Wizyta okulistyczna

Lista dostępnych zabiegów i usług:

Zaćma


Operacyjne usuwanie zaćmy jest jedyną metodą jej leczenia. Odbywa się to poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce nowej. Obecnie stosowaną metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny, trwa ok. 20 minut, z reguły w znieczuleniu miejscowym.


Więcej

Gradówka


Gradówka to niebolący, twardy guzek na powiece, który powstaje na skutek miejscowego i przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego gruczołem Meiboma. Narząd ten odpowiada między innymi za szczelność powiek po zamknięciu, spływanie łez na twarz, chroni oko przed utratą wilgotności. Na skutek stanu zapalnego zamknięte zostają przewody, które odprowadzają wydzielinę produkowaną przez ten gruczoł.


Więcej

Róg skórny


Róg skórny to bruzda, która pojawia się na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Rogowaceniu towarzyszy także nagromadzenie się mas kreatyny w kolorze żółtobrunatnym o nierównej, chropowatej powierzchni. Powstałe na skutek rogowacenia guzy zazwyczaj mają kilkanaście milimetrów wysokości i przyjmują różne kształty.


Więcej

Kaszak


Kaszak (inaczej torbiel, cysta naskórkowa) to często występująca zmiana skórna, która przyjmuje postać niewielkich guzków wypełnionych masą rogową i łojową. Powstaje na skutek zablokowania gruczołów łojowych lub mieszkowych. Najczęściej ma kolor ciała, z czasem żółte lub białe zabarwienie.


Więcej

Kępki żółte


Kępki żółte (żółtaki) to zmiany, które pojawiają się w okolicy powiek, oczodołów lub przewodu łzowego. Początkowo przyjmują postać plamek, nieleczone zamieniają się w guzki. Zbudowanie są ze złogów cholesterolu lub ciał tłuszczowych. Pojawienie się żółtaków najczęściej wskazuje na podwyższony poziom cholesterolu we krwi, który w przyszłości może przyczynić się do poważnych chorób układu krążenia.


Więcej

Podwijanie i odwijanie powiek


Podwinięcie powieki (entropion) polega na podwijaniu się brzegu powieki w kierunku gałki ocznej. Zazwyczaj problem dotyczy powieki dolnej. Podwinięcie się brzegu rzęsowego powoduje duży dyskomfort, ponieważ zarówno spojówka, jak i rogówka są stale drażnione. Entropionowi towarzyszy ból oka, łzawienie oraz odczucie zamglenia widzenia.


Więcej

Skrzydlik/tłuszczak


Skrzydlik to miękka zmiana degeneracyjna spojówki polegająca na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę. Tłuszczak to nieduży guzek w kształcie kulki składającej się ze złogów białkowych i tłuszczowych. W przeciwieństwie do skrzydlika nie wrasta on w rogówkę. Najczęściej pojawia się w górnej części spojówki gałkowej.


Więcej

Korekcja plastyczna powiek górnych i dolnych


Korekcja plastyczna, inaczej blefaroplastyka, to usunięcie nadmiaru tłuszczu i skóry z dolnych oraz górnych powiek. Korekcja powieki górnej polega na usunięciu opadającej powieki. Nacięcie znajduje się w fałdzie tarczkowym oka, naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu blizna jest całkowicie niewidoczna.


Więcej

Operacyjne leczenie wad wzroku i leczenie prezbiopii (starczowzroczności)


W przypadku większych wad wzroku lub w przypadku starczowzroczności (prezbiopii) możliwa jest korekcja poprzez jednorazowe wszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych. Wybór konkretnej metody, jak również symulację możliwych do osiągnięcia efektów zabiegu, lekarz prezentuje po badaniu kwalifikacyjnym.


Więcej