Biopsja to zabieg polegający na pobraniu próbki tkanki np. narządu lub też kawałka skóry ,w celu poddania ich specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Biopsja ze względu na dużą skuteczność diagnostyczna, cieszy się duża popularnością stosowania.

Próbkę tkanki można pobrać z dowolnego miejsca na ciele lub w ciele: skóry, żołądka, nerek, wątroby i płuc. Termin „biopsja„ jest używany w odniesieniu zarówno do pobrania próbki, jak i samej próbki tkanki.

Wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie zmiany nowotworowej wykrytej w trakcie badania USG lub tomografii komputerowej. Biopsja wykonywana jest także w przypadku wystąpienia obrzęku lub nacieku. Ponadto biopsja zlecana jest po badaniach krwi wskazujących na podejrzenie anemii lub zapalenie wątroby.

Przed biopsją należy przekazać lekarzowi wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia, między innymi o przyjmowanych lekach rozrzedzających krew i wpływających na jej krzepliwość.

Biopsja cienkoigłowa to prosta i szybka procedura .Wykonuje się ją w celu pobrania próbki komórek lub płynu z torbieli lub guzka, aby umożliwić badanie komórek pod mikroskopem. Miejscowy środek znieczulający zwykle nie jest wymagany do wykonania biopsji cienkoigłowej, ponieważ zabieg nie jest bolesny.

Biopsja gruboigłowa, przeprowadza się ja pod znieczuleniem. W tym przypadku stosuje sią grubsza igłę, która pozwala na pobranie wycinka miejsca, w którym znajdują się komórki w zaawansowanym stadium nowotworu.

Biopsja chirurgiczna ,podczas tego rodzaju zabiegu chirurg nacina skórę, aby uzyskać dostęp do badanego obszaru komórek. Przykładem chirurgicznych procedur biopsji jest operacja usunięcia guzka piersi w celu ewentualnej diagnozy raka piersi.

Procedury biopsji chirurgicznych można stosować do usunięcia części nieprawidłowego obszaru komórek (biopsja nacięcia) lub biopsję chirurgiczną ,która można zastosować do usunięcia całego obszaru nieprawidłowych komórek ( biopsja wycięcia).w tym rodzaju biopsji można otrzymać znieczulenie miejscowe,aby znieczulic obszar biopsji. Niektóre zabiegi biopsji chirurgicznej wymagają znieczulenia ogólnego.

BIOPSJA JAJNIKA ,jest to jedyna metoda pozwalająca ocenić czy powstały na jajniku guz ma charakter złośliwy ,czy też łagodny. Najczęściej w diagnostyce nowotworu jajnika wykorzystuje się :

  • biopsję cienkoigłową celowaną (BACC) — badanie to polega na nakłuciu badanego narządu cienką igłą, która jest wprowadzana do badanego obszaru pod kontrola USG przy znieczuleniu miejscowym
  • biopsję otwartą, ten rodzaj biopsji wykonywany jest podczas operacji. Lekarz podejmuje decyzje o potrzebie wycięcia całego guza ,bądź też jego części.

BIOPSJA SZYJKI MACICY jest zabiegiem chirurgicznym ,w którym niewielka ilość tkanki usuwana jest z kanału szyjki macicy. Zabieg ten wykonywany jest po wykryciu nieprawidłowości podczas rutynowego badania ginekologicznego lub po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku z wymazu z szyjki macicy.

Nieprawidłowości te mogą świadczyć o zarażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub obecności komórek, które określane są jako przedrakowe. Niektóre typy HPV rfiogą stanowić grożny czynnik ryzyka nowotworu szyjki macicy.

Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie tego rodzaju biopsji, także w celu zdiagnozowania brodawek narządów płciowych i polipów (nienowotworowych narośli) na szyjce macicy.

Wyróżnia się trzy rodzaje biopsji macicy:

  • biopsja sztancą — fragmenty tkanki są pobierane z szyjki macicy za pomocą narzędzia tzw. kleszczy do biopsji
  • konizacja — przy użyciu skalpela lub lasera wycina się duże fragmenty tkanki w kształcie stożka. Taki typ biopsji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym
  • łyżeczkowaniu szyjki macicy (ECC) -zabieg polega na pobraniu komórek z kanału szyjki macicy za pomocą narzędzia ręcznego z końcówką w kształcie małej łopatki lub haczyka

Cena usługi


ZabiegCena
Biopsja w znieczuleniu miejscowym (cena zawiera podstawowy koszt badania histopatologicznego)od 1 000,00zł