Usuwanie kaszaków (na twarzy, głowie, powiece, plecach)

Kaszak

Kaszak (inaczej torbiel, cysta naskórkowa) to często występująca zmiana skórna, która przyjmuje postać niewielkich guzków wypełnionych masą rogową i łojową. Powstaje na skutek zablokowania gruczołów łojowych lub mieszkowych. Najczęściej ma kolor ciała, z czasem żółte lub białe zabarwienie. Guzki często posiadają na powierzchni czarny punkt – miejsce zaczopowania kanalika. Kaszaki mogą być zarówno miękkie, jak i twarde. Zazwyczaj można je delikatnie przesuwać, ponieważ nie są przytwierdzone do żadnego podłoża. Zmiany nie są bolesne, dopóki nie dojdzie do ich nadkażenia.

Torbiele najczęściej obserwuje się u osób między 30 a 40 rokiem życia, a także u nastolatków w okresie dojrzewania na skutek zmian w gospodarce hormonalnej i zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Torbiele mogą być także wynikiem nieodpowiedniej higieny, ran, otarć, zakażenia wirusem HPV, nadmiernego opalania, stosowania nieodpowiednich kosmetyków lub mogą mieć podłoże genetyczne.

Leczenie


Kaszaki wyglądają nieestetycznie i przypominają zmiany trądzikowe, jednak w żadnym wypadku nie należy ich usuwać samodzielnie poprzez wyciskanie. Może to doprowadzić do rozwinięcia się zakażenia lub powstania widocznej blizny. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia kaszaka jest zabieg chirurgiczny, który zapobiega nawrotom. Polega na nacięciu i usunięciu wszystkich elementów. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Cena zabiegu


ZabiegiCena
Wycięcie kaszaka lub innego guzka niezłośliwego (w zależności od lokalizacji i wielkości)od 200 zł do 300 zł