Podcięcie migdałków podniebiennych - Tonsillotomia
Migdałki podniebienne – to znajdujące się po obu stronach gardła wypustki zbudowane z tkanki limfatycznej. Stanowią część układu odpornościowego człowieka. W migdałkach produkowane są antygeny odpowiedzialne za wytwarzanie przeciwciał chroniących organizm przed drobnoustrojami i alergenami. Migdałki stanowią pierwszą barierę dla bakterii i wirusów, które dostają się przez nos i jamę ustną. Zwalczanie infekcji (produkowane są wtedy większe ilości antygenów) powoduje obrzęk i przerost tkanki migdałków. Po wyzdrowieniu objętość migdałka powraca do normalnych rozmiarów, jednak gdy infekcje są częste migdałki mogą się powiększać przy każdej kolejnej infekcji.
Przerost migdałków podniebiennych - najczęściej spowodowany jest przez powtarzające się stany zapalne takie jak: angina, zapalenia zatok przynosowych i błony śluzowej nosa, a także przez różnego rodzaju alergeny. Groźniejsze, jednostronne powiększenie migdałka może wskazywać na infekcje bakteryjne, gruźlicę, kiłę, zakażenie grzybiczne a nawet choroby nowotworowe w obrębie migdałków.
Dolegliwości związane z przerośniętymi migdałkami kojarzymy głównie z dziećmi, jednak ten problem dotyczy osób w każdym wieku – także dorosłych. Skuteczne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest wskazane nie tylko ze względu na poprawę komfortu życia ale i możliwe powikłania w narządach odległych – np. sercu.
W przypadku, gdy migdałki nie są zbyt mocno przerośnięte można zastosować leczenie farmakologiczne. W pozostałych przypadkach niezbędne jest wykonanie jednego z dwóch zabiegów:
- tonsillotomia – podcięcie migdałków podniebiennych
- tonsyllektomia – usunięcie migdałków podniebiennych
Informacje o zabiegu
Tonsillotomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na zredukowaniu masy migdałków podniebiennych. Wskazana jest u osób jedynie z przerostem migdałków podniebiennych. Nawracające zakażenia lub ropień są przeciwwskazaniem do zabiegu. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach.
Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ogranicza się im w ten sposób stres związany z salą operacyjną i kontaktem z personelem medycznym. Operacja może być wykonana różnymi technikami. Podczas zabiegu redukuję się masę migdałków o około 30-90 %. Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej, gdzie będzie mógł przebywać rodzic (w przypadku dzieci). Pacjent pozostaje pod opieką personelu medycznego do następnego dnia; podczas zabiegu oraz zaraz po wybudzeniu otoczony jest profesjonalną opieką personelu medycznego. Zostaje zaopatrzony w leki przeciwbólowe. Kiedy stan chorego jest dobry, możliwe jest wypisanie go do domu.
Powikłania zabiegu występują bardzo rzadko. Należą do nich zakażenie rany pooperacyjnej, długotrwałe krwawienie, uszkodzenie struktur leżących w pobliżu migdałka (bardzo rzadko), powikłania związane ze znieczuleniem. W pierwszych dniach po operacji należy stosować odpowiednią dietę ograniczającą bardzo gorące, kwaśne i ostre potrawy.
Zalecenia po zabiegu
Należy ograniczyć przyjmowanie pokarmów i napojów w pierwszych godzinach po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu dieta powinna być półpłynna. Nie wskazane są pokarmy zbyt gorące, kwaśne i pikantne. Należy również ograniczyć wysiłek fizyczny. Pełny powrót do zdrowia następuje najczęściej w 7-10 dni po zabiegu.
Korzyści z zabiegu
• swobodny oddech, redukcja chrapania i bezdechów
• swobodne przełykanie pokarmów
• wyraźniejsza mowa
Cena usługi
Zabieg w znieczuleniu ogólnym | Cena |
---|---|
Podcięcie migdałków podniebiennych - Tonsillotomia | 5 500 zł |