Przegroda macicy jest najczęściej leczoną wadą rozwojową narządu rodnego. Jest to druga co do częstości występowania wśród wszystkich stwierdzanych zaburzeń budowy macicy. Przegrodę tworzy tkanka mięśnia macicy, wówczas jej struktura jest lita o znacznej grubości, jednak może być ona włóknista lub błoniasta, wtedy jest bardzo cienka.

U pacjentek z przegrodą macicy powodem zgłoszenia się do diagnostyki są najczęściej wczesne utraty ciąży, porody przedwczesne, bolesne miesiączkowanie, niepłodność.

Dlatego też podstawą do zabiegu jest racjonalna kwalifikacja, po szczegółowej analizie historii medycznej pacjentki oraz dokładnym omówieniu wskazań i techniki zabiegu.

Zabieg polega na histeroskopowej resekcji (wycięciu) przegrody macicy przy użyciu nożyczek lub haczyka monopolarnego.

Przed operacją w okresie 3 dni, należy unikać pokarmów ciężkostrawnych i gazowanych płynów. W dzień operacji nie wolno jeść i pić na 6 godzin przed zabiegiem.

Pacjentka musi mieć przygotowane do zabiegu badania — grupę krwi, Hbs Ag, HCV pc ( nie starsze niż 3 miesiące), morfologię, APTT.

Zabieg trwa przeciętnie ok.20 - 40 minut i najczęściej jeszcze tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.

Zbieg najczęściej nie wymaga rekonwalescencji. Może się pojawić krwawienie w okresie do 14 dni.

Po przeprowadzonym zabiegu należy odczekać określony czas przed podjęciem starań o zajście w ciążę, zazwyczaj są to 2-3 miesiące. Jednak zwyczajowo jest to zależne od indywidualnej oceny lekarza.

Cena usługi


ZabiegCena
usunięcie przegrody4 000 zł