Skleroterapia piankowa i płynowa – bezbolesne usuwanie żylaków

Skleroterapia piankowa

Skleroterapia piankowa to nieoperacyjna i nieinwazyjna metoda leczenia żylaków. Polega na wstrzyknięciu do światła rozszerzonych żył specjalnego spienionego środka farmakologicznego. Wywołuje on kontrolowany stan zapalny, w wyniku czego, uszkodzone naczynie obkurcza się, zwłóknia i z czasem zostaje całkowicie wyłączone z układu żylnego. Skleroterapia piankowa w odróżnieniu od tradycyjnej, w której wstrzykuje się płyn, jest bardziej precyzyjna, ponieważ spieniony środek nie rozpływa się po żyle, lepiej przylega do ścian naczynia i pozwala działać na konkretnych żyłach. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga zastosowania dodatkowego znieczulenia. Nakłucia wykonuje się bardzo cienkimi igłami. Są one praktycznie bezbolesne, dobrze tolerowane przez pacjenta i nie pozostawiają widocznych blizn.

1. Skleroterapia piankowa tzw. pajączków żylnych (teleangiektazji) to popularna metoda, która skutecznie i trwale pozwala pozbyć się kosmetycznego defektu kończyn dolnych. Uszkodzone naczynia zanikają w ciągu kilku tygodni od zabiegu. Przy niewielkiej ilości uszkodzonych naczyń zazwyczaj wystarcza jedna sesja ostrzykiwania, aby pozbyć się problemu.
2. Skleroterapia piankowa sprawdza się także w leczeniu bardziej rozległych żylaków, pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia głównych pni żylaków żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, a zastawki żylne są sprawne i odpowiednio regulują przepływ krwi. Bardziej rozległe uszkodzenia naczyń mogą wymagać kilku sesji ostrzykiwania w odstępach przynajmniej 7 dni.

3. Skleroterapia piankowa żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej pod kontrolą USG (echoskleroterapia) jest bezpieczniejsza, ponieważ w przypadku większych naczyń należy mieć pełną kontrolę nad wstrzykiwanym środkiem farmakologicznym. Dzięki USG można skutecznie zamknąć żyłę odpiszczelową lub odstrzałkową, których nie widać gołym okiem. Przed zabiegiem echoskleroterapii lekarz wykonuje dodatkowo USG metodą Dopplera, aby ocenić stopień niewydolności żył i wykonać pomiar wielkości uszkodzonych naczyń. W przypadku żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej wykonuje się kilka wstrzyknięć w odstępach kilkutygodniowych.

Przeciwwskazania do wykonania skleroterapii piankowej:

  • ciąża, karmienie piersią,
  • unieruchomienie kończyny,
  • alergia na środki farmakologiczne stosowane podczas zabiegu,
  • żylaki otoczone wrzodami,
  • obrzęk kończyny, który pomimo leczenia nie zmniejsza się,
  • cukrzyca, przebyta niedawno zakrzepica żył głębokich,
  • infekcja skórna.

Zalecenia po zabiegu

Po skleroterapii piankowej można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności. Bezpośrednio po zabiegu należy udać na ok. godzinny spacer. Przez kilka tygodni po zabiegu należy nosić specjalne rajstopy uciskowe, unikać ciepłych kąpieli, opalania i przebywania w saunie. Niewskazane jest także zbyt długie chodzenie i siedzenie.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Konsultacja150 zł
Konsultacja z wykorzystaniem USG metodą Dopplera220zł
Skleroterapia piankowa, pajączki żylne350zł
Skleroterapia piankowa600zł
Skleroterapia piankowa żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej pod kontrolą USGod 1 000zł