Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem endoskopowym.

W celu diagnostyki wykorzystuje się urządzenia optyczne, które pozwalają dokładnie ocenić wnętrze jamy macicy i sprawdzić , czy nie znajdują się tam zmiany patologiczne. Histeroskopia wykonywana jest w przypadku diagnostyki niepłodności, zaburzeń cyklu miesiączkowego, jak również nawracających poronień.

Kwalifikacja do badania histeroskopii.

Do zabiegu lekarz kwalifikuje kobiety, u których badanie USG wykazało nieprawidłowości w budowie błony śluzowej wyściełającej macicę ( endometrium ), jak również samego ujścia macicy lub ujść macicznych jajowodów.

Wskazaniem do przeprowadzenia histeroskopii diagnostycznej mogą być także :

  • krwawienia o nieustalonej przyczynie,
  • podejrzenia zrostów wewnątrzmacicznych

Histeroskopia diagnostyczna polega na dokładnym obejrzeniu wnętrza kanału, jamy i ścian macicy. W diganostyce niepłodności histeroskopowo sprawdza się „czy obydwa ujścia jajowodów do macicy są widoczne, czy nie są zrośnięte. Histeroskopowo można tez sprawdzić ,czy w macicy nie ma przegrody oraz czy macica jest prawidłowo rozwinięta.

Badanie pozwala precyzyjnie zlokalizować nawet niewielkie polipy, mięśniaki, zrosty, guzy nowotworowe i pobrać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego, aby zweryfikować wycinek pod mikroskopem. Histeroskopia jest nieocenioną metoda diagnostyczną ,a także terapeutyczną w leczeniu niepłodności.

Lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki decyduje, czy wykonanie tego badania jest wskazane. Aby przygotować się do histeroskopii należy wcześniej wykonać badanie cytologiczne szyjki macicy oraz posiew z pochwy. Jeśli w badaniach tych zostanie stwierdzona jakaś nieprawidłowość, należy postepować zgodnie z zaleceniami lekarza i ewnentualnie odroczyć zabieg o kilka tygodni. Przeciwwskazaniem do histeroskopii jest ciąża.

W dniu zabiegu należy pozostać na czczo. Sam zabieg powinien być przeprowadzony w I fazie cyklu, czyli od końca menstruacji do owulacji. Jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie ciąży, należy koniecznie oznaczyć poziom beta hCG we krwi przed zabiegiem .

Histeroskopia diagnostyczna jest zabiegiem bezpiecznym.

Konsultacje w Klinice Potocki są ukierunkowane w stronę kwalifikacji do zabiegu. Pacjentka powinny przychodzić już z w miarę zdiagnozowanym problemem. Nie prowadzimy zwykłego pradnictwa, czy tez opieki nad ciężarna pacjentką

Cena usługi


ZabiegCena
Konsultacja/kwalifikacja do zabiegu200,00 zł
wp-content/themes/betheme