Laryngologia (Otorynolaryngolog)

Konsultacja laryngologiczna

Otorynolaryngologia zajmuje się leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi. W obręb jej zainteresowań wchodzi także chirurgia gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych. Nasz specjalista Marcin Siniarski konsultuje pacjentów i wykonuje zabiegi z zakresu laryngologii.

Lista dostępnych zabiegów i usług:

Usunięcie trzeciego migdała inaczej migdałka gardłowego (Adenotomia)


Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała to Adenotomia. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu i informuje o niezbędnych badaniach. Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.


Więcej

Podcięcie migdałków podniebiennych - Tonsillotomia


Tonsillotomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na zredukowaniu masy migdałków podniebiennych. Wskazana jest u osób jedynie z przerostem migdałków podniebiennych. Nawracające zakażenia lub ropień są przeciwwskazaniem do zabiegu. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach.


Więcej

Usunięcie migdałków podniebiennych -Tonsyllektomia


Tonsyllektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu migdałków podniebiennych. To operacja najczęściej wykonywana w otolaryngologii. Wykonuje się ją w przypadkach, gdy wcześniejsze leczenie zachowawcze nie przyniosło korzyści. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach.


Więcej

Usunięcie migdałka gardłowego i podcięcie migdałków podniebiennych - Adenotonsillotomia


Adenotonsillotomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usunięty zostaje migdał gardłowy (trzeci migdał). To operacja najczęściej wykonywana w otolaryngologii. Wykonuje się ją w przypadkach, gdy wcześniejsze leczenie zachowawcze nie przyniosło korzyści. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach.


Więcej

Usunięcie migdałka gardłowego i usunięcie migdałków podniebiennych – Adenotonsillectomia


Adenotonsillotomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usunięty zostaje migdał gardłowy (trzeci migdał). To operacja najczęściej wykonywana w otolaryngologii. Wykonuje się ją w przypadkach, gdy wcześniejsze leczenie zachowawcze nie przyniosło korzyści. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach.


Więcej

Drenaż wentylacyjny uszu - Tympanostomia


Tympanostomia to zabieg polegający na założeniu drenów do jamy bębenkowej. Dren to małe urządzenie z tworzywa sztucznego, będącego rurką z dwoma kołnierzykami, które zapobiegają przemieszczaniu się drenu. Drenaż przeprowadza się przez błonę bębenkową w celu pozbycia się patologicznego płynu znajdującego się w uchu środkowym.


Więcej

Usunięcie trzeciego migdała z drenażem wentylacyjnym uszu in. Adenotomia z tympanostomią


Przerost migdałka gardłowego (trzeciego migdala), zatykając ujście trąbek słuchowych, powoduje stany zapalne ucha z płynem wysiękowym czy ostre zapalenie ucha środkowego. Dlatego często podczas zabiegu usunięcia migdałka gardłowego


Więcej

Adenotonsillotomia z tympanostomią


Adenotonsillotomia z tympanostomią to zabieg wycięcia migdałka gardłowego z jednoczesnym nacięciem migdałków podniebiennych oraz drenażem wentylacyjnym uszu


Więcej

Plastyka przegrody nosa - Septoplastyka


Septoplastyka to operacja przegrody nosowej. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu i informuje o niezbędnych badaniach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej i pozostaje pod opieką personelu medycznego do następnego dnia.


Więcej

Zmniejszenie małżowin nosowych dolnych - Konchoplastyka


Konchoplastyka jest to zmniejszenie rozmiaru małżowin nosowych przeprowadzane jest w formie zabiegu chirurgicznego z wykorzystaniem elektrokoagulacji w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przerost małżowiny nosowej dolnej może prowadzić do przewlekłych infekcji, nieżytu nosa, problemów z oddychaniem przez nos, oraz znacznym pogorszeniem powonienia.


Więcej

Operacja zatok szczękowych metodą Caldwell-Luc


Operacje zatok szczękowych metodą Caldwell-Luc wykonuje się przy potwierdzonych w badaniach obrazowych chorobach takich jak polipy, torbiele, grzybica zatok, ciała obce (np. wypełnienia stomatologiczne które dostały się do zatoki). Zabieg ten jest również wykorzystywany do biopsji zmian nowotworowych zatok.


Więcej

Usunięcie polipów nosa w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym


Usunięcie polipów nosa – polipektomia – w Klinice Potocki usuwamy polipy metodą tradycyjną za pomocą kleszczyków. Należy liczyć się z nawrotem polipów w różnym okresie u każdego pacjenta.


Więcej

Usunięcie ślinianki podżuchwowej


Operację usunięcia ślinianki podżuchwowej wykonuje się po potwierdzeniu rozmiaru i charakteru zmiany ślinianki w badaniu USG. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na nacięciu skóry, wypreparowaniu ślinianki podżuchwowej i usunięciu jej w całości.


Więcej

Operacja usunięcia torbieli bocznych, torbieli środkowych i guzów łagodnych szyi


Operacje usunięcia torbieli bocznych, torbieli środkowych i guzów łagodnych szyi wykonuje się po potwierdzeniu rozmiaru i charakteru zmiany w badaniu USG oraz po wykonaniu biopsji cienkoigłowej zmiany. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na nacięciu skóry, wypreparowaniu torbieli lub guza i usunięciu zmiany w całości.


Więcej

Plastyka wędzidełka języka w znieczuleniu miejscowym


Wędzidełko języka to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty.


Więcej

Korekta nosa zewnętrznego z plastyką przegrody nosowej – Rynoseptoplastyka


Rynoseptoplastyka – to operacja nosa łącząca w sobie poprawę funkcji nosa czyli oddychania (najczęściej operację skrzywionej przegrody nosa) oraz korektę nosa zewnętrznego. Tylko podejście funkcjonalno-estetyczne do operacji nosa pozwala na uzyskanie zadowalających efektów końcowych zabiegu.


Więcej

Endoskopowa operacja zatok przynosowych (FESS)


Endoskopowa operacja zatok przynosowych (FESS), czyli z języka angielskiego Functional Endoscopic Sinus Surgery, polega na ingerencji chirurgicznej, poprawiającej funkcjonalność zatok w przypadku przedłużającego się stanu zapalnego. Endoskopia pozwala na ostrożne ominięcie zdrowych okolic nosa i skoncentrowanie się jedynie na sferach chorobowych.


Więcej

Korekcja uszu


Chirurgiczna korekcja uszu (otoplastyka) to zabieg, dzięki któremu możemy nadać odstającym małżowinom usznym nowy wygląd. Mankament ten powstaje najczęściej w wyniku spłaszczenia grobelki małżowiny lub powiększenia muszli. Odstawanie uszu nie jest groźną dla zdrowia chorobą, dlatego korekcji nie wymaga się od pacjenta w celu ochrony zdrowia. Przede wszystkim decyduje się on na zabieg w momencie, gdy ten defekt estetyczny wpływa na jego samoocenę oraz zadowolenie z wyglądu.


Więcej