Cena zabiegu

 

ZabiegiCena
Korekcja plastyczna powiek górnych4 000 zł
Korekcja plastyczna powiek dolnych5 000 zł

U wielu osób skóra powiek z biegiem lat staje się wiotka. Wskutek tego procesu rysy twarzy ulegają zmianie, a osoba, której przypadłość dotyka, sprawia wrażenie zmęczonej czy starszej niż jest w rzeczywistości. W skrajnych przypadkach nadmiar skóry może również doprowadzić do ograniczenia pola widzenia i tym samym utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą przede wszystkim przyczyny zdrowotne, czy estetyczne, w przypadku niepożądanych zmian w obrębie powiek czy oczodołu warto zdecydować się na specjalny zabieg – blefaroplastykę.

Plastyka powiek dolnych i górnych – na czym polega?


Występowanie wiotkości skóry powiek zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych, wieku i stylu życia (do czynników zwiększających ryzyko zmian należą np. palenie tytoniu czy promieniowanie UV). Blefaroplastyka (inaczej: blepharoplastyka), czyli operacja plastyczna górnych lub dolnych powiek, polega na usunięciu nadmiaru skóry, a także obecnej przepukliny tkanki tłuszczowej oczodołu


W trakcie blefaroplastyki dochodzi do wycięcia niewielkiego, zwykle kilkumetrowego, paska skóry. Niekiedy również usunięciu podlega nadmiar tkanki tłuszczowej. Operacja może dotyczyć jednocześnie obydwu powiek bądź każdej osobno. Zabieg różni się nieznacznie w zależności od tego, która powieka – górna czy dolna – jest operowana. Korekta powiek górnych jest wykonywana poprzez nacięcie w fałdzie powieki, zaś w przypadku korekcji powieki dolnej nacięcie przebiega poniżej linii rzęs. Zabieg przeprowadza się w taki sposób, by blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna. Jeśli przedmiotem blefaroplastyki jest wyłącznie przepuklina tłuszczowa i nie dochodzi do korekty wiotkości skóry, zabieg można wykonać od strony wewnętrznej powieki dolnej.

Korekta powiek – efekty zabiegu


W wyniku zabiegu dochodzi do poprawy wyglądu pacjenta, następuje podniesienie powiek i uwydatnienie oczu, a cała twarz ulega odmłodzeniu. W przypadku pacjentów wykonujących zabieg z przyczyn zdrowotnych skutkiem blefaroplastyki jest również zwiększenie pola widzenia. Pozytywne efekty operacji utrzymują się zwykle przez ok. 5-10 lat, po tym okresie możliwe jest jej powtórzenie. Należy pamiętać, że zakres pozytywnych efektów blefaroplastyki, podobnie jak każdego innego zabiegu, jest ograniczony. W wyniku operacji nie zostaną usunięte np. cienie pod oczami, jeśli są one spowodowane kondycją skóry, a także zmarszczki w kącie bocznym oka, tzw. kurze łapki. Możliwe jest natomiast częściowe spłycenie zagłębienia powstałego na granicy powieki dolnej i policzka, określanego niekiedy jako „dolina łez”.

Plastyka powiek – wskazania


Wyróżnić można dwa typy wskazań do wykonania blefaroplastyki: wskazania estetyczne i medyczne. Do pierwszych z nich należą m.in.: wiotkość skóry czy uczucie ciężkości powiek. Wskazania drugiego typu obejmują z kolei ograniczenie pola widzenia, niewydolność dźwigacza powieki górnej, a także zaburzenia widzenia związane z podwójną powieką, np. zez lub podwójne widzenie. Wskazaniem do zabiegu może być także opadająca powieka.

Blefaroplastyka powiek – przygotowanie do zabiegu


Warunkiem pomyślnego przebiegu plastyki powiek górnych lub dolnych jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Obejmuje ono następujące wskazania:


  • przed zabiegiem należy wykonać zestaw badań zleconych przez lekarza prowadzącego w Klinice Potocki, m.in.: morfologię, APTT oraz zmierzenie poziomu elektrolitów (o zakresie potrzebnych badań decyduje lekarz);
  • w trakcie 10-14 dni przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zawierają kwas salicylowy (np. aspirynę, polopirynę), ibuprofen oraz inne leki, wydłużające czas krzepnięcia krwi;
  • pacjenci palący powinni odstawić papierosy na miesiąc przed zabiegiem;
  • nie należy się malować w dniu zabiegu;
  • w dniu zabiegu można zjeść lekkie śniadanie;
  • należy przyjąć leki stosowane przewlekle;
  • na noc przed zabiegiem należy umyć włosy oraz zmienić poszewkę poduszki do spania;
  • należy przygotować kompresy żelowe, trzymając je w lodówce (dostępne w aptece).

Korekta powiek – przebieg zabiegu


Pacjenci, którzy podjęli decyzję o operacji powiek, przechodzą najpierw badanie kwalifikujące, w trakcie którego lekarz okulista zbiera wywiad, bada wzrok oraz określa ilość tkanki skórnej przeznaczonej do wycięcia.


Sam zabieg przeważnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ewentualnie w płytkim znieczuleniu ogólnym. W jego trakcie lekarz wykonuje nacięcie na górnej powiece, w miejscu naturalnej fałdy skóry lub na powiece dolnej w linii podrzęskowej. Następnie usuwa nadmiar skóry, a także, w razie potrzeby, niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Na koniec zamyka ranę za pomocą szwów. Operacja powiek trwa około 1,5 godziny.


Po zakończeniu operacji na oczy zakłada się mały opatrunek, który zostaje ściągnięty następnego dnia. Szwy zostają natomiast usunięte ok. 7 dni po zabiegu. Obrzęk i zasinienie może utrzymywać się około 14 dni po operacji. Ostateczny efekt operacji uzyskujemy po 2-6 miesiącach, kiedy to następuje całkowite zagojenie blizny (początkowo jest ona zaczerwieniona, z czasem blednie i przestaje być widoczna).

Zalecenia po zabiegu korekcji powiek


Po zabiegu pacjent powinien przestrzegać wskazanych niżej zaleceń.


  • W dniu zabiegu nie należy prowadzić samochodu.
  • W ciągu 48 godzin po zabiegu wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy powiek, aby zmniejszyć sińce i obrzęk. Największe siniaki występują w pierwszym tygodniu, a potem stopniowo ulegają wchłonięciu. W tym okresie nie powinno się ponadto spożywać alkoholu i palić tytoniu.
  • Zwyczajną aktywność codzienną można zwykle wznowić po około 10 dni po zabiegu. Kobiety stosujące makijaż powiek mogą z niego korzystać już po tygodniu. Po około 3 tygodniach można powrócić do intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  • Zalecane jest stosowanie kropli niwelujących uczucie swędzenia i pieczenia oczu. Należy również unikać słońca, solarium i sauny.
  • W ciągu 7 dni po zabiegu należy spać z głową powyżej tułowia.
  • W ciągu miesiąca po operacji konieczne jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych.
  • W ciągu 7-14 dni po zabiegu stosuje się maść przeciwzapalną, a po 14 dniach można stosować kremy na blizny.

Przeciwskazania do zabiegu plastyki powiek


Blefaroplastykę uznaje się za bezpieczny zabieg. Niemniej jednak należy wyróżnić szereg przeciwwskazań, których wystąpienie może być podstawą do odsunięcia operacji w czasie. Należą do nich:


  • miejscowe zakażenia skóry twarzy i spojówek,
  • aktywna infekcja układu oddechowego,
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
  • niedawno przebyte operacje okolic oczu,
  • nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niestabilne ciśnienie,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • cukrzyca,
  • miesiączka,
  • nieprawidłowe gojenie tkanek np. tworzenie bliznowców.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych przeciwwskazań decyzję o zabiegu podejmuje lekarz prowadzący.

Możliwe skutki uboczne korekcji powiek


Jak każdy zabieg, również blefaroplastyka wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. W rzadkich przypadkach u pacjentów występują:


  • krwiaki powiek i podbiegnięcia krwawe (tzw. siniaki),
  • obrzęki powiek,
  • trudności w domknięciu powiek,
  • zespół suchego oka,
  • niedostateczne skorygowanie,
  • nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej.

W przypadku wystąpienia skutków ubocznych pacjent powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Plastyka powiek – cena zabiegów


Koszt zabiegu wykonanego w celu korekty opadającej powieki lub innych przypadłości związanych ze skórą w okolicach oczu, uzależniony jest od kilku czynników, w tym między innymi od tego, czy wykonywany jest na dolnej, czy na górnej powiece. Z cennikiem zapoznać można się na naszej stronie internetowej. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących przebiegu zabiegu zapraszamy do kontaktu.