Usunięcie trzeciego migdała inaczej migdałka gardłowego

Usunięcie trzeciego migdała inaczej migdałka gardłowego (Adenotomia)


Trzeci migdał – znajduje się nad migdałkami podniebiennymi na tylnej ścianie gardła i jest niewidoczny. Może go obejrzeć laryngolog przy użyciu np. lusterka laryngologicznego. Trzeci migdał jest częścią układu odpornościowego dziecka i bierze udział w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Zaczyna on się rozrastać po narodzinach dziecka i w wieku 3-5 lat osiąga swoją maksymalną wielkość. Po siódmym roku życia zaczyna zanikać i tracić na znaczeniu. Z czasem zupełnie zanika. U małego dziecka migdałki stanowią pierwszą barierę dla bakterii i wirusów, które dostają się przez nos i jamę ustną. Zwalczanie infekcji powoduje obrzęk i przerost tkanki migdałka. Po wyzdrowieniu objętość migdałka powraca do normalnych rozmiarów, jednak gdy infekcje są częste migdał może się powiększać przy każdej kolejnej infekcji.

Przerośnięty trzeci migdał (migdał gardłowy) – blokuje przepływ powietrza przez nosogardło. Dziecko oddycha wówczas przez usta i naraża na kolejne infekcje. Przerośnięty migdał powoduje również ucisk na ujście trąbek słuchowych, co może powodować nawracające zapalenie ucha, zaleganie płynu w jamie bębenkowej a w rezultacie doprowadzić do niedosłuchu.

Objawy przerośniętego trzeciego migdała:
- niedrożny nos
- znaczne ograniczenie drożności nosogardzieli
- problemy ze snem: bezdechy, częste wybudzanie się, niewyspanie, chrapanie,
- problemy z oddychaniem przez nos,
- bóle gardła – wysuszenie gardła przy oddychaniu przez usta
- powiększenie węzłów chłonnych,
- wysiękowe zapalenie ucha

Informacje o zabiegu


Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała to Adenotomia. Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, podczas której lekarz laryngolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu i informuje o niezbędnych badaniach.
Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ogranicza się im w ten sposób stres związany z salą operacyjną i kontaktem z personelem medycznym. Po wycięciu tkanki limfatycznej występuje krwawienie, które z reguły jest nieznaczne i ustępuje samoistnie. Podstawa migdała zostaje skoagulowana. Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej, gdzie będzie mógł przebywać rodzic. Dziecko pozostaje pod opieką personelu medycznego do następnego dnia. Pacjent podczas zabiegu oraz zaraz po wybudzeniu otoczony jest profesjonalną opieką personelu medycznego. Zostaje zaopatrzony w leki przeciwbólowe. Kiedy stan chorego jest dobry, możliwe jest wypisanie go do domu.
Powikłania zabiegu występują bardzo rzadko. Należą do nich zakażenie rany pooperacyjnej, długotrwałe krwawienie, uszkodzenie struktur leżących w pobliżu migdałka (bardzo rzadko), powikłania związane ze znieczuleniem. W pierwszych dniach po operacji należy stosować odpowiednią dietę ograniczającą bardzo gorące, kwaśne i ostre potrawy.

Zalecenia po zabiegu


Należy ograniczyć przyjmowanie pokarmów i napojów w pierwszych godzinach po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu dieta powinna być półpłynna. Nie wskazane są pokarmy zbyt gorące, kwaśne i pikantne. Należy również ograniczyć wysiłek fizyczny.

Cena usługi


Zabieg w znieczuleniu ogólnymCena
Usunięcie trzeciego migdała inaczej migdałka gardłowego (Adenotomia)4 400 zł