Róg skórny – Usuwanie nowotworów skóry (stan przedrakowy)

Róg skórny

Róg skórny to bruzda, która pojawia się na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Rogowaceniu towarzyszy także nagromadzenie się mas kreatyny w kolorze żółtobrunatnym o nierównej, chropowatej powierzchni. Powstałe na skutek rogowacenia guzy zazwyczaj mają kilkanaście milimetrów wysokości i przyjmują różne kształty. Rogi skórne najczęściej pojawiają się u osób starszych, po 60. roku życia i dodatkowo mogą przyjąć postać nowotworu złośliwego. U dzieci pojawiają się rzadziej i mają wyłącznie podłoże zapalne, a nie nowotworowe.

Tworzenie się rogu skórnego jest bezobjawowe. Sprzyja mu długotrwałe drażnienie powierzchni skóry. Przy znacznych rozmiarach zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia struktury, co może się wiązać z bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem.

Leczenie


Róg skóry można wyleczyć wyłącznie podczas zabiegu chirurgicznego, usuwając całą strukturę z odpowiednim marginesem okolicznych tkanek. W przypadku osób starszych konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego, aby wykluczyć rozwój nowotworu złośliwego. Obecność komórek złośliwych wiąże się z koniecznością rozpoczęcia odpowiedniej terapii przeciwnowotworowej i przebadania pacjenta pod kątem przerzutów.

Cena zabiegu


ZabiegiCena
Wycięcie rogu skórnego200 zł