Usunięcie migdałków podniebiennych -Tonsyllektomia


Migdałki podniebienne – to znajdujące się po obu stronach gardła wypustki zbudowane z tkanki limfatycznej. Stanowią część układu odpornościowego człowieka. W migdałkach produkowane są antygeny odpowiedzialne za wytwarzanie przeciwciał chroniących organizm przed drobnoustrojami i alergenami. Migdałki stanowią pierwszą barierę dla bakterii i wirusów, które dostają się przez nos i jamę ustną. Zwalczanie infekcji (produkowane są wtedy większe ilości antygenów) powoduje obrzęk i przerost tkanki migdałków. Po wyzdrowieniu objętość migdałka powraca do normalnych rozmiarów, jednak gdy infekcje są częste migdałki mogą się powiększać przy każdej kolejnej infekcji.

Przerost migdałków podniebiennych - najczęściej spowodowany jest przez powtarzające się stany zapalne takie jak: angina, zapalenia zatok przynosowych i błony śluzowej nosa, a także przez różnego rodzaju alergeny. Groźniejsze, jednostronne powiększenie migdałka może wskazywać na infekcje bakteryjne, gruźlicę, kiłę, zakażenie grzybiczne a nawet choroby nowotworowe w obrębie migdałków.
Dolegliwości związane z przerośniętymi migdałkami kojarzymy głównie z dziećmi, jednak ten problem dotyczy osób w każdym wieku – także dorosłych. Skuteczne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest wskazane nie tylko ze względu na poprawę komfortu życia ale i możliwe powikłania w narządach odległych – np. sercu.
W przypadku, gdy migdałki nie są zbyt mocno przerośnięte można zastosować leczenie farmakologiczne. W pozostałych przypadkach niezbędne jest wykonanie jednego z dwóch zabiegów:
- tonsillotomia – podcięcie migdałków podniebiennych
- tonsyllektomia – usunięcie migdałków podniebiennych

Informacje o zabiegu


Tonsyllektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu migdałków podniebiennych. To operacja najczęściej wykonywana w otolaryngologii. Wykonuje się ją w przypadkach, gdy wcześniejsze leczenie zachowawcze nie przyniosło korzyści.
Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz informuje o niezbędnych badaniach. Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ogranicza się im w ten sposób stres związany z salą operacyjną i kontaktem z personelem medycznym
Podczas zabiegu usuwa się całą tkankę migdałka. Nadmierne krwawienie hamuje się przez ucisk, podwiązanie naczynia lub elektrokoagulację. Najczęstszym powikłaniem jest przedłużające się krwawienie. W większości przypadków ustępuje ono samoistnie, w niektórych przypadkach wymaga zaopatrzenia (najczęściej elektokoagulacją). Po operacji może wystąpić również różnica w zabarwieniu głosu. Wynika to ze zmiany przestrzeni rezonacyjnej w jamie ustnej i jest szczególnie istotne dla śpiewaków, aktorów itp. Może wystąpić przejściowe pogorszenie lub utrata smaku, które ustępują do 3 miesięcy po zabiegu.
Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej, gdzie będzie mógł przebywać rodzic (w przypadku dzieci). Pacjent pozostaje pod opieką personelu medycznego do następnego dnia; podczas zabiegu oraz zaraz po wybudzeniu otoczony jest profesjonalną opieką personelu medycznego. Zostaje zaopatrzony w leki przeciwbólowe. Kiedy stan chorego jest dobry, możliwe jest wypisanie go do domu. W pierwszych dniach po operacji należy stosować odpowiednią dietę ograniczającą bardzo gorące, kwaśne i ostre potrawy.

Wskazania do zabiegu


• przewlekłe zapalenie migdałków
• nawracające zapalenie migdałków
• ropień okołomigdałkowy
• posocznica pochodzenia paciorkowcowego
• zapalenia stawów z powodu immunizacji paciorkowcowej
• istotny przerost migdałków utrudniający oddychanie
• podejrzenie guza migdałków
• nawracające anginy
• uporczywe cuchnienie z ust w wyniku obfitego wytwarzania czopów migdałkowych

Zalecenia po zabiegu


Należy ograniczyć przyjmowanie pokarmów i napojów w pierwszych godzinach po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu dieta powinna być półpłynna. Nie wskazane są pokarmy zbyt gorące, kwaśne i pikantne. Należy również ograniczyć wysiłek fizyczny. Pełny powrót do zdrowia następuje najczęściej w 7-10 dni po zabiegu.

Korzyści z zabiegu


• ustąpienie objawów nawracających zapaleń, infekcji dróg oddechowych
• poprawa oddychania
• swobodny oddech
• ustąpienie uporczywego, nieprzyjemnego zapachu z ust

Cena zabiegu


Zabieg w znieczuleniu ogólnymCena
Usunięcie migdałków podniebiennych -Tonsyllektomia4 200 zł