Konsultacja dermatologiczna
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem skóry, włosów i paznokci oraz ich schorzeniami. Konsultacja dermatologiczna to pierwszy etap w leczeniu dolegliwości skóry. Aby lekarz mógł postawić wstępną diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie, musi osobiście ocenić stan skóry pacjenta.
Kiedy należy udać się do lekarza dermatologa?
Wizyta u lekarza tej specjalizacji jest konieczna zawsze wtedy, kiedy pacjent zauważy coś niepokojącego w stanie swojej skóry, włosów lub paznokci. Baczną uwagę należy zwracać na objawy chorobowe, takie jak:
- Wykwity skórne
- Nadmierna suchość skóry
- Przewlekły świąd
- Łuszczące zmiany
- Rumień
- Pojawienie się krostek lub guzków
Każda osoba powinna też na bieżąco kontrolować wszelkie posiadane znamiona i pieprzyki. Dotyczy to zwłaszcza okresu po sezonie letnim. Ma to ogromne znaczenie dla profilaktyki nowotworowej. Jeśli pieprzyki i znamiona zmieniają wielkość, kształt lub kolor należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?
Konsultacja dermatologiczna to pierwszy etap w diagnozowaniu chorób skóry. Na wstępie z pacjentem przeprowadzany jest wywiad w celu uzyskania informacji o zgłaszanym problemie, jak również o ogólnym stanie zdrowia (w tym np. przyjmowanych na stałe lekach). Następnie lekarz przeprowadza badanie dermatologiczne, polegające na dokładnym obejrzeniu skóry pacjenta i ocenie zmian chorobowych. Po ocenie stanu skóry pacjenta dermatolog może postawić diagnozę i zaproponować adekwatną terapię lub zlecić dalsze, bardziej szczegółowe badania np. z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.
Przygotowanie do konsultacji dermatologicznej
Na konsultację powinno się przyjść bez makijażu (lub pomalowanych paznokci, jeśli to ich dotyczy problem) oraz w miarę możliwości nieopalonym. Zaleca się również zgromadzenie dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób oraz stale przyjmowanych leków i suplementów. Pacjent powinien również zastanowić się, kiedy pojawiły się u niego zmiany skórne i rzetelnie poinformować lekarza o wszystkich niepokojących objawach.
Lista dostępnych zabiegów i usług:
Dermatoskopia
Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu skóry za pomocą dermatoskopu – specjalnego urządzenia przypominającego mikroskop. Dermatoskop pozwala obejrzeć wszelkie zmiany skórne pod odpowiednim powiększeniem, co umożliwia ich dokładną ocenę oraz odróżnienie zmian niebezpiecznych od niegroźnych zmian barwnikowych. Badanie to jest bardzo często stosowane w kontroli znamion i pieprzyków, które regularnie należy oceniać pod kątem zmian nowotworowych (czerniaka). Znamionom na skórze powinno się poświęcić szczególną uwagę po sezonie letnim, a każda zmiana ich koloru, kształtu lub wielkości powinna skłonić do wizyty u specjalisty.
Mezoterapia dr Cyj
Mezoterapia (peptydowa terapia włosów) dr Cyj to innowacyjny zabieg, który hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich odrost. Podczas zabiegu stosuje się pierwszy na świecie preparat peptydowy wykorzystywany w terapii problemów z włosami – Dr Cyj Hair Filler. 10 lat pracy nad preparatem zostało zwieńczone opatentowaniem formuły zawierającej aż 7 peptydów połączonych z kwasem hialuronowym. Składniki te stymulują mikrokrążenie skóry głowy i namnażanie się nowych komórek. Hamują też niekorzystny wpływ środowiska na skórę głowy. Innowacyjny jest nie tylko skład preparatu, ale również technologia przedłużonego uwalniania substancji aktywnych. Już minimalna dawka skoncentrowanego preparatu stopniowo wnika przez skórę i pobudza komórki do regeneracji nawet przez 2 tygodnie po zabiegu.