Termolezja


Termolezja Termolezja oddziałuje na układ nerwowy poprzez podanie niewielkich dawek prądu o wysokiej częstotliwości. Metoda ta pozwala na wyłączenie fragmentów nerów odpowiedzielnych za ból, a uciążliwe uczucie znika. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Termolezja polega na zniszczeniu struktur nerwowych przez zastosowanie prądu o wysokiej częstotliwości wytworzonego w tkankach wokół końca elektrody wprowadzonej w docelowe miejsce (tylko za pomocą USG lub RTG). Prąd ten powoduje miejscowe rozgrzanie tkanek do temperatury około 80 stopni Celsjusza. Temperatura ta niszczy okoliczne tkanki w promieniu kilku milimetrow. Pozwala to na bardzo precyzyjne niszczenie np. małych nerwów.

Termolezja rodzaje


W Klinice Potocki przeprowadzane są:
- Termolezja stawów międzykręgowych
- Termolezja stawów krzyżowo – biodrowych

Przebieg zabiegu w Klinice Potocki


Zabieg jest w pełni bezpieczny, wykonywany bez usypiania chorego, w znieczuleniu miejscowym, w warunkach sali operacyjnej pod kontrola rentgenowską lub USG. Zabieg trwa od 45 minut do około półtorej godziny, zależnie od ilości nerwów podlegających zniszczeniu. Zabieg charakteryzuje się udowodnioną skutecznoscią w leczeniu bólu pochodzącego ze stawów okołokręgosłupowych, a więc jest skuteczny w wybranych bólach kręgosłupa. Metoda charakteryzuje się skutecznością 50-70% i ma niewielką liczbę efektów ubocznych.

Wskazania do zabiegu termolezji


Wskazania do zabiegu termolezji, podobnie jak i do innych zabiegów neurodestrukcyjnych, rozważa się wtedy, gdy zawiodą inne nieinwazyjne metody leczenia, a wynik blokady prognostycznej jest pozytywny. Decyzji o przeprowadzeniu termolezji nie podejmuje się podczas jednej wizyty. W celu potwierdzenia źródła bólu na początku wykonuje się blokadę diagnostyczną. Jeżeli blokada daje dobre efekty można zastosować termolezję. Dobre wyniki termolezji uzyskuje się u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, u których miejscem powstawania dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych. Również u ponad 70% pacjentów z neuralgią trójdzielną można uzyskać znaczącą ulgę w zakresie dolegliwości. Odmianą termolezji jest tzw. termolezja pulsacyjna (PRF), ktora stosuje sie w celu czasowego wyłączenia przewodnictwa w nerwie, ktory nie może być zniszczony termolezją. Temperatura na końcu elektrody wynosi 42 stopni Celcjusza. Do tkanek dostarczane są krótkotrwałe impulsy o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać odpowiednią siłę pola elektrycznego bez podgrzewania tkanek. Ta metoda jest niekiedy skuteczna w leczeniu rwy kulszowej.

Cena usługi


ZabiegCena
Termolezja stawów międzykręgowych3000 zł - 3 poziomy
Termolezja stawów krzyżowo – biodrowych3 500 zł