Podwijanie i odwijanie powiek (Entropion)

Podwijanie i odwijanie powiek

Podwinięcie powieki (entropion) polega na podwijaniu się brzegu powieki w kierunku gałki ocznej. Zazwyczaj problem dotyczy powieki dolnej. Podwinięcie się brzegu rzęsowego powoduje duży dyskomfort, ponieważ zarówno spojówka, jak i rogówka są stale drażnione. Entropionowi towarzyszy ból oka, łzawienie oraz odczucie zamglenia widzenia. Podrażnienie gałki ocznej może doprowadzić także do owrzodzenia i pogorszenia widzenia.

Odwinięcie powieki (ektropion) polega na odstawaniu powieki, najczęściej dolnej. Powieka może odwinąć się bocznie, całkowicie lub bliżej nosa. W wyniku wywinięcia odsłonięta zostaje wewnętrzna część powieki. Przypadłość wiąże się z dużym dyskomfortem, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Boczne odwinięcie powoduje problemy z nadmiernym gromadzeniem się łez, przyśrodkowe (bliżej nosa) odwinięcie może przyczynić się do wysychania oka i niedomykania powiek, a całkowite odwinięcie skutkuje rozwojem stanów zapalnych spojówki.

Podwijanie i odwijanie powiek najczęściej związane jest ze starzeniem się narządu wzroku. Przyczyną może być także bliznowacenie po zabiegu chirurgicznym, urazie lub stanie zapalnym. Problemy z powiekami mogą być także wadą rozwojową, którą rozpoznaje się u nowo narodzonych dzieci.

Leczenie


Podstawową metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. W przypadku podwinięcia stosuje się szwy wywijające, odtworzenie tarczkowych przyczepów mięśni lub przecięcie tarczki powiekowej. Odwijanie powieki leczy się poprzez zwężenie i skrócenie powieki lub przeszczep skóry z górnej powieki, ewentualnie zza ucha, w celu zrekonstruowania wady. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Cena zabiegu


ZabiegiCena
Korekcja podwijania i odwijania powiek900 zł