Konsultacja dermatologiczna

Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem skóry, włosów i paznokci oraz ich schorzeniami. Konsultacja dermatologiczna to pierwszy etap w leczeniu dolegliwości skóry. Aby lekarz mógł postawić wstępną diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie, musi osobiście ocenić stan skóry pacjenta.

Kiedy należy udać się do lekarza dermatologa?

Wizyta u lekarza tej specjalizacji jest konieczna zawsze wtedy, kiedy pacjent zauważy coś niepokojącego w stanie swojej skóry, włosów lub paznokci. Baczną uwagę należy zwracać na objawy chorobowe, takie jak:

  • Wykwity skórne
  • Nadmierna suchość skóry
  • Przewlekły świąd
  • Łuszczące zmiany
  • Rumień
  • Pojawienie się krostek lub guzków

Każda osoba powinna też na bieżąco kontrolować wszelkie posiadane znamiona i pieprzyki. Dotyczy to zwłaszcza okresu po sezonie letnim. Ma to ogromne znaczenie dla profilaktyki nowotworowej. Jeśli pieprzyki i znamiona zmieniają wielkość, kształt lub kolor należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?

Konsultacja dermatologiczna to pierwszy etap w diagnozowaniu chorób skóry. Na wstępie z pacjentem przeprowadzany jest wywiad w celu uzyskania informacji o zgłaszanym problemie, jak również o ogólnym stanie zdrowia (w tym np. przyjmowanych na stałe lekach). Następnie lekarz przeprowadza badanie dermatologiczne, polegające na dokładnym obejrzeniu skóry pacjenta i ocenie zmian chorobowych. Po ocenie stanu skóry pacjenta dermatolog może postawić diagnozę i zaproponować adekwatną terapię lub zlecić dalsze, bardziej szczegółowe badania np. z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

Przygotowanie do konsultacji dermatologicznej

Na konsultację powinno się przyjść bez makijażu (lub pomalowanych paznokci, jeśli to ich dotyczy problem) oraz w miarę możliwości nieopalonym. Zaleca się również zgromadzenie dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób oraz stale przyjmowanych leków i suplementów. Pacjent powinien również zastanowić się, kiedy pojawiły się u niego zmiany skórne i rzetelnie poinformować lekarza o wszystkich niepokojących objawach.

Lista dostępnych zabiegów i usług:

Posiew z rany powierzchniowej


Posiew z rany to badanie z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej wykonywane w celu identyfikacji bakterii wywołujących zakażenia skóry. Stosuje się go w przypadku podejrzenia zakażenia, a także przy nieprawidłowym gojeniu ran.


Więcej

Peeling migdałowy


Peeling migdałowy Łojotok, trądzik czy przebarwienia to problemy skórne, z którymi boryka się wiele osób. Prostym bezbolesnym zabiegiem, który szybko poprawia wygląd skóry, jest peeling z użyciem kwasu migdałowego.


Więcej

Badanie mykologiczne


Badanie mykologiczne (diagnostyka w kierunku grzybicy) Mykologia to dział biologii zajmujący się badaniem grzybów – ich budową, systematyką i fizjologią. Badanie mykologiczne to rodzaj badania mikrobiologicznego, który pozwala wykryć rozwijającą się w organizmie infekcję grzybiczą. Dzięki niemu lekarz nie tylko jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę, ale również zidentyfikować rodzaj grzyba, który odpowiada za wywołanie dolegliwości u pacjenta oraz dobrać najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie.


Więcej

Dermatoskopia


Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu skóry za pomocą dermatoskopu – specjalnego urządzenia przypominającego mikroskop. Dermatoskop pozwala obejrzeć wszelkie zmiany skórne pod odpowiednim powiększeniem, co umożliwia ich dokładną ocenę oraz odróżnienie zmian niebezpiecznych od niegroźnych zmian barwnikowych. Badanie to jest bardzo często stosowane w kontroli znamion i pieprzyków, które regularnie należy oceniać pod kątem zmian nowotworowych (czerniaka). Znamionom na skórze powinno się poświęcić szczególną uwagę po sezonie letnim, a każda zmiana ich koloru, kształtu lub wielkości powinna skłonić do wizyty u specjalisty.


Więcej

Ostrzykiwanie triamcynolem


Ostrzykiwanie triamcynolonem (leczenie blizn po oparzeniu i bliznowców) Blizna powstaje w miejscu uszkodzenia skóry. Gdy ubytek sięga skóry właściwej i dalszych jej warstw, w miejscu ubytku powstaje zbita, słabo unaczyniona tkanka łączna. Pojawienie się blizny jest normalnym etapem gojenia się skóry i zazwyczaj nie wymaga interwencji medycznej. Prawidłowo dojrzewające blizny bledną samoistnie po upływie 1-2 lat.


Więcej

Krioterapia


Krioterapia to inaczej mówiąc leczenie zimnem. Zabiegi te zyskują coraz większą popularność ze względu na ich potwierdzoną skuteczność w leczeniu stanów zapalnych oraz eliminowaniu obrzęków i dolegliwości bólowych. Są bardzo często stosowane w rehabilitacji pacjentów po urazach. Krioterapia wykorzystuje bardzo zimne powietrze, ciekły azot lub dwutlenek węgla. Kontakt z bodźcem chłodzącym wyzwala w organizmie szereg reakcji obronnych, po którym następuje przywrócenie równowagi w ciele.


Więcej

Mezoterapia dr Cyj


Mezoterapia (peptydowa terapia włosów) dr Cyj to innowacyjny zabieg, który hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich odrost. Podczas zabiegu stosuje się pierwszy na świecie preparat peptydowy wykorzystywany w terapii problemów z włosami – Dr Cyj Hair Filler. 10 lat pracy nad preparatem zostało zwieńczone opatentowaniem formuły zawierającej aż 7 peptydów połączonych z kwasem hialuronowym. Składniki te stymulują mikrokrążenie skóry głowy i namnażanie się nowych komórek. Hamują też niekorzystny wpływ środowiska na skórę głowy. Innowacyjny jest nie tylko skład preparatu, ale również technologia przedłużonego uwalniania substancji aktywnych. Już minimalna dawka skoncentrowanego preparatu stopniowo wnika przez skórę i pobudza komórki do regeneracji nawet przez 2 tygodnie po zabiegu.


Więcej

Yellow peel


Yellow peel to delikatny i małoinwazyjny, ale zarazem bardzo skuteczny peeling progresywny. W zależności od ilości nakładanych warstw oddziałuje na skórę na różnych poziomach. Nazwa zabiegu oznaczająca dosłownie „żółty peeling” pochodzi od barwy używanego preparatu. W jego składzie znajdziemy m.in. witaminę C, wyciąg z rumianku oraz kwas retinowy.


Więcej