Ostrzykiwanie triamcynolonem (leczenie blizn po oparzeniu i bliznowców)

Blizna powstaje w miejscu uszkodzenia skóry. Gdy ubytek sięga skóry właściwej i dalszych jej warstw, w miejscu ubytku powstaje zbita, słabo unaczyniona tkanka łączna. Pojawienie się blizny jest normalnym etapem gojenia się skóry i zazwyczaj nie wymaga interwencji medycznej. Prawidłowo dojrzewające blizny bledną samoistnie po upływie 1-2 lat.

Czasami jednak dochodzi do zaburzenia procesu gojenia, rozpoczęcia nadmiernej produkcji kolagenu, a blizna nigdy nie dojrzewa. Dzieje się tak często z bliznami po oparzeniach, może to nastąpić również w wyniku działania czynników zewnętrznych, np. powikłania po zakażeniu rany lub skłonności genetycznych. Blizny stają się wtedy twarde, zgrubiałe, przybierają czerwoną barwę i wykraczają poza obszar pierwotnego kształtu. Może to nastąpić nawet na wiele lat po urazie. Przerośniętym bliznom towarzyszy często świąd, pieczenie, tkliwość, a nawet ból przy dotyku. W medycynie taką bliznę określa się mianem keloidu, inaczej bliznowca.

Ostrzykiwanie triamcynolonem jako metoda leczenia bliznowców

Triamcynolon to lek z grupy kortykosteroidów zarejestrowany w Unii Europejskiej. Jest to najbezpieczniejszy preparat z tej grupy. Terapia polega na ostrzykiwaniu zmienionego chorobowo miejsca lekiem o odpowiednim stężeniu. W przypadku bardzo grubej, przerośniętej blizny, może być wymagane uprzednie rozluźnienie skóry innymi zabiegami. Dla uzyskania pożądanych efektów stosuje się serię kilku zabiegów w odstępie kilku tygodni. Stosowanie leku jest bezpieczne nawet u dzieci.

Efekty zabiegu

Ostrzykiwanie triamcynolonem to efektywna metoda leczenia blizn przerosłych i keloidów. Steroidy ułatwiają bowiem niszczenie nadmiernie produkowanych włókien kolagenowych. Po zabiegu blizna zmniejsza swój rozmiar, a dalszy rozrost nie następuje. Zmiana zmiękcza się, spłaszcza i blednie. Pacjent odczuwa również ustąpienie takich dolegliwości jak świąd i pieczenie blizny. Zabieg jest bezpieczny, wykonywany przez doświadczony personel, a pacjent odczuwa ulgę i poprawę jakości życia.