Zmętnienie soczewki oka może doprowadzić nie tylko do zaburzenia jakości widzenia, ale też do utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować niepokojących objawów mogących świadczyć o zaćmie (znanej również pod nazwą katarakta). Do lekarza należy zgłosić się w przypadku pojawienia się takich objawów jak zaburzenia w postrzeganiu kolorów, zamglony obraz, problem z oceną odległości, nadwrażliwość na światło czy też zez. Pozwoli to na wczesną diagnozę oraz wdrożenie leczenia.

Leczenie zaćmy – Iława i okolice

Choroba ta może być wrodzona bądź degeneracyjna. Bardzo ważne jest jej odpowiednio wczesne rozpoznanie, które pozwoli wdrożyć leczenie oraz przywrócić prawidłowe widzenie, a także uniknąć poważnej konsekwencji zaćmy w postaci utraty wzroku.

Zaćma jest uleczalna i wymaga usunięcia zmętniałej soczewki oraz zastąpienia jej nową. W tym celu stosujemy metodę fakoemulsyfikacji, która dzięki wykorzystaniu ultradźwięków pozwala na rozdrobnienie naturalnej soczewki oraz jej usunięcie. Następnie w jej miejsce zostaje wszczepiona sztuczna soczewki dopasowana do potrzeb konkretnego pacjenta. Sama operacja trwa około 15-20 minut i nie wymaga dłuższego pobytu w Klinice Potocki w Braniewie. W większości przypadków stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabiegowi mogą poddać się również pacjenci z obciążeniami wykluczającymi możliwość poddania się znieczuleniu ogólnemu.

Operacja zaćmy – prywatnie i na NFZ

Od września 2019 roku Klinika Potocki w Braniewie wykonuje również zabiegi usuwania zaćmy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (od 13 sierpnia ruszyły pierwsze wizyty kwalifikacyjne). Operacja ta może zostać przeprowadzona zarówno na NFZ, jak i prywatnie (dotychczas dostępna była tylko opcja trybu prywatnego). Niezależnie od trybu leczenia, każdy pacjent musi przejść proces kwalifikacyjny. Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzany jest wywiad medyczny, a także badania okulistyczne. W razie potrzeby zlecane są również dalsze badania. Operacja wykonywana jest w ciągu 30 dni od wpisania na listę pacjentów oczekujących.

Klinika znajduje się w Braniewie, jednak świadczenia medyczne skierowane są również do pacjentów z Iławy, Ostródy, Ełku i innych miejscowości.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki zwijanej3 000 zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki żółtej3 500zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki naturalnej IQ4 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu Toric5 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do patrzenia w dal i czytania Restor6 000zł
Operacja usunięcia zaćmy ultradźwiękami z implantacją soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz patrzenia w dali czytania Restor Toric8 000zł

Więcej na temat zaćmy TUTAJ