Pacjenci Kliniki Potocki w Braniewie mogą skorzystać z pomocy poradni ortopedycznej. Zajmujemy się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem chorób oraz innych nieprawidłowości w obrębie kości, mięśni, więzadeł, stawów i innych elementów układu ruchu. W tym zakresie proponujemy konsultacje lekarskie (również z badaniem USG), a także artroskopię kolana, artroskopię stawu barkowego, leczenie koncentratem autologicznego osocza bogatopłytkowego oraz zabiegi z zakresu chirurgii ręki i chirurgii stopy.
Ortopeda – czym się zajmuje?
Zakres ortopedii jest bardzo szeroki. Lekarze tej specjalizacji zajmują się dysfunkcjami wrodzonymi oraz nabytymi kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, miednicy, klatki piersiowej czy też stawu skokowego.
W obszar zainteresowań ortopedii wchodzą przede wszystkim takie schorzenia oraz urazy jak:
– bóle kręgosłupa różnego pochodzenia, wady postawy (np. skolioza, paluch koślawy, płaskostopie),
– zmiany wywołane przeciążeniami (m.in. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, zespół cieśni nadgarstka),
– bóle i schorzenia bioder,
– stany zapalne stawów oraz kości,
– haluksy,
– choroby zwyrodnieniowe stawów,
– złamania, skręcenia, zwichnięcia i nadwyrężenia (stawów i kości).
W tym zakresie Klinka Potocki w Braniewie świadczy pomoc nie tylko w celu uśmierzenia bólu. Zajmujemy się również leczeniem schorzeń ortopedycznych w ramach chirurgii jednego dnia.
Ortopeda – co leczy?
Lekarz tej specjalizacji często kojarzony jest z leczeniem różnego rodzaju urazów. Jest to jednak zaledwie ułamek tego, co wchodzi w zakres jego kompetencji. Zatem, co robi ortopeda? Diagnozuje i leczy (zarówno operacyjnie, jak i zachowawczo) między innymi takie nieprawidłowości układu ruchu jak:
– pourazowe zmiany narządu ruchu,
– zapalenia oraz zakażenia kości i stawów,
– wady postawy,
– zwyrodnienia kręgosłupa,
– choroby nowotworowe w obrębie narządu ruchu,
– uszkodzenia nerwów obwodowych,
– zespół cieśni nadgarstka i inne zmiany związane nadmiernym obciążeniem stawów,
– jałowe martwice kości.
Kiedy należy iść do ortopedy?
Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza tej specjalizacji w przypadku dolegliwości (ból, obrzęk, osłabienie siły mięśniowej, ograniczona ruchomość kończyn i stawów, itp.) związanych z różnego rodzaju urazami układu ruchu (złamania kości, zwichnięcia stawów, itp.), a także wrodzonymi bądź nabytymi schorzeniami i zwyrodnieniami (haluksy, tzw. palec trzaskający, palec młoteczkowaty, itp.).
Należy jednak pamiętać, że wizyty u lekarza nie powinno się odwlekać do momentu, aż pojawi się uciążliwy ból czy też opuchlizna. Każde niepokojące dolegliwości w obrębie układu ruchu powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
Nasz niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim takie objawy jak:
– utrzymujący się od dłuższego czasu ból kręgosłupa, kończyn (np. ból bocznej części łokcia pojawiający się podczas ruchu nadgarstkiem, ból wewnętrznej strony łokcia, ból w okolicy łydki, ból karku promieniujący do przedramienia, ból nadgarstka promieniujący do przedramienia i karku),
– sztywność, drętwienie i mrowienie palców (w szczególności palca serdecznego i małego),
– osłabienie siły mięśniowej,
– zgrubiałe ścięgna (przyjmują postać m.in. guzków na zewnętrznej stronie dłoni),
– problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni,
– zauważalne odchylenie dużego palca u stopy i towarzyszący temu dyskomfort podczas chodzenia,
– wygięcie kręgosłupa na bok w części piersiowej,
– długotrwałe bóle mięśni, stawów i kręgosłupa o nieznanej przyczynie,
– problemy z ruchomością kończyn bądź stawów (np. uczucie „przeskakiwania” i braku stabilności stawu, dyskomfort podczas wykonywania ruchów, niemożność wykonywania niektórych ruchów, zablokowanie kolana w pozycji zgiętej, uczucie “uciekającego kolana” z charakterystycznym trzaskiem).
Należy również pamiętać, że wiele wad i schorzeń zarówno nabytych, jak i wrodzonych można skorygować, o ile zostaną wcześnie zdiagnozowane i objęte leczeniem.
Jak wygląda wizyta?
Zanim zostanie podjęte leczenie, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz zapoznaje się z jego dokumentacją medyczną. Sprawdza on również ruchomość stawów, kondycję kręgosłupa oraz ogólny stan szkieletu. Do postawienia diagnozy może być konieczne zlecenie dodatkowych badań, takich jak:
– tomografia komputerowa,
– zdjęcie RTG,
– badanie USG,
– artroskopia diagnostyczna,
– artrografia.
Dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu leczenia oraz jego rodzaju. W zależności od charakteru danej dysfunkcji może być konieczne leczenie operacyjne bądź farmakologiczne. Lekarz może również zalecić zabiegi fizjoterapeutyczne lub rehabilitację.
Rola artroskopii w ortopedii
Podstawową metodę wykorzystywaną w diagnostyce oraz leczeniu chorób stawów w Klinice Potocki w Braniewie stanowi artroskopia. Jest to mało inwazyjny zabieg ortopedyczny, który pozwala obejrzeć wszystkie stawy od wewnątrz – bez konieczności wykonywania rozległej operacji. Polega on na wykonaniu niewielkich, kilkumilimetrowych nacięć, przez które zostaje wprowadzona mała kamera. Dzięki temu lekarz uzyskuje dokładny obraz na monitorze, co znacznie ułatwia diagnostykę. Dodatkowo zabieg ten może być wykorzystywany nie tylko do podglądu stawów od środka, ale też do pobrania materiału biologicznego (między innymi do badania histopatologicznego), a także do przeprowadzenia leczenia.
W Klinice Potocki w Braniewie wykonywanych jest kilka rodzajów artroskopii, tzn.:
– artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego,
– artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego bądź tylnego,
– artroskopowa rekonstrukcja MPFL,
– artroskopowa rekonstrukcja rewizyjna, jednoetapowa więzadła krzyżowego przedniego,
– artroskopia diagnostyczno-lecznicza stawu barkowego,
– artroskopowe leczenie niestabilności stawu ramienno-łopatkowego,
– artroskopowe leczenie uszkodzenia stożka rotatorów,
– tenodeza mięśnia dwugłowego ramienia.
Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie?
Konsultacje i zabiegi w trybie prywatnym nie wymagają skierowania. Jest ono wymagane wyłącznie w przypadku leczenia w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takiej sytuacji należy wcześniej udać się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie skierowanie.
Klinika Potocki w Braniewie świadczy w tym zakresie usługi medyczne wyłącznie w trybie prywatnym.
Pacjentów zainteresowanych informacjami na temat tego, ile kosztuje wizyta u ortopedy, zapraszamy do zapoznania się z cennikiem dostępnym na naszej stronie.