Leczenie nadpotliwości
Nadpotliwość to nadmierne oraz nieprzewidywalne pocenie się, najczęściej pach, dłoni oraz stóp. To niezwykle kłopotliwy oraz krępujący problem, z którym wiąże się poczucie wstydu oraz zażenowania. Dość często osoby cierpiące na tę przypadłość wycofują się z życia społecznego, są zamknięte w sobie oraz mają niską samoocenę. Na szczęście istnieje niezwykle skuteczny sposób na wyeliminowanie przykrych objawów nadpotliwości.
Z czego wynika nadmierna potliwość?
Pocenie się to naturalny proces, w trakcie którego organizm schładza się, zapobiegając tym samym przegrzaniu. Na ciele znajdują się około 2-3 mln gruczołów potowych, a dziennie ludzki organizm wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie. O nadpotliwości mówi się wtedy, gdy organizm produkuje więcej potu, niż jest mu to w danym momencie potrzebne. Na nadmierną potliwość składa się wiele czynników.
Wyróżnia się jednak dwa rodzaje przyczyn tej dolegliwości. Pierwszym z nich są fizjologiczne, do których zaliczają się gorący klimat, wysoka wilgotność powietrza, wysiłek fizyczny, stres, otyłość czy spożywanie pikantnych potraw. Drugi rodzaj przyczyn nadmiernej potliwości to objawowe, wśród których wymienia się infekcje, zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, infekcje, menopauzę i andropauzę oraz niektóre nowotwory. Nadmierne pocenie się może być miejscowe (wówczas dotyczy tylko dłoni, pach czy stóp), jak i ogólne (wtedy występuje na całym ciele).
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Niezwykle efektywną, szybką, a przy tym nieinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia nadmiernej nadpotliwości jest zabieg polegający na ostrzyknięciu danej okolicy toksyną botulinową. Hamuje ona wydzielanie acetylocholiny (neuroprzekaźnika), wskutek czego dochodzi do zablokowania zakończeń nerwowych gruczołów potowych, a w rezultacie zredukowania nadmiernego pocenia się. Należy jednak podkreślić, że zabieg ten skutecznie usuwa objawy nadpotliwości, nie eliminuje jednak przyczyn jej powstawania.
Wskazania
- nieprzewidywalne oraz nadmierne pocenie się dłoni, pach oraz stóp
Opis zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba precyzyjnie określić pole nadmiernej potliwości. W tym celu stosuje się test Minora, czyli test jodowo-skrobiowy. Określone miejsca smaruje się jodyną, po czym posypuje się je skrobią ziemniaczaną. Powierzchnia skóry objęta nadpotliwością ciemnieje w ciągu kilkunastu sekund, dzięki czemu lekarz wie, w które miejsca ma wprowadzić toksynę. Znalezione obszary nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty wielkości 1,5 x 1,5 cm, przy użyciu roztworu (np. fioletu gencjany).
Terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej polega na podaniu preparatu śródskórnie do każdego kwadratu. Z reguły zabieg wykonywany, który wykonywany jest na rękach oraz stopach, wymaga znieczulenia miejscowego, można zatem się go spodziewać. W zależności od ilości miejsc dotkniętych nadpotliwością, zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny.
Do kilku godzin po zabiegu może występować miejscowa bolesność. W miejscu wstrzyknięcia toksyny mogą się też pojawić zaczerwienie i obrzęk, które powinny samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni.
Efekty
- zmniejszenie pocenia się leczonego obszaru
- poprawa jakości oraz komfortu życia pacjenta
- wzrost samooceny i pewności siebie
Główny efekt zabiegu, tj. zahamowanie wydzielania się potu, uwidacznia się po około 7 dniach. Rezultat utrzymuje się średnio 6-10 miesięcy w okolicy pach i stóp oraz 4-6 miesięcy w okolicy dłoni.
Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona, stwardnienie zanikowe boczne)
- stany zapalne bądź infekcje skóry w miejscu podania preparatu
- choroba nowotworowa
- stosowanie niektórych leków
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciąża i okres laktacji
Cena usługi
Zabiegi | Cena |
---|---|
Nadpotliwość | 1 500 zł (dłonie, pachy, stopy) / 800 zł ( czoło) |