Badanie mykologiczne (diagnostyka w kierunku grzybicy)

Mykologia to dział biologii zajmujący się badaniem grzybów – ich budową, systematyką i fizjologią. Badanie mykologiczne to rodzaj badania mikrobiologicznego, który pozwala wykryć rozwijającą się w organizmie infekcję grzybiczą. Dzięki niemu lekarz nie tylko jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę, ale również zidentyfikować rodzaj grzyba, który odpowiada za wywołanie dolegliwości u pacjenta oraz dobrać najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie.

Infekcje grzybicze to grupa chorób zakaźnych wywoływanych przez grzyby chorobotwórcze. Można podzielić je na dermatofity, drożdżaki oraz pleśnie. Atakują one zarówno skórę, włosy i paznokcie, jak i błony śluzowe oraz narządy wewnętrzne. Nieleczona grzybica może prowadzić do zniszczenia płytki paznokciowej, powodować trudno gojące rany na skórze, a nawet przenosić się na odległe narządy i powodować osłabienie całego organizmu.

Charakterystyczne objawy zakażenia grzybicą to m.in.:

  • Ogniska rumieniowo-złuszczające na skórze
  • Zgrubienia, pofałdowania i żółtawe przebarwienia paznokcia
  • Biały nalot na języku
  • Świąd i upławy (okolice intymne)

Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie rozpoczyna się pobraniem próbki ze zmienionych chorobowo miejsc. Może to być np. fragment paznokcia, zeskrobina lub wymaz. Pobrany materiał jest dokładnie oglądany i oceniany pod mikroskopem. Po zidentyfikowaniu rodzaju grzyba i stworzeniu listy leków, na których działanie nie jest on odporny, można dobrać najwłaściwszą dla danego przypadku terapię. Jeśli podczas badania bezpośredniego patogenu nie uda się zidentyfikować, konieczna może okazać się hodowla grzyba.

Jak przygotować się do badania?

Jeśli badanie dotyczy grzybicy paznokci, płytkę należy zostawić niepomalowaną. Paznokcie nie mogą też być zbyt krótkie. W przypadku badania skóry, badanego miejsca nie powinno się myć ani smarować maściami lub balsamami. Przygotowanie do badania jamy ustnej obejmuje natomiast stawienie się na czczo i rezygnację z wcześniejszego mycia zębów.