Konsultacja

Chirurgia naczyniowa to gałąź medycyny, która obejmuje diagnozowanie oraz leczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych (tętniczych oraz żylnych) i naczyń limfatycznych. Chirurg naczyniowy po rozpoznaniu i zdiagnozowaniu problemu podejmuje odpowiednie leczenie. Leczenie może objąć udrożnienie naczynia poprzez poszerzenie światła, usunięcie zmian chorobowych lub poprzez wstawienie protezy naczyniowej, która przywraca prawidłowe funkcjonowanie uszkodzonych naczyń. Chirurg naczyniowy nie zajmuje się leczeniem chorób z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii.

Chirurgia naczyniowa obejmuje diagnozowanie i leczenie m.in.:

  • Przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy, owrzodzenie żylne, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, etc.).
  • Tętniaków aorty brzusznej, piersiowej, tętnic obwodowych.
  • Przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (bóle spoczynkowe, miażdżyca, owrzodzenie tętnicze, etc.).
  • Przewlekłego niedokrwienia mózgu.
  • Nowotworów układu naczyniowego.
  • Zatoru tętnicy płucnej.
  • Zespołu stopy cukrzycowej.

Podczas konsultacji chirurg naczyniowy przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, bada go i w zależności od schorzenia może skierować chorego na dodatkowe badania, w celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnie postawionej diagnozy.

DSC00022 (2)_CF

Konsultacja z wykorzystaniem USG metodą Dopplera

USG metodą Dopplera (tzw. badanie dopplerowskie) jest jednym z najczęściej wykonywanych badań z zakresu chirurgii naczyniowej. Pozwala wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi żylnej i tętniczej. Badanie trwa kilkanaście minut, jest nieinwazyjne, nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i może być przeprowadzone u chorych w każdym wieku.

USG metodą Dopplera to standardowe badanie ultrasonograficzne, któremu dodatkowo towarzyszy efekt dźwiękowy w postaci szumu płynącej przez naczynia krwionośne krwi. W tym celu wykorzystuje się specjalną głowicę. Wysyła ona falę ultradźwiękową, która przemierza ciało, odbija się od płynącej krwi i powraca do głowicy. Zmiany częstotliwości fali widoczne są na monitorze. Na tej podstawie lekarz może określić, w którym miejscu krew płynie szybciej, wolnej lub cofa się, wskazując na nieprawidłową budowę naczyń. Badanie dopplerowskie jest szczególnie istotne w przypadku powikłań ciąży i szybko rosnących guzów. Może wykryć zmiany miażdżycowe, zakrzepicę i inne choroby naczyniowe. USG metodą Dopplera można zbadać m.in.: tętnice szyjne i podobojczykowe, serce, kończyny górne i dolne, narządy jamy brzusznej, narządy płciowe.

Operacja radykalna w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej

Operację radykalną w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej należy przeprowadzić u pacjentów, u których występują zbyt rozległe zmiany chorobowe lub doszło do niewydolności zastawek żylnych. W takiej sytuacji zastosowanie skleroterapii (zamykania światła żył za pomocą specjalnego środka farmakologicznego) jest niemożliwe, a jedyną skuteczną formą leczenia jest operacyjne usunięcie całego naczynia wraz z wycięciem żylaków oraz przecięciem niewydolnych żył przeszywających.

Operację usunięcia naczyń żylnych przeprowadza się metodą Babcocka. Polega ona na wykonaniu dwóch cięć, jednego w pachwinie, a drugiego w okolicy kostki przyśrodkowej (lub okolicy stawu kolanowego), w celu uwidocznienia uszkodzonego naczynia. Po odnalezieniu żyły, pierwszym etapem jest podwiązanie naczynia w miejscu, w którym uchodzi do żyły udowej. Drugim etapem jest odnalezienie początkowego odcinka naczynia w okolicy kostki i wprowadzenie do jej wnętrza specjalnej sondy. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie sondy do końcowego odcinka żyły, czyli do miejsca podwiązania. Następnie przecina się oba końce uszkodzonego naczynia i przywiązuje je do sondy. W taki sposób możliwe jest całkowite usunięcie zmienionej chorobowo żyły.

Operacji usunięcia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej często towarzyszy zabieg miniflebektonomii, czyli nieinwazyjna metoda usunięcia żylaków. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w skórze za pomocą specjalistycznych, chirurgicznych szydeł wyciąga się żylaki. Nacięcia nie wymagają założenia szwów i nie pozostawiają widocznych blizn.

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do operacji radykalnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniu przedmiotowym, USG metodą Dopplera oraz na badaniach laboratoryjnych.

Operacja

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub miejscowym. Czas jej trwania to około 2 godziny. Nacięcia wykonane w pachwinie mają do kilku centymetrów długości, a przy kostce około 1 cm. Po zabiegu na nogę zakłada się opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego na całą nogę. Po zabiegu konieczna jest obserwacja w szpitalu. W zależności od rodzaju znieczulenia od kilku do kilkunastu godzin. Opatrunek należy regularnie zmieniać do momentu zniknięcia siniaków. Szwy wyciągane są po ok. tygodniu.

Cena zabiegu

ZabiegiCena
Konsultacja200 zł
Konsultacja z wykorzystaniem USG metodą Dopplera250zł (tętnic szyjnych); 270zł (kończyn dolnych)
Skleroterapia piankowa, pajączki żylne350zł
Skleroterapia piankowa600zł
Skleroterapia piankowa żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej pod kontrolą USGod 1 000zł
Miniflebektomia, tradycyjna na małych żyłach500 – 1 000zł
Operacja radykalna w zakresie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowejod 3 500zł