Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), główną przyczyną upośledzenia wzroku jest zaćma. Choroba ta rozwija się podstępnie, a jej pierwsze objawy bywają często bagatelizowane. Polega ona na zmętnieniu soczewki, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia ostrości widzenia, uczucia zmęczenia oczu, nadwrażliwości na światło i ogólnego pogorszenia jakości widzenia. Bardzo ważne jest, by wszelkie przejawy pogorszenia wzroku od razu skonsultować z lekarzem. Nieleczona zaćma może bowiem doprowadzić do utraty wzroku.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Choroba ta często kojarzona jest z osobami starszymi. Owszem, pogarszający się wzrok bywa efektem starzenia się organizmu i pojawia się u osób po 55. roku życia. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy osób młodych. Otóż, zmętnienie soczewki może być uwarunkowane genetycznie i dać o sobie znać w bardzo młodym wieku. W grupie ryzyka znajdują się ponadto osoby palące papierosy, z nadwagą, a także chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, tężyczkę, atopowe zapalenie skóry czy też będące w trakcie przewlekłej sterydoterapii. Ryzyko zachorowania może zwiększać również częste przebywanie w miejscach o silnym promieniowaniu ultrafioletowym, podczerwonym oraz jonizującym.

Leczenie zaćmy – Gdynia i okolice

Współczesna medycyna zna sposób na uporanie się ze zmętnieniem soczewki i przywrócenie prawidłowego widzenia. Rozwiązaniem jest operacja zaćmy, która polega na zastąpieniu naturalnej, zmętniałej soczewki odpowiednio dobraną soczewką sztuczną. W Klinice Potocki w Braniewie zabiegi te wykonywane są w trybie jednodniowym, co oznacza, że pacjent nie wymaga hospitalizacji i przebywa w placówce łącznie około 4 godziny. Sama operacja trwa zazwyczaj 15-20 minut i przeprowadzana jest w miejscowym znieczuleniu.

Z zabiegu mogą skorzystać nie tylko pacjenci z Braniewa, ale też Gdyni, Gdańska, Wejherowa oraz innych regionów Polski. W przypadku pacjentów dojeżdżających należy pamiętać, że w dniu zabiegu nie można już prowadzić auta.

Operacja zaćmy – prywatnie i na NFZ

Klinka Potocki w Braniewie świadczy usługi medyczne nie tylko prywatnie, ale również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (od sierpnia 2019 roku). Każdy pacjent musi najpierw umówić się na wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz podejmie decyzję o wpisaniu na listę oczekujących na operację oraz dobierze odpowiednie soczewki, które zostaną wszczepione podczas zabiegu. Czas oczekiwania na zabieg wynosi maksymalnie 30 dni od dnia wpisania na listę.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki zwijanej3 000 zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki żółtej3 500zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki naturalnej IQ4 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu Toric5 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do patrzenia w dal i czytania Restor6 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz patrzenia w dali czytania Restor Toric8 000zł

Więcej na temat zaćmy TUTAJ