różnego rodzaju urazy mechaniczne oraz wady wrodzone powodujące deformacje, jak na przykład guzek Darwina, mikrocja, anocja, zwinięcie małżowiny i nie tylko.
Nie każdy pacjent może poddać się otoplastyce. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- okres laktacji,
- zaburzenie krzepliwości krwi,
- cukrzyca,
- miesiączka,
- choroby nowotworowe,
- epilepsja,
- anemia,
- choroby tkanki łącznej,
- zmiany skórne,
- wiek poniżej 7 roku życia.
Ile kosztuje korekta uszu?
Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje operacja plastyczna uszu. Cena zabiegu jest bowiem uzależniona od kilku czynników. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną przekazane pacjentowi podczas konsultacji lekarskiej mającej na celu kwalifikację do zabiegu.