Przegroda macicy jest najczęściej leczona wada rozwojową spowodowana brakiem zaniku przegrody po połączeniu się przewodów śródnerczowych podczas rozwoju żeńskiego układu płciowego w fazie życia płodowego. Jest to druga co do częstości występowania wśród wszystkich stwierdzanych zaburzeń budowy macicy. Przegrodę tworzy tkanka mięśnia macicy, wówczas jej struktura jest lita o znacznej grubości, jednak może być ona włóknista lub błoniasta, bardzo cienka.

U pacjentek z przegrodą macicy powodem zgłoszenia do diagnostyki są najczęściej wczesne utraty ciąży, porody przedwczesne, dyspareunia ( ból podczas współżycia) i bolesne miesiączkowanie.

Wskazaniem do leczenia operacyjnego są stwierdzane tzw. kolejne niepowodzenia położnicze ( niepłodność partnerska, poronienia, utraty ciąży), ponieważ wiele pacjentek z przegrodą macicy nie doświadcza z tego powodu żadnych trudności zajściem w ciążę. Dlatego też podstawa do zabiegu jest racjonalna kwalifikacja, po szczegółowej analizie historii medycznej pacjentki oraz dokładnym omówieniu wskazań i techniki zabiegu.

Zabieg polega na histeroskopowej resekcji ( wycięciu) przegrody macicy. Do jamy macicy podawany jest płyn. Histeroskop wprowadza się drogą przezpochwową, bez nacinania powłok brzusznych. W przypadku niezbyt rozbudowanej przegrody można uzyskać tą drogą dobry efekt. Jeżeli przegroda jest szeroka lub nietypowa, bezpieczniejsze jest kontrolowanie przebiegu zabiegu z dodatkowego dostępu, co niekiedy wymaga jednoczasowej laparoskopii lub przybrzusznego lub przez odbytniczego badania USG przez lekarza.

Przygotowanie do zabiegu zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby, zakresu planowanego zabiegu, wieku pacjentki i innych obciążeń zdrowotnych. Przed operacja ok. 3 dni należy unikać ciężkostrawnych pokarmów i gazowanych płynów. W dniu operacji nie wolno jeść i pic na 6 godzin przed operacją.

Pacjentka musi posiadać aktualne badania grupę krwi, HBs, HCV ( nie starsze niż 3 miesiące),morfologię, elektrolity, APTT , poziom białka.

Zakres zabiegu ogranicza się do przecięcia lub wycięcia przegrody macicy z pozostawieniem zdrowej macicy. U pacjentek miesiączkujących nie powoduje to utraty miesiączki. Do zabiegu stosuje się krótkotrwałe ogólne dożylne lub do kręgosłupowe znieczulenie. Jak przed każdym zabiegiem z zastosowanym znieczuleniem, należy zgłosić się bez objawów infekcji pochwy, w pierwszej fazie cyklu bezpośrednio po miesiączce. Zabieg trwa przeciętnie ok. 20 -40 minut.

Po przeprowadzonym zabiegu należy odczekać określony czas przed podjęciem starań o zajście w ciążę, zazwyczaj są to 3 miesiące. Jednak zwyczajowo jest to zależne od indywidualnej oceny lekarza.

Cena usługi


ZabiegCena
usunięcie przegrody4 000 zł
wp-content/themes/betheme