Neurochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego związaną z problemami neurochirurgicznymi oraz leczeniem operacyjnym chorób mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych, a także układu naczyniowego zaopatrującego układ nerwowy.

Konsultacja

Przez neurochirurga konsultowani są Ci pacjenci, w przypadku których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów i tym samym konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Do schorzeń leczonych przez lekarza neurochirurga należą

Choroby kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem dyskopatii szyjnych, piersiowych i lędźwiowych, stenoz kanału kręgowego w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, niestabilności kręgosłupa (ześlizgów kręgów), chorób nowotworowych kręgosłupa i rdzenia kręgowego oraz urazów kręgosłupa.

Choroby nowotworowe, w tym guzy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego

Urazy czaszkowo – mózgowe: krwotoki wewnątrzczaszkowe, złamania kości czaszki

Choroby naczyniowe mózgu: tętniaki naczyń mózgowych, malformacje naczyniowe oraz inne.

Wodogłowie

Uszkodzenia nerwów obwodowych: zespoły cieśni m.in. zespół cieśni nadgarstka, rowka nerwu łokciowego, nowotwory nerwów.

Innymi niepokojącymi objawami, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u neurochirurga są bóle i zawroty głowy, powtarzające się omdlenia, drętwienie i mrowienie oraz niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia o niezdiagnozowanej przyczynie, kłopoty z koncentracją i pamięcią, oraz problemy ze słyszeniem nieuwarunkowane przyczynami laryngologicznymi.

Podjęcie decyzji przez neurochirurga o formie leczenia poprzedza zlecenie badań takich, jak badanie USG i RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Umożliwiają one rozpoznanie chorób układu nerwowego i określenie stopnia ich zaawansowania.

Oprócz tych badań zlecone może być także przeprowadzenie badań laboratoryjnych, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badań endokrynologicznych. Wynik tych badań warunkuje kwalifikacje pacjenta do operacji lub do leczenia zachowawczego. Na pierwszą wizytę u neurochirurga należy przynieść wszystkie wcześniej wykonane badania, w szczególności badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Na ich podstawie oraz przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, a także badania neurologicznego, zostaje wstępnie dokonana ocena stanu pacjenta i zlecona dalsza diagnostyka lub kwalifikacja do leczenia operacyjnego. Jeśli konsultacja ma się odbyć w prywatnej placówce medycznej, to skierowanie nie jest potrzebne.

Cena usługi


ZabiegCena
Konsultacja neurochirurgiczna250 zł

Blokady


Blokada to wstrzyknięcie za pomocą igły leków (środka znieczulajacego i sterydu) w odpowiednie miejsce w kręgosłupie.


Więcej

Termolezja


Termolezja oddziałuje na układ nerwowy poprzez podanie niewielkich dawek prądu o wysokiej częstotliwości. Metoda ta pozwala na wyłączenie fragmentów nerów odpowiedzielnych za ból, a uciążliwe uczucie znika.


Więcej

Terapia regeneracyjna GOLDIC


TERAPIA GOLDIC to jedna z najbardziej nowoczesnych metod leczenia biologicznego, która jest modyfikacją i ulepszeniem osocza bogatopłytkowego. GOLDIC działa przeciwzapalnie, przeciwbólowe i prowadzi do regeneracji tkanek.


Więcej

Cementoplastyka


Cementoplastyka (wertebroplastyka) to zabieg w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą RTG polegający na wprowadzeniu igieł do złamanego trzonu kręgu i podania cementu kostnego. Prowadzi to do natychmiastowego zmniejsza dolegliwości bólowych, wzmocnienia złamanego trzonu oraz zwiększenia mobilności pacjenta.


Więcej

Cementoplastyka z otworzeniem wysokości trzonu (SpineJack)


Jest to małoinwazyjny system do stabilizacji kręgosłupa w przypadku świeżych złamań pourazowych (do 2 miesięcy), osteoporotycznych lub w przebiegu choroby nowotworowej.


Więcej

Przezskórna mechaniczna dekompresja krążków międzykręgowych DISKOM


DISKOM to system do przezskórnego mechanicznego usunięcia jądra miażdżystego (przezskórnej discektomii) pod kontrolą RTG. Urządzenie za pomocą specjalnej sondy usuwa fragmenty jądra miażdżystego do 2 cm3. Główną zasadą działania urządzenia to mechanizm ślimakowej śruby Archimedesa. Specjalna konstrukcja sondy zakończona wieloma otworami na samym końcu oraz po stronach bocznych umożliwia wykonanie procedury i usunięcie fragmentów z różnych miejsc w obrębie krążka międzykręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.


Więcej

DTRAX


To unikalny system małoinwazyjnej stabilizacji stawów międzykręgowych kręgosłupa szyjnego z dostępu tylnego. Skuteczny zestaw do zastosowania w pierwotnych i wtórnych stenozach otworowych.


Więcej

Discektomia lędźwiowa


To zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym polegający na odbarczaniu struktur nerwowych kanału kręgowego poprzez usunięcie wypadłego jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poprzez dostęp interlaminarny, częściową flawektomię (usunięcie więzadła żółtego) i odsunięciu worka opony twardej i korzenia nerwowego.


Więcej

Discektomia szyjna


TTo zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym polegający na odbarczaniu struktur nerwowych kanału kręgowego poprzez usunięcie wypadłego jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, usunięcie osteolitów (wyrośli kostnych) z tylnych powierzchni trzonów oraz w przypadku przerośniętego i pogrubiałego więzadła podłużnego tylnego.


Więcej

Odbarczenie w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa


To zabiegi operacyjne w znieczuleniu ogólnym, których głównym celem jest odbarczenie struktur kanału kręgowego w celu zmniejszenia lub wyeliminowania bólu.


Więcej