Podwieszanie fiksacja macicy przez pochwę do więzadła krzyżowo-kolcowego ( Operacja Richardsona), bez plastyki

Zabieg ten jest stosowany przy obniżeniu wypadaniu macicy polegającym na jej przemieszczaniu się w dół brzucha ,aż do pochwy. Jest to spowodowane osłabieniem mięśni podtrzymujących narządy rodne. Osłabienie jest nierzadko skutkiem przebytej ciąży i porodu.

W przypadku pacjentek w okresie menopauzalnym jest ono związane z naturalnym procesem utraty elastyczności mięśni i obniżonym poziomem estrogenu w organizmie. Przyczynę wypadania macicy mogą stanowić też uwarunkowania genetyczne, zalicza się do nich min. Zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Wypadanie macicy może początkowo powodować jedynie niewielki dyskomfort. Z upływem czasu dolegliwość ta prowadzić może do wynicowania pochwy, jej wywinięcia na drugą stronę. W zaawansowanych przypadkach może skutkować wysunięciem się macicy na zewnątrz.

Defekt ten powoduje bolesne i dokuczliwe objawy. Część z nich powoduje przenikanie części pęcherza i jelita grubego do światła pochwy. Może to powodować :

  • zaleganie moczu w uchyłku pęcherza, czego efektem jest zakażenie dróg moczowych
  • utrudnione wypróżnianie się

Do charakterystycznych objawów wypadania macicy zalicza się natomiast:

  • ból w pochwie
  • uczucie nieustannego parcia
  • dyskomfort współżycia płciowego
  • zaparcia i hemoroidy
  • częste stany zapalne
  • problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się

W przypadku ,gdy dolegliwości te ulegają nasileniu i obniżeniu narządów miednicy towarzyszy nietrzymanie moczu- zalecane jest leczenie operacyjne. Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od tego, jak poważny jest stan pacjentki.

Obecnie stosuje się wile technik operacyjnych. Jedna z nich jest operacja unosząca z użyciem specjalnej siatki(implantu) z polipropylenu. Siatka wrastając w tkanki zastępuje zniszczone więzadła i przyczepy mięśni znajdujących się w miednicy mniejszej.

Biomateriał, z którego jest wykonana ma charakter neutralny dla organizmu. Za pomocą specjalnych narzędzi implanty wszczepia się w pochwę. Jedna część implantu podczepiana jest do okolicy szyjki macicy, a kolejne do brzegów pochwy i struktur kostno-więzadłowych.

Metoda ta stosowana jest nawet wtedy, gdy już doszło do wypadnięcia macicy. Siatka powoduje uniesienie wszystkich narządów do góry, umożliwia to umieszczenie ich przez lekarza we właściwym położeniu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym.

Cena usługi


ZabiegCena
Podwieszanie/fiksacja macicy przez pochwę do więzadła krzyżowo-kolcowego (Operacja Richardsona ), bez plastykiod 6 000,00 zł