Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem chirurgiczno-ginekologicznym, przeprowadzanym u pacjentek, których wynik badania cytologicznego wykazuje nieprawidłowości.

Nazwa zabiegu pochodzi od łacińskiego słowa „ conus” — stożek. Odzwierciedla to fragment macicy, który jest usuwany podczas zabiegu konizacji. Konizacja szyjki macicy jest badaniem wykonywanym z w znieczuleniu ogólnym, bardzo często pobierany jest wycinek zmienionej chorobowo tkanki ,celem wykonania badania histopatologicznego.

Typowymi wskazaniami do wykonania konizacji szyjki macicy są sytuacje, w których wynik cytologii może wskazywać na stan zapalny lub rozwijający się proces chorobowy.

Wskazaniem do wykonania zabiegu konizacji jest także dysplazja nabłonka płaskiego, nieprawidłowości w uzyskanym obrazie zdiagnozowane na podstawie przeprowadzonego wziernikowania szyjki macicy . Pacjentki, u których wykształcił się stan przedrakowy szyjki macicy ,także mogą zostać skierowane na ten rodzaj zabiegu.

Elektrokonizacja szyjki macicy jest metodą terapeutuczno-diagnostyczną. Za pomocą pętli elektrochorurgicznej pobiera się materiał niezbędny do wykonania dalszej diagnostyki tzn. badań histopatologicznych. W przypadku ,gdy na szyjce macicy znajduje się nieprawidłowa tkanka, przeprowadzenie tego zabiegu umożliwia jej usunięcie. Zabieg ten spełnia wtedy funkcję terapeutyczną.

W zabiegu elektrokonizacji (LEEP- loop electrosurgical excision procedure) wykorzystywana jest pętla elektrochirurgiczna znajdująca się pod działaniem prądu o niskim napięciu. Dzięki temu możliwe jest wycinanie materiału do badania, a także usunięcie nieprawidłowej tkanki. Pętle charakteryzują się różnymi rozmiarami oraz kształtami. Są one dopasowywane przez lekarza do pacjentki, u której wykonywany jest zabieg.

Elektokonizacja szyjki macicy posiada niewątpliwie kilka zalet, dzięki którym jest dosyć powszechnie stosowana. Zabieg ten jest lepiej tolerowany przede wszystkim przez pacjentki, niż wcześniej stosowana konizacja chirurgiczna. Charakteryzuje się nieskomplikowaną procedurą wykonania. Jest to także zabieg niedrogi. Można go wykonać ambulatoryjnie.

Elektrokonizację szyjki macicy wykonuje się w pierwszej fazie cyklu, po zakończonym krwawieniu miesiączkowym. Pacjentka powinna poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Jeśli przyjmuje pochodne kwasu acetylosalicylowego, należy je odstawić na ok. 2 tygodnie przed zabiegiem.

Na badanie należy zgłosić się na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć około godziny 18 dnia poprzedzającego badanie. Można zażyć środek przeciwbólowy, aby złagodzić nieprzyjemne doznania związane z przebiegiem zabiegu.

W warunkach ambulatoryjnych stosuje się znieczulenie miejscowe ,polegające na ostrzyknięciu szyjki macicy 1-2 procentowym roztworem lignokainy.

Zabieg LEEP wykonywany jest w pozycji ginekologicznej. Po wykonanym znieczuleniu, wkłada się pętlę elektryczna, za pomocą której wycina się fragment szyjki macicy, w postaci stożka o wysokości 1,5 cm. Stanowi to materiał do badania histopatologicznego.

W przypadku, gdy w obrębie szyjki macicy znajdują się nieprawidłowe tkanki, za pomocą pętli elektrycznej zostają one usunięte. Prąd o niskim napięciu jest doprowadzany do wnętrza za pomocą cienkiego drucika wprowadzonego do pochwy.

Zabieg trwa ok. 30-40 minut. Po zabiegu zaleca się ograniczenie współżycia seksualnego do momentu zakończenia kolejnej miesiączki. Nie powinno się stosować tamponów podczas menstruacji, a także irygacji pochwy.

Po upływie 10-14 dni może dojść do krwawienia związanego z odklejeniem się warstwy martwiczej, związanej z działaniem pętli elektrycznej na szyjkę macicy. Jeżeli krwawienie będzie się utrzymywało lub będzie obfite „należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Wizyta kontrolna zalecana jest po ok. 3 tygodniach od wykonania zabiegu.

Cena usługi


ZabiegCena
Elektrokonizacja szyjki macicy (LEEP)od 1500,00 zł