Polip przybiera najczęściej postać owalnego wyrośla, które znajduje się w świetle jamy macicy lub tez wypełnia kanał szyjki macicy, rozrastając się do światła pochwy. Wielkość polipów jest różna „od 5mm do nawet 30 mm. Objawy i konsekwencje rozrostu polipów są bardzo szerokie.

W początkowej fazie wzrostu polipy nie dają żadnych objawów, ale szybko mogą powodować nieprawidłowe krwawienia maciczne. W większości przypadków polipy są rozrostami łagodnymi i ich usunięcie skutkuje wyleczeniem. W niektórych typach polipów zabieg wycięcia nie jest równoznaczny z całkowitym wyleczeniem. Taka diagnoza jest wskazaniem do leczenia operacyjnego o bardziej radykalnym charakterze.

U około 15% kobiet w wieku reprodukcyjnym, które uskarżają się na nieprawidłowe krwawienia maciczne, stwierdza się polip w macicy, natomiast ten sam odsetek wzrasta do 25% u kobiet w okresie menopauzalnym. Plamienia okołomiesiączkowen lub krwawienia międzymiesiączkowe, obfite, bolesne, niekiedy krwotoczne miesiączki są także objawem polipów w jamie macicy. Ponadto mogą wystąpić ropne upławy, plamienia po stosunku lub tez pobolewania podbrzusza. U kobiet niepłodnych tez często występują polipy w macicy, które mogą nie dawać żadnych objawów.

W większości przypadków polipy są rozrostami łagodnymi i ich usunięcie gwarantuje wyleczenie. W niektórych typach polipów samo jego wycięcie nie jest całkowitym wyleczeniem. Taka diagnoza jest wskazaniem do bardziej radykalnego leczenia operacyjnego.

Za jedno z najskuteczniejszych narzędzi służących do rozpoznawania polipów endometrialnych uznaje się histeroskopię.

Histeroskopia operacyjna jest małoinwazyjnym zabiegiem endoskopowym , pozwalającym na postawienie właściwej diagnozy i w sposób bezpieczny, pod kontrolą obrazu optycznego pozwalającym na usunięcie polipa.

Wykonywanych jest wiele technik histeroskopii operacyjnych. Niekiedy, gdy dodatkowo stwierdzony zostaje rozrost błony śluzowej macicy, wykonywane jest wyłyżeczkowanie jamy macicy czyli mechaniczne zeskrobanie chorobowo zmienionej śluzówki endometrium.

Gdy polip jest większych rozmiarów, po odcięciu szypuły zostaje on podzielony na mniejsze fragmenty, aby móc je wydobyć z macicy. Histeroskopia jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Podczas zabiegu cieniutki 4-5 mm histeroskop wprowadza się przez pochwę do jamy macicy. Następnie dzięki znajdującej się w niej kamerze można dokładnie obejrzeć wnętrze macicy, a także przeprowadzić drobny zabieg w jej obrębie, np. usunąć polip

Przed operacją w okresie 3 dni ,należy unikać pokarmów ciężkostrawnych i gazowanych płynów. W dzień operacji nie wolno jeść i pić na 6 godzin przed zabiegiem.

Pacjentka musi mieć przygotowane do zabiegu badania — grupę krwi, HBs, HCV 9 nie starsze niż 3 miesiące), morfologię, APTT

Wycięta zmiana zawsze później jest wysyłana do badania histopatologicznego, w celu ustalenia, czy nie ma ona charakteru złośliwego.

Histeroskopię przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zabieg trwa przeciętnie ok.20 40 minut i najczęściej jeszcze tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.

Zbieg najczęściej nie wymaga rekonwalescencji. Może się pojawić krwawienie w okresie do 14 dni. Po konsultacji z lekarzem pacjentka może podjąć współżycie.

Cena usługi


ZabiegCena
usunięcie polipów2 500 zł
wp-content/themes/betheme