Histeroskopia jest zabiegiem wykorzystywanym do oglądania wnętrza macicy w powiększeniu (po uprzednim podaniu do jamy macicy płynu),przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego ,który wprowadza się przez pochwę do jamy macicy.

Badanie to umożliwia bardzo dokładna ocenę rodzaju oraz położenia zmian w macicy. Pozwala zdiagnozować polipy, mięśniaki oraz guzy nowotworowe nawet o bardzo małych rozmiarach. W czasie badaniamozna pobrać próbki do badania. Jest to zabieg wykonywany w krótkim czasie, trwa około 1530 minut. Z tego względu histeroskopia wykonywana jest w trybie chirurgii jednego dnia. Po przeprowadzonym rano zabiegu, w przedziale czasowym kilku godzin pacjentka jest wypisywana zwykle do domu pod opieką osoby trzeciej.

Zaletą histeroskopii jest brak nacięć na skórze.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu histeroskopii są

  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
  • poronienia
  • podejrzenie występowania wad w budowie macicy
  • niepłodność

Zabieg histeroskopii wykonuje się zwykle w pierwszej fazie cyklu po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Droga dopochwowa wprowadzany jest histeroskop, którego cienka tuleja posiada długość około 30 cm. Przewody znajdujące się w tuleji doprowadzają światło oraz emitują obraz z kamery do monitora, na którym widoczne jest dokładnie wnętrze macicy.

Przy pomocy przewodów można poprowadzić również drobne narzędzia, którymi pobierane są próbki do badania lub wykonać zabiegi takie, jak usunięcie polipa macicy.

Na rękojeści urządzenia znajdują się pokrętła regulujące dopływ światła, dwutlenku węgla lub też specjalnego płynu, które sprawiają delikatne rozciągnięcie ścian macicy Zwiększa to widoczność i optymalizuje ocenę ewentualnego stanu chorobowego. Badanie trwa około 30 minut.

Aby przygotować się do badania należy na sześć godzin przed badaniem powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek posiłków. Przed samym badaniem należy również opróżnić pęcherz.

Jeśli pacjentka uczulona jest na leki używane w czasie lub po zabiegu, lub też pojawiło się u niej nadmierne krwawienie, wówczas powinna powiadomić o tym lekarza.

Konsekwencją przeprowadzonego u pacjentki zabiegu histeroskopii powinny być wizyty kontrolne u swojego lekarza. Jeżeli pobrane zostały próbki lub w czasie histeroskopii wykonywane byty jakiekolwiek zabiegi w układzie rozrodczym, wówczas zostaje zlecone przez lekarza przyjmowanie antybiotyku .

Histeroskopii nie wykonuje się „gdy kobieta jest w ciąży lub istnieje prawodopodobieństwo, że mogła w nią zajść. Badania nie należy wykonywać również w przypadku wystąpienia stanu zapalnego miednicy mniejszej otaz w czasie miesiączki.

wp-content/themes/betheme